Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2023.06.16] P³ociowe ¿niwa
Ostatnio wspomina³em, ¿e w czerwcu mo¿na liczyæ na dobre brania p³oci. Tak. I chocia¿ jest to chyba najbardziej rozpowszechniona ryba w naszych polskich wodach, to najczê¶ciej ³upem przeciêtnego wêdkarza padaj± p³otki, a nie dorodne p³ocie. Nieprzypadkowo najstarszym wêdkarskim rekordem je¶li chodzi o p³oæ, jest ten ustanowiony w roku 1963 przez Tadeusza Szkaradka. Wyciagniêta wówczas przez niego ryba osi±gnê³a wagê 2,2 kg i mierzy³a a¿ 53 centymetry. No, to by³a p³oæ. Warto te¿ mo¿e zauwa¿yæ, ¿e w latach 1975-1983 z³owiono tylko 41 okazów medalowych p³oci, natomiast w tym samym czasie medalowych sumów zlowiono 126, leszczy – 117, a karpi 145 sztuk.
Aczkolwiek p³oæ od dziesiêcioleci, a mo¿e nawet stuleci, bije rekordy popularno¶ci i jest ³owiona zarówno przez m³odzie¿ jak i stare wêdkarskie wygi, to jednak wci±¿ o jej zwyczajach i zachowaniach w naturalnym ¶rodowisku wiemy stosunkowo niewiele, dlatego wiêkszo¶æ wêdkarzy ³owi, jak ju¿ wspomnialem, przewa¿nie ledwo wymiarowe p³otki, a nie prawdziwe okazy tej ryby.
W poznaniu przynajmniej niektórych p³ociowych zwyczajów pomocny mo¿e okazaæ siê opis jaki w roku 1974 zamie¶ci³ Tadeusz Andrzejczyk w majowym numerze „Wiadomo¶ci Wêdkarskich”. W tek¶cie zatytu³owanym „Z p³ociami pod wod±” autor ten pisa³: „W czasie mych podwodnych spacerów spotykalem du¿em p³ocie na g³êboko¶ci 4,5 do 6 metrów, lecz nie mo¿e to stanowiæ w ¿adnym przypadku jakiej¶ regu³y dla ka¿dego jeziora. W wielkich i p³ytkich jeziorach niedobór tlenu latem sprawia, ¿e p³ocie staj± siê bardzo leniwe i trudno³owne. Spotka³em mnóstwo p³oci zwisaj±cych g³ow± w dó³ w gor±ce i bezwietrzne dni lipca. W takich warunkach p³ocie nie pobieraj± pokarmu, dopóki nie zmieni siê cyrkulacja baryczna i nie powieje wiatr, który w wystarczaj±cym stopniu natleni wodê.
Z drugie strony s± p³ocie, które zamieszkuj± ma³e, p³ytkie oraz mocno zaro¶niête jeziora. P³ocie te wytrzymuj± takie niedobory tlenowe, które grozi³yby pomorem wielu innym gatunkom… A zatem p³ocie du¿ych jezior maj± odrêbne warunki bytowania i tym samym ró¿ne zwyczaje od p³oci ma³ych jezior”.
Ale przecie¿ warto zauwa¿yæ, ¿e p³ocie zamieszkuj± nie tylko jeziora. Spotykamy je równie¿ w rzekach i zbiornikach zaporowych, w starorzeczach i wyrobiskach po¿wirowych. W rzekach p³ocie spotykamy przede wszystkim w krainie leszcza i brzany, ale spotkaæ je mo¿na tak¿e w krainie lipienia.
Niew±tpliwie warto p³ocie po³owiæ „na serio”. Nie na zasadzie przypadku. Warto je ³owiæ z wyboru i zami³owania. Posi³kuj±c siê przy tym swoj± wiedz± dotycz±c± ich sposoby bytowania, ¿erowania… Po to, by pobiæ p³ociowy rekord.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,008,157 unikalnych wizyt