Do wyborów jeszcze prawie cztery miesi±ce, ale kampania wyborcza nasila siê z ka¿dym tygodniem. Czy os³abnie w miesi±cach wakacyjnych? Na razie nic na to nie wskazuje. Tusk miota siê po kolejnych wiecach usi³uj±c utrzymaæ wra¿enie o¿ywienia politycznego Platformy po marszu 4 czerwca. Gdy autokary zwo¿± aktywistów z ca³ego kraju (jak na marsz w Warszawie) lub przynajmniej z ca³ego regionu (jak na wiec w Poznaniu) aktywno¶æ lidera opozycji wydaje siê przynosiæ wymierne efekty i mobilizowaæ zwolenników. W mniejszych miastach, gdzie zwozi siê mniej partyjnych dzia³aczy, spotkania z Tuskiem wypadaj± znacznie skromniej, a on sam stara siê je szybko zakoñczyæ. Platforma reklamuje wiece jako „otwarte dla wszystkich”, ale gdy pojawiaj± siê przeciwnicy Tuska (jak w Jeleniej Górze, gdzie zjawili siê górnicy z Turowa) organizatorzy nie dopuszczaj± do dyskusji. Tak czy inaczej wiêkszo¶æ spotkañ Tuska to popisy chamstwa i agresji, która najwyra¼niej podoba siê czê¶ci uczestników tych spotkañ. Czy agresja podoba siê wszystkim wyborcom Platformy? Podobno w jej sztabie wyborczym rozwa¿a siê ju¿ ograniczenie wystêpów Tuska do jednego lub dwóch na miesi±c.
Od czasu marszu w Warszawie na wiecach nie pojawiaj± siê sojusznicy z opozycyjnych partii. Kosiniak-Kamysz i Ho³ownia lekcewa¿±co potraktowani przez Tuska, chwilowo demonstruj± swoje fochy, chocia¿ mo¿na siê spodziewaæ, ¿e we wrze¶niu, gdy jeszcze trochê strac± w sonda¿ach, pos³usznie do³±cz± do Platformy. Lewica, któr± 4 czerwca potraktowano trochê lepiej, a Czarzastemu pozwolono nawet pomachaæ do t³umu i do kamer, drogo p³aci za swój udzia³. Podobno w najbli¿szym czasie grupa pos³ów lewicy przepisze siê do Platformy w zamian za miejsca na jej listach.
Politycy Prawa i Sprawiedliwo¶ci ani na chwilê nie zmniejszyli swojej aktywno¶ci w terenie, a w minion± sobotê spotkali siê na wiecu w Bogatyni, obok Turowa. Demonstrowali tam determinacjê w obronie kopalni i elektrowni oraz jedno¶æ Zjednoczonej Prawicy. Prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski podkre¶la³, ¿e obrona Turowa jest zarazem obron± suwerenno¶ci Polski. Zapowiedzia³ równie¿ referendum w sprawie przymusowego przyjmowania nielegalnych imigrantów i wezwa³ do zdecydowanego poparcia rz±du. W czasie wiecu dociera³y kolejne wiadomo¶ci o buncie Wagnerowców w Rosji i o gro¼bie domowej wojny. Kolejna kompromitacja rosyjskiej armii, która nie stawia³a oporu maszeruj±cym w kierunku Moskwy buntownikom lub przechodzi³a na ich stronê, stwarza szansê dla przyspieszenia dzia³añ ukraiñskiej kontrofensywy. Z frontu dochodz± informacje o poddawaniu siê rosyjskich ¿o³nierzy do niewoli lub opuszczaniu przez nich linii walk. W czasie gdy montowany jest ten numer „G³osu” trudno przewidzieæ jakie bêd± konsekwencje kryzysu wewnêtrznego w Rosji. Jedno jest pewne: w³adza Putina s³abnie i a pañstwo rosyjskie pogr±¿a siê w chaosie, który po ostatnich wydarzeniach trudno bêdzie opanowaæ. Najwa¿niejsze, aby Ameryka i Europa wytrwa³y we wspieraniu Ukrainy i nie zaprzesta³y dostaw nowoczesnej broni. Po raz pierwszy od przesz³o roku pojawia siê szansa na zwyciêstwo Ukrainy, wyzwolenie okupowanego terytorium i zakoñczenie wojny. Polska bêdzie mia³a swój udzia³ w tym zwyciêstwie.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia July 01 2023
410 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".