Amur, a w³a¶ciwie amur bia³y (bo jest jeszcze amur czarny), do naszych wód zosta³ zosta³ wprowadzony w roku 1964 – a wiêc generalnie ca³kiem niedawno. Nie wiemy na sto procent sk±d pochodzi ten gatunek, jednak pierwotnie wystêpowa³ na pewno w krajach azjatyckich, m.in. w Chinach oraz w dorzeczu rzeki Amur. Dzisiaj amura mo¿na spotkaæ praktycznie w ca³ej Europie, w czê¶ci Stanów Zjednoczonych, Australii, Rosji, Indii, Kazachstanu, a nawet w niektórych czê¶ciach Afryki. Ryba ta preferuje wody stoj±ce – jeziora i zbiorniki zaporowe, ale spotkaæ go mo¿na tak¿e w wodach nizinnych.
Amur jest atrakcyjn± ryb± dla wêdkarzy, przede wszystkim dlatego, ¿e jest ryb± siln±, walcz±c± wyj±tkowo dzielnie. Swoj± si³ê demonstruje szczególnie w koñcowej fazie holu tu¿ przy samym podbieraku. Dlatego te¿ trzeba zachowaæ koncentracjê do samego koñca holu oraz mieæ dobrze ustawiony hamulec ko³owrotka. No i amur potrafi osi±gn±æ imponuj±ce rozmiary. Dorasta do 140 – 150 centymetrów d³ugo¶ci osi±gaj±c wagê powy¿ej 40 kilogramów. Polski rekord amura nale¿y do Krzysztofa £awnickiego, który w 1998 roku z³owi³ okaz o d³ugo¶ci 132 centymetrów i wadze 39,2 kg. Jak siê okazuje to wynik niewiele gorszy od rekordu ¶wiata je¶li chodzi o amura – rekordowy amur zosta³ z³owiony w 2009 roku w Bu³garii i wa¿y³ wa¿y³ 39,75 kg.
Amury s± gatunkiem ciep³olubnym. Zim±, w okresie gdy ryby te nie ¿eruj±, ich cia³o pokrywa siê specyficznym ¶luzem, który znika kiedy woda zaczyna robiæ siê coraz cieplejsza. A gdy woda nagrzewa siê, wiosn± i latem, amury uwielbiaj± przebywaæ na p³yciznach, w okolicach wodnej ro¶linno¶ci. Je¶li na konkretnym ³owisku nie ma zbyt du¿o ro¶linno¶ci, to amury dziel± miejscówki razem z karpiami. I generalnie amury najczê¶ciej ³owiona s± metod± gruntow±, tak samo jak karpie. Zestaw na amura w zasadzie nie ró¿ni siê od zestawu na karpia.
Z racji tego, ¿e amur jest ryb± ro¶lino¿ern± bardzo dobr± przynêt± i zanêt± na te ryby jest gotowana kukurydza. Wielu wêdkarzy ³owi amury tak¿e na kulki proteinowe i pellety w ró¿nych rozmiarach i smakach np.: truskawki, ¶liwki lub brzoskwini. Prawdopodobne jest równie¿ z³owienie amura (zreszt± podobnie jak i karpia) na bia³e lub czerwone robaki, czy nawet rosówki.
Wspomnia³em o tym, ¿e amury s± ciep³olubne. Dlatego najwiêcej ryb tego gatunku ³owi siê od maja do wrze¶nia. A przy okazji warto dodaæ, ¿e amur w Polsce nie jest objêty okresem ochronnym. I nie posiada te¿ wymiaru ochronnego.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia February 11 2023
527 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".