Tydzieñ temu zasygnalizowa³em temat lansowanej od jakiego¶ czasu przez Wody Polskie op³aty krajowej, kosztuj±cej aktualnie 250 z³ na wszystkie wody administrowane przez tê pañstwow± instytucjê. Problem w tym, ¿e – jak na razie – wspomniana op³ata uprawnia do wêdkowania na 27 obwodach rybackich, które pozostaj± w jurysdykcji Pañstwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Bia³ymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i w Poznaniu. Problem tak¿e w tym, ¿e zezwolenie to nie obejmuje zezwolenia na wêdkowanie na wodach, które pozostaj± w u¿ytkowaniu Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego i innych podmiotów.
W naszym regionie tylko cztery obwody s± udostêpnione do wêdkowania przez Regionalny Zarz±d Gospodarki Wodnej w Krakowie: 1. obwód obejmuj±cy zbiorniki Tresna i Por±bka. 2. rejon I – Rzeka Skawa i dop³yw: odcinek rzeki Skawy od uj¶cia Stryszawki do starego mostu drogowego w Zembrzycach; odcinek rzeki Skawy od stopnia-bystrze znajduj±cego siê 150 m poni¿ej mostu drogowego na trasie ¦winna Porêba - Go³êbiówka do uj¶cia Ponikiewki; dolny odcinek Paleczki od uj¶cia potoku Jachówka do mostu drogowego na trasie Zembrzyce-D±brówka; rejon II - Zbiornik ¦winna Porêba (z wy³±czeniem mo¿liwo¶ci po³owu w miejscach okre¶lonych w Regulaminie amatorskiego po³owu ryb). 3. zezwolenie krajowe upowa¿nia tak¿e do wêdkowania w wodach obwodu rybackiego zbiornika Dobczyce na rzece Raba nr 3 na odcinku rzeki Raby o d³ugo¶ci 3,9 km, pomiêdzy wyrobiskami po wydobyciu ¿wiru w Osieczanach, a stopniem zabezpieczaj±cym kolektor ¶ciekowy w My¶lenicach. 4. to wody obwodu rybackiego zbiornika Dobczyce na rzece Raba nr 2 na odcinku rzeki Raby od uj¶cia potoku Lubienka do stopnia zabezpieczaj±cego kolektor ¶ciekowy w My¶lenicach. Trochê ma³o. Bo ¿eby powêdkowaæ w Wi¶le, Dunajcu czy Sanie nadal trzeba wykupiæ zezwolenia PZW. Czy w przysz³o¶ci bêdzie mo¿na w tych rzekach ³owiæ w ramach jednej krajowej op³aty?
O to, czego wêdkarze mog± siê spodziewaæ w przysz³o¶ci zapyta³em Kacpra Rosê, zastêpcê dyrektora ds. Us³ug Wodnych i Zarz±dzania ¦rodowiskiem Wodnym w Regionalnym Zarz±dzie Gospodarki Wodnej w Krakowie. Dyrektor Rosa powiedzia³ mi, ¿e Wody Polskie zdaj± sobie sprawê z istniej±cej sytuacji. Problem polega na tym, ¿e nadal obowi±zuj± podpisane porozumienia pomiêdzy Polskim Zwi±zkiem Wêdkarskim a Skarbem Pañstwa reprezentowanym przez Wody Polskie. Przyjêto jednak zasadê, ¿e wraz z up³ywem terminu takiego porozumienia nie bêdzie ju¿ ono przed³u¿ane. W opinii dyrektora Rosy praktycznie wszystkie porozumienia koñcz± siê w roku 2024. I wtedy we wszystkich tych obwodach gospodarzem bêd± Wody Polskie, a op³ata krajowa umo¿liwi wêdkowanie praktycznie we wszystkich wodach p³yn±cych i zbiornikach zaporowych.
Wygl±da na to, ¿e Polski Zwi±zek Wêdlarski bêdzie w tej sytuacji dysponowa³ jedynie w³asnymi lub dzier¿awionymi zbiornikami, podobnie jak dzi¶ wygl±da to w przypadku Ma³opolskiego Zwi±zku Wêdkarskiego z siedzib± w Wieliczce, który w naszych okolicach dysponuje siedmioma ³owiskami (m. in. w Brzegach i w Gdowie).
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia December 10 2022
669 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".