Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2023.02.24] Przed nami marzec
Przed nami marzec. Pocz±tek tego miesi±ca, to ju¿ przysz³y tydzieñ. Od najbli¿szej ¶rody. Charakter marca dobrze oddaje znane polskie porzekad³o: „W marcu jak w garncu”. Chyba ka¿dy je s³ysza³. To okre¶lenie dla pogody, która ca³y czas siê zmienia i nie da siê jej przewidzieæ. Bo marzec to miesi±c z pogranicza zimy i wiosny. Jednego dnia mo¿e padaæ ¶nieg, a drugiego ¶wieciæ s³oñce daj±ce wyra¼ne i przyjemne ciep³o. Ale jednocze¶nie mo¿e mocno wiaæ – zarówno wtedy, gdy pada ¶nieg jak i wtedy gdy ¶wieci s³oñce. Tak samo jak w garnku mieszaj± siê ze sob± ró¿ne sk³adniki i ró¿ne temperatury, tak samo w marcu mieszaj± siê ze sob± wszystkie warianty pogody typowe dla ró¿nych pór roku. To po prostu miesi±c pogodowych niespodzianek!
Z drugiej jednak strony po zimowych miesi±cach wiele gatunków ryb zaczyna przygotowywaæ siê do wiosennego tar³a, a rybom zaczyna powracaæ apetyt. Coraz aktywniej zaczyna ¿erowaæ p³oæ, ale tak¿e okoñ, ja¼, kr±p, leszcz, jelec czy kleñ.
Ciekaw± ryb± marca wydaje siê byæ ja¼. Ta ryba, z rodziny karpiowatych, wczesn± wiosn± z powodzeniem mo¿e byæ ³owiona w rzekach takimi tradycyjnymi metodami jak przep³ywanka czy przystawka. Ale w marcu z powodzeniem mo¿na spróbowaæ zapolowaæ na jazia równie¿ za pomoc± spinningu.
Na przep³ywankê czy przystawkê jazia ³owimy w spokojniejszych miejscach, na pograniczu g³ównego nurtu, na g³êboko¶ci oko³o 2 do 4 metrów – chocia¿ wczesn± wiosn± na stadko tej ryby mo¿emy trafiæ tak¿e i na p³ytszych wodach. W charakterze przynêty sprawdzaj± siê ma³e czerwone robaki i ochotka.
No i parê uwag na temat wykorzystania spinningu do po³owu jazia. Otó¿ trzeba pamiêtaæ, ¿e wiêksze okazy niektórych gatunków ryb karpiowatych wykazuj± sk³onno¶æ do drapie¿nictwa i czêsto atakuj± ma³e rybki. Do ryb karpiowatych, które przejawiaj± takie sk³onno¶ci nale¿y w³a¶nie nasz ja¼. A jakimi zasadami nale¿y siê kierowaæ, by skusiæ dorodnego jazia do ataku naszej blaszki? Po pierwsze nasz sprzêt powinien byæ raczej delikatny, zakoñczony ma³± obrotówk±. Blaszkê nale¿y prowadziæ blisko dna i nie poprzestawaæ na jednym rzucie w wybrane miejsce. Brania jazia s± do¶æ charakterystyczne. To nie jest uderzenie, ale raczej przytrzymanie przynêty. To mo¿e nas zmyliæ. Takie przytrzymanie mo¿emy wzi±æ za drobny zaczep o dno. A skoro pojawi³o siê has³o „dno”, to poluj±c na jazia powinni¶my unikaæ dna mulistego (bo same jazie unikaj± takiego dna), a wybieraæ miejsca z dnem twardym lub piaszczystym.
I je¶li dopisze nam szczê¶cie, mo¿emy z³owiæ rybê naszego ¿ycia. Bo ja¼ potrafi osi±gn±æ metr d³ugo¶ci i wagê o¶miu kilogramów. Rekord Polski je¶li chodzi o jazia ustanowi³ w roku 1973 (a wiêc piêædziesi±t lat temu) Jan Zbiegieñ, wyci±gaj±c rybê o wadze 5,1 kg, która mierzy³a 82 centymetry.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,009,583 unikalnych wizyt