Wielu wêdkarzy, po zimowej przerwie w marcu zaczyna nowy wêdkarski sezon. I jest w tym sens, bo po zimie w³a¶nie w marcu rybom zaczyna powracaæ apetyt. Aktywnie zaczynaj± ¿erowaæ: p³oæ, okoñ, ja¼, kr±p, leszcz, kleñ, jelec... A z uwagi na stosunkowo jeszcze nisk± temperaturê wody, marzec to tak¿e niez³y miesi±c, by zapolowaæ na miêtusa, o czym pisa³em w ubieg³ym tygodniu.
Wczesn± wiosn± nie ma sensu wstawanie przed ¶witem, by nad wod± znale¼æ siê przed wschodem s³oñca. Teraz najlepsze brania bywaj± w godzinach po³udniowych. Chocia¿ przyzwoite brania bywaj± równie¿ w godzinach porannych i wieczornych. A najlepsze miejsca, w których mo¿na spodziewaæ siê ryby, to strefa przybrze¿na rzek i rzeczek, starorzecza oraz ³achy, w których woda ociepla siê najwcze¶niej.
Rybami marca wydaj± siê byæ jazie i klenie. Tych pierwszych szukamy w spokojniejszych miejscach, na pograniczu g³ównego nurtu, na g³êboko¶ci oko³o dwóch do czterech metrów – chocia¿ wczesn± wiosn± mo¿na trafiæ na stadko tej ryby tak¿e i na p³ytszych wodach. W charakterze przynêty sprawdzaj± siê ochotki lub ma³e czerwone robaki. Jazie bywaj± ³owione najczê¶ciej na przep³ywankê lub przystawkê.
Klenie z kolei ³owione bywaj± lekk± ¿ywcówk± (na przyk³ad z ma³± uklejk± na haczyku), na gruntówkê i na przep³ywankê. Zestaw prowadzimy jak najdalej od stanowiska wêdkarza. Oprócz wspomnianego ¿ywczyka w charakterze przynêty sprawdzaj± siê czerwone robaki i pêczki ochotek, ale kleñ skusi siê tak¿e na bu³kê czy ma³ego filecika ze ¶wie¿ej rybki.
Je¶li chodzi z kolei o p³ocie, to przed ich tar³em nie ma co liczyæ na ich obfity po³ów w jednym ³owisku. Lepiej ³owiæ tê rybê „na macanego”. W charakterze przynêty mo¿emy u¿yæ czerwone lub bia³e robaki. I dobrze jest te¿ p³ocie zanêciæ. Nêcimy je niewielkimi garstkami tre¶ciwej zanêty z dodatkiem suszonej krwi lub suszonych dafni.
Oczywi¶cie nie ma sensu nastawianie siê w marcu na jakie¶ rekordy – zarówno ilo¶ciowe jak i wielko¶ciowe. Ale marcowa wyprawa nad wodê mo¿e przynie¶æ za to wiele innych gratyfikacji. Zapach budz±cej siê do ¿ycia po zimie przyrody, zapach pojawiaj±cych siê pierwszych traw, zapach budz±cych siê do ¿ycia po zimie krzewów i drzew, zapach zwyk³ej ziemi – to wszystko sprawia, ¿e taka wyprawa na d³ugo pozostanie w naszej pamiêci.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia March 09 2024
313 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".