Kampania polityczna przedwyborcza nabiera coraz wiêkszego rozpêdu. Walcz±cy o wygranie wyborów prze¶ciguj± siê we wzajemnych oskar¿eniach w sprawach, które nie maj± istotnego znaczenia dla naszych codziennych spraw. Nie zamierzam do³±czaæ siê do tych przepychanek. Natomiast bêdê pisa³ o sprawach, które maj± wa¿ny wp³yw na poziom naszego ¿ycia.
Ka¿dy z nas wytwarza odpady. Wed³ug danych GUS ka¿dy z nas pozostawia³ po sobie w roku 2019 - 332 kg ¶mieci, w 2020 roku 344 kg, a w 2021 ju¿ 360 kg. Tymczasem w skali kraju tylko 27 proc. odpadów poddaje siê recyclingowi. Oko³o 20 proc. trafia do spalarni, kilkana¶cie procent jest wykorzystywane jako bioodpady, ale nadal ok. 40 proc. ¶mieci trafia na sk³adowiska. Za co trzeba s³ono p³aciæ po kilkaset z³otych za tonê, a to rzutuje na op³aty ponoszone przez mieszkañców, które w ostatnich latach znacznie wzros³y. Zaznaczam, i¿ jest to ¶rednia krajowa. Na szczê¶cie w Krakowie, gdzie mamy gospodarkê odpadami na wysokim poziomie, zarówno recykling jest zdecydowanie wy¿szy, jak i na sk³adowiska trafia minimalna czê¶æ ¶mieci.
Nie o tym jednak chcia³em pisaæ, bo czêsto na ³amach „G³osu” piszemy o gospodarce odpadami w Krakowie i bêdziemy to czyniæ nadal. Tym razem chcê zwróciæ uwagê naszych Czytelników na beztroskê naszego rz±du, który przez swoj± bezczynno¶æ, znacznie podnosi koszty gospodarki odpadami i nic robi aby to zmieniæ. Chodzi o plastikow± daninê, któr± co roku wnosimy do UE, nie realizuj±c jej zaleceñ. Ju¿ blisko 2 mld z³ kar p³acimy w skali roku za brak systemu recyklingu w którym plastik odgrywa najwiêksz± rolê. Rz±d wci±¿ zwleka z uchwaleniem przepisów dotycz±cych recyklingu, a w tym wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe. Takie rozwi±zania obowi±zuj± w wielu cywilizowanych krajach i tam nie ma problemu z recyklingiem PET-ów. U nas z niewiadomych przyczyn rz±d nie chce wprowadziæ tego systemu.
Ceny tworzyw sztucznych PET potania³y w tym roku o prawie 90 proc. Jeszcze w kwietniu 2022 p³acono za tonê PET 9 tys. z³, a teraz ta cena ledwo przekracza 5 tys. z³. W efekcie nawet firmy zbieraj±ce odpady i poddaj±ce je recyklingowi maj± problem ze zbytem tego surowca. Na szczê¶cie w Krakowie MPO inwestuje i przygotowuje siê do przetwarzania PET-ów. To jednak nie rozwi±zuje problemu ze wzglêdu na brak ca³o¶ciowego systemu. Samorz±dy apeluj± do rz±du, by równocze¶nie z wprowadzeniem kaucji na butelki plastikowe wprowadziæ rozszerzon± odpowiedzialno¶æ producentów. Chodzi o to, ¿eby zanieczyszczaj±cy p³aci³. Wprowadzaj±c na rynek produkt dana firma powinna ponosiæ koszty utylizacji odpadów. Takie rozwi±zanie nale¿y rozumieæ szerzej i nie dotyczy³oby to tylko butelek PET, ale wszystkich produktów pakowanych w coraz bardziej wyszukane opakowania. Powinno preferowaæ siê takich producentów, którzy u¿ywaj± coraz mniej opakowañ i to takich które ³atwo poddaj± siê utylizacji. Takie rozwi±zania obowi±zuj± w wiêkszo¶ci pañstw europejskich, ale nie u nas, bo PiS-owski rz±d wspiera lobby producentów, a nie obywateli, którzy ponosz± coraz wiêksze koszty za gospodarkê odpadami i to oni op³acaj± plastikow± daninê. A przedsiêbiorcy? Po prostu mno¿± swoje zyski…
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia April 15 2023
260 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".