W ubieg³ym tygodniu pisa³em o jesiotrach, które coraz czê¶ciej staj± siê wêdkarsk± zdobycz±. Pisa³em g³ównie o jesiotrach ba³tyckich (ostronosych), z których kiedy¶ s³ynê³y Wis³a i Odra, a które w ubieglym wieku wygine³y. Teraz na powrót czynione s± próby, by tê populacjê jesiotrów ostronosych odtworzyæ, ale dzi¶ s± one oczywi¶cie pod ca³kowit± ochron±. Pisz±c o tych jesiotrach wspomnia³em te¿ mimochodem o wprowadzanych do ³owisk komercyjnych jesiotrach syberyjskich i sterletach. I w³a¶nie te gatunki jesiotra ³owi siê u nas najczê¶ciej. Dzisiaj chcia³bym przybli¿yæ nieco te dwie ostatnie ryby.
Jesiotr syberyjski to dwu¶rodowiskowa ryba z rodziny jesiotrowatych. W naturalnym ¶rodowisku wystêpuje u uj¶cia wielkich rzek w Azji pó³nocnej i ¶rodkowej (Rosja, Chiny, Kazachstan). W Bajkale tworzy formê s³odkowodn±. Hodowany bywa w wielu miejscach na ¶wiecie. Potrafi osi±gn±æ do 2 metrów d³ugo¶ci i 100 kg masy cia³a. W ostatnich latach zaobserwowano przypadki wystêpowania tych jesiotrów ¿yj±cych na wolno¶ci w Ameryce Po³udniowej, w zlewisku rzeki Río de la Plata oraz w jej dop³ywach: Río Negro, Río Uruguay i Río Paraná. Ichtiolodzy podejrzewaj±, ¿e s± to osobniki (lub ich potomkowie), które uciek³y z hodowli w akwakulturach prowadzonych w tym regionie.
Inn± ryb±, która te¿ bywa spotykana w ³owiskach komercyjnych jest sterlet (zwany tak¿e czeczug±). To równie¿ ryba z rodziny jesiotrowatych, ale co wyj±tkowe u jesiotrów, jest to ryba ¿yj±ca w wodach slodkich. Sterlet wystêpuje naturalnie w zlewisku Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego (tylko tutaj wchodzi do s³onawych wód). Gatunek ten na skutek ucieczek z hodowli pojawi³ siê tak¿e w zlewisku Ba³tyku, Morza Ochockiego i Morza Karskiego. Czeczugi s± mniejsze od jesiotrów ostronosych (ba³tyckich) i od jesiotrów syberyjskich. Zwykle nie przekraczaj± 65 centymetrów d³ugo¶ci cia³a i 1,5 kg wagi. Chocia¿ z³wiony zosta³ okaz sterleta, który wa¿y³ 16 kilogramów. Jest to najmniejszy jesiotr wystêpuj±cy w Europie. W Polsce ryba ta nie jest objêta ochron±. Co wiêcej, gatunkiem tym nie wolno zarybiaæ otwartych akwenów. Sterlety poluj± na larwy owadów i miêczaki. Po¿eraj± równie¿ ikrê ryb. Maj± za to ponoæ wyj±tkowo smaczne miêsco. Tê oponiê opieram na zdaniu fachowców, bo sam czeczugi nie próbowa³em.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia February 04 2023
515 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".