Ju¿ wiadomo, ¿e tegoroczne wybory samorz±dowe odbêd± siê w niedzielê 7 kwietnia. Wybierzemy wtedy radnych Sejmików Wojewódzkich oraz radnych Rady Miasta. Bêdziemy tak¿e g³osowaæ na kandydatów na prezydenta Krakowa, a je¿eli ¿aden z nich nie przekroczy 50 procent g³osów, to dwaj kandydaci z najlepszymi wynikami zmierz± siê w drugiej turze 21 kwietnia. Zg³aszanie kandydatów na radnych jest mo¿liwe do 4 marca, a na prezydenta (a tak¿e wójtów i burmistrzów w mniejszych miejscowo¶ciach) do 14 marca.
W Krakowie prezydent Majchrowski zapowiedzia³, ¿e nie bêdzie startowaæ w wyborach, otwiera siê wiêc szansa dla konkurentów, którzy w ci±gu poprzednich kadencji nie zdo³ali zagroziæ jego kandydaturze. Teraz, skoro pojawia siê mo¿liwo¶æ d³ugo oczekiwanej zmiany, kandydatów bêdzie kilku. Wydawa³o siê, ¿e koalicja 13 grudnia dogada siê w sprawie wspólnego kandydata, ale ambicje kilku chêtnych oraz ambicje poszczególnych partii zwyciê¿y³y, zanosi siê wiêc na to, ¿e bêdziemy mieæ w Krakowie prawdziwy wysyp kandydatów na prezydenta. Nie zapad³y jeszcze ostateczne decyzje, ale jest oczywiste, ¿e dwie najwiêksze partie, czyli Prawo i Sprawiedliwo¶æ oraz Platforma, wystawi± swoich przedstawicieli, którzy pozyskaj± najwiêcej wyborców. Bêd± te¿ kandydaci tzw. niezale¿ni, niektórzy ju¿ od lat bezskutecznie licz± na zwyciêski wynik. Mówi siê tak¿e, ¿e o fotel prezydenta ubiegaæ siê bêd± dwaj obecni wiceprezydenci, nie wiadomo równie¿ jak zachowaj± siê przystawki Platformy, czyli PSL, partia Ho³owni i lewica, które te¿ maj± ochotê powalczyæ w tych wyborach.
O miejsca w Sejmiku Ma³opolskim znów konkurowaæ bêd± najwiêksze partie, a totalna koalicja liczy na to, ¿e zdobêdzie w³adzê w województwie. Tyle, ¿e jej kandydaci, o których siê mówi, raczej nie zapowiadaj± sukcesu. Nie wiadomo równie¿, czy ka¿da partia pójdzie osobno, czy PSL i Ho³ownia w jednym, a Platforma i lewica w drugim bloku. Zapewne do wy¶cigu stanie te¿ konfederacja, ale ju¿ ze znacznie mniejsz± szans± na uzyskanie choæby paru mandatów. Wybory do Sejmiku przypominaj± wybory parlamentarne, wiêc praktycznie licz± siê tylko najwiêksze partie.
W Radzie Miasta jest najwiêksze pole mo¿liwo¶ci dla lokalnych ¶rodowisk, stowarzyszeñ, ruchów na rzecz miasta, dzielnicowych liderów itp. Oczywi¶cie i tu wystartuj± partie, ale w tych wyborach przede wszystkim licz± siê nazwiska kandydatów. Wiele te¿ zale¿y od kandydatów na prezydenta, poniewa¿ to oni czêsto przes±dzaj± o wynikach do Rady. Koñcz±ca kadencjê Rada Miasta by³a s³aba i ma³o siê o niej mówi³o, m.in. ze wzglêdu na wewnêtrzne podzia³y i brak powa¿nych inicjatyw. Czy to siê zmieni zale¿y od wyborców, ale tak¿e od tego, jacy kandydaci znajd± siê na li¶cie.
Nie wiadomo jak bêdzie wygl±daæ reprezentacja Nowej Huty, bo bez wzglêdu na partyjne szyldy by³oby po¿yteczne, gdyby dzielnica, wci±¿ trochê zaniedbana, mia³a mocn± ekipê w Radzie. Trzeba te¿ uwa¿nie przyjrzeæ siê programom kandydatów na prezydentów, czy gotowi s± doceniæ odrêbno¶æ i potencja³ nowohuckich dzielnic. „G³os. Tygodnik Nowohucki” by³ zawsze dobrym przewodnikiem po wyborczych listach i nazwiskach kandydatów. Najwa¿niejsze, aby dla Nowej Huty przyj±æ ambitne plany, a nastêpnie mieæ gwarancjê ich wykonania. Ale o tym bêdzie jeszcze okazja napisaæ bli¿ej terminu czekaj±cych nas wyborów.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia February 10 2024
314 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".