Ostatnie, tegoroczne sonda¿e pokazuj± nieznaczny wzrost notowañ Prawa i Solidarno¶ci. Dotyczy to ¶rednich wyników ze wszystkich sonda¿owni, które prowadz± badania przedwyborcze. Komentatorzy polityczni w Europie nie mog± siê nadziwiæ, jak Prawo i Sprawiedliwo¶æ po dwóch kadencjach samodzielnego rz±dzenia, z tego ostatnie trzy lata w ci±g³ym kryzysie (najpierw pandemia, potem wojna za wschodni± granic±) utrzymuje nadal tak wysokie poparcie. Oczywi¶cie do trzeciego zwyciêstwa, pozwalaj±cego samodzielnie utworzyæ rz±d, brakuje jeszcze paru procent, ale nic nie wskazuje na to, aby opozycja mog³a nadrobiæ stracony czas w ci±gu o¶miu miesiêcy, jakie pozosta³y do wyborów.
Warto jednak przyjrzeæ siê wynikom sonda¿y w Ma³opolsce, która tradycyjnie nale¿y do województw przychylnych prawicy. Wed³ug sonda¿y CBOS i Kantar (wziêto pod uwagê ¶redni± spo¶ród tych ankietowanych, którzy deklaruj± zamiar udzia³u w wyborach), Prawo i Sprawiedliwo¶æ mo¿e tu liczyæ na 42,6 procent, co jest wynikiem pi±tym w Polsce, za województwami podkarpackim, podlaskim, ¶wiêtokrzyskim i ¶l±skim. Imponuj±co wypadaj± sonda¿e na Podkarpaciu: 59,7 procent ankietowanych, którzy zamierzaj± braæ udzia³ w wyborach, odda swoje g³osy na PiS.
W Ma³opolsce tylko Platforma bêdzie uwa¿aæ siê za konkurenta, nie mo¿e jednak liczyæ na po³owê tego, co posiada partia rz±dz±ca. Wynik 22,8 procent to jeden z najs³abszych w kraju. Pozosta³e partie opozycji osi±gaj± tu jednak jeszcze gorsze rezultaty. Lewica ma 10,7 procent, co jest jednym z najlepszych wyników w skali ca³ej Polski. Partia Ho³owni wci±¿ traci, na razie zachowuje jednak 8,8 procent. PSL, niegdy¶ silne w Ma³opolsce, obecnie mo¿e liczyæ zaledwie na 4,8 procent, a Konfederacja nieco lepiej, bo na 5,9 procent.
Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w 2019 roku w okrêgu wyborczym nr 13, (jednym z czterech okrêgów Ma³opolski), obejmuj±cym miasto Kraków oraz powiaty krakowski, olkuski i miechowski, wybierano 14 pos³ów. Oddano 649 287 wa¿nych g³osów, co da³o wysok± frekwencjê na poziomie 68,5 procent.
Tymi 14 mandatami poselskimi podzieli³o siê piêæ komitetów: Prawo i Sprawiedliwo¶æ – 6, Koalicja Obywatelska (czyli Platforma) – 4, SLD – 2, PSL – 1 oraz Konfederacja – 1 mandat. Dla porównania w innym z okrêgów Ma³opolski, w nowos±deckim, do podzia³u by³o 10 mandatów, z czego PiS zdoby³o osiem, a Platforma i PSL po jednym. Jak bêdzie tym razem, w pa¼dzierniku tego roku? Walka o pozyskanie wyborców bêdzie jeszcze bardziej zaciêta, a kampania d³u¿sza, bo praktycznie ju¿ siê zaczê³a. Ambicje s± ró¿ne: Prawo i Sprawiedliwo¶æ walczy o zwyciêstwo, które pozwoli po raz trzeci na samodzielne rz±dzenie, Platforma chcia³aby wygraæ, chocia¿ sama rz±dziæ nie ma szans, partia Ho³owni pragnie utrzymaæ trzeci± pozycjê, Lewica marzy o rezultacie na poziomie 10 procent, a PSL i Konfederacja licz± na przekroczenie progu wyborczego (5 procent), bo inaczej nie znajd± siê w Sejmie. Polityczna rywalizacja miêdzy rozwojem i bezpieczeñstwem Polski, a zastojem i s³abo¶ci±, które gwarantuje opozycja, rozstrzygnie siê w pa¼dzierniku.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia February 04 2023
436 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".