1 stycznia Chorwacja, która wst±pi³a Unii Europejskiej przyst±pi³a tak¿e do strefy euro. W ten sposób spo¶ród 27 krajów cz³onkowskich Unii tylko siedem formalnie pozostaje poza t± stref±. S± w¶ród nich oprócz Polski: Szwecja, Dania, Czechy, Bu³garia, Rumunia i Wêgry. Z tym, ¿e i w tych krajach s± czynione kroki w kierunku powi±zania ze stref± euro. Szwedzi co prawda opowiedzieli siê w referendum w 2003 roku przeciwko wprowadzeniu euro, ale polityka fiskalna tego pañstwa faktycznie wi±¿e go z stref± euro. Szwedzki Bank Centralny Rikstag ¶ci¶le na¶laduje politykê monetarn± Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Jeszcze mocniej z EBC zwi±za³a siê Dania, która swoj± walutê powi±za³a sztywnie z euro.
Co ciekawe nawet kraje naszej strefy ¶rodkowoeuropejskiej czyni± coraz wiêcej starañ o powi±zaniu siê z walut± europejsk± jak± jest euro. Bu³garzy w³a¶nie uzyskali zgodê z regu³ami Maastricht na bicie monet euro z w³asnym rewersem, co oznacza szybkie przyst±pienie tego kraju do strefy euro. Rumunia ma tak¿e zaawansowane starania w przyjêciu euro. Jedynie sytuacja gospodarcza i wojna na Ukrainie nieco skomplikowa³y sytuacjê tego kraju. Jednym z piêciu warunków z Maastricht jest bowiem ograniczenie wzrostu cen do poziomu nie przekraczaj±cego 1,5 pkt proc. powy¿ej ¶redniej trzech najlepszych pañstw unii walutowej. Jednak po zduszeniu inflacji i ten warunek zostanie spe³niony i leja mo¿e znikn±æ. Nawet Wêgry czyni± starania o zast±pieniu forinta przez euro. Minister finansów tego kraju Mihaly Varga nie dawno zapowiedzia³, ¿e Budapeszt chce wprowadziæ swoj± walutê do systemu ERM2, czyli przedsionka Eurolandu. Polega to na ¶cis³ym powi±zanie kursu rodzimej waluty z euro. Tak¿e Czesi z obecnym premierem Fial± nie wykluczaj± przyst±pienia do Unii Walutowej, tak jak to czynili jego poprzednicy.
Zatem tylko Polska pozostaje daleko w tyle w staraniach o wprowadzenie euro w swoim kraju, jako jedyne pañstwo z 27 krajów cz³onkowskich Unii Europejskiej. Czy¿by by³o to przygotowywanie siê do opuszczenia tego tak wa¿nego uk³adu miêdzynarodowego? Postêpowanie obecnie rz±dz±cych Polsk± staje siê coraz bardziej niezrozumia³e w sytuacji, gdy konserwatywni i prawicowi politycy pañstw pozosta³ych pañstw UE, które ju¿ dawno wprowadzi³y euro, wyeliminowali w swojej retoryce negatywny stosunek do wspólnej waluty. Pani Le Pen w kampanii prezydenckiej w 2022 roku nie tylko nie mówi³a o opuszczeniu przez Francjê UE, ale nawet nie wspomnia³a o wyj¶ciu z unii walutowej, co czyni³a wcze¶niej. Nowa prawicowa premier W³och Giorgia Meloni liderka skrajnie prawicowego ugrupowania Bracia W³osi, która jeszcze niedawno twierdzi³a, ¿e euro powinno trafiæ na ¶mietnik historii, ca³kowicie zmieni³a swoje spojrzenie na ten problem. Pani Meloni jako premier W³och ju¿ nie gada takich g³upot, ale sta³a siê prymusk± w wype³nianiu kryteriów z Maastricht redukuj±c deficyt bud¿etowy poni¿ej 3 proc PKB i szybko wprowadza w ¿ycie kamienie milowe potrzebne do uzyskania ¶rodków z Funduszu Odbudowy UE.
Tym bardziej niezrozumia³a staje siê polityka obecnie rz±dz±cych Polsk± sceptycznych wobec UE i odrzucaj±cych euro jako jedyny kraj unijny. To nie tylko pog³êbia kryzys gospodarczy w naszym pañstwie, ale wyprowadza nasz kraj na margines Europy ze wszystkim gro¿±cymi nam z tego tytu³u negatywnymi konsekwencjami.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia February 11 2023
306 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".