[2022.12.02] Zap³acimy wiêcej za prawo do wêdkowania
Tematem, który w tym roku skupi³ na sobie uwagê wêdkarzy by³ pomys³ w³adz pañstwowych, by wêdkarstwo uczyniæ hobby dostêpnym dla wszystkich – bez dotychczasowej biurokracji i niezliczonej ilo¶ci ró¿nych op³at i sk³adek, które musieli ponosiæ ci, którzy chcieli trochê po³owiæ. S³u¿yæ temu mia³o wprowadzenie jednolitej op³aty krajowej na wszystkie rzeki i zbiorniki, których gospodarzem s± Wody Polskie. Temu pomys³owi wiêkszo¶æ przyklaskiwa³a. Z wiêksz± rezerw± traktowano zapowiedzi zniesienia kart wêdkarskich, których uzyskanie wi±¿e siê ze zdaniem stosownego egzaminu z przepisów dotycz±cych m.in. ochrony ryb.
Ale generalnie na razie mamy spory galimatias. Bo ustalona op³ata krajowa w wysoko¶ci 250 z³ dotyczy zezwolenia wêdkarskiego, które umo¿liwia uprawianie amatorskiego po³owu ryb na 27 obwodach rybackich, które pozostaj± w jurysdykcji Pañstwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Bia³ymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i w Poznaniu. Problem w tym, ¿e zezwolenie to nie obejmuje zezwolenia na wêdkowanie na wodach, które pozostaj± w u¿ytkowaniu Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego i innych podmiotów.
Wspomnia³em o 27 obwodach rybackich udostêpnianych w ramach op³aty krajowej Wód Polskich. Ale problem jest w tym, ¿e w Polsce mamy obecnie ponad 2200 obwodów rybackich, zlokalizowanych na wodach p³yn±cych, u¿ytkowanych przez ró¿ne podmioty na podstawie stosownych umów zawartych ze Skarbem Pañstwa, a ponad po³owa tych obwodów (dok³adnie: 1138), to wody u¿ytkowane przez Polski Zwi±zek Wêdkarski. W naszych regionie to m.in. Wis³a, Dunajec czy San. Tam op³ata krajowa niewiele pomo¿e. Podobnie, jak nie pomo¿e w przypadku mno¿±cych siê w ostatnich latach ³owisk prywatnych, na których nie zda siê na nic ani op³ata krajowa Wód Polskich, ani op³aty i sk³adki PZW. Tam trzeba zap³aciæ wed³ug cennika ustalanego przez samych w³a¶cicieli tych ³owisk.
Tymczasem op³aty i sk³adki PZW dro¿ej±. W roku 2023 za prawo do wêdkowani w okrêgu krakowskim PZW zap³acimy sporo wiêcej ni¿ w roku ubieg³ym. I tak, sk³adka cz³onkowska (jej wysoko¶æ wynika z uchwa³y Zarz±du G³ównego PZW) wyniesie 150 z³ (w roku 2022 p³acili¶my 100 z³). Sk³adka na ochronê i zagospodarowanie wód: niepe³na „N1” - 210 z³ (w roku 2022 trzeba by³o zap³aciæ 160 z³ – teraz obni¿ona sk³adka niepe³na dla wêdkarzy od 65 roku ¿ycia wyniesie 160 z³, w roku 2002 wynosi³a ona 110 z³); sk³ada niepe³na „N2” - 350 z³ (by³o 280 z³) i sk³adka pe³na – 370 z³ (by³o 310 z³).
No có¿… Chcia³oby siê powiedzieæ, chcesz ³owiæ, to p³aæ.
Jakub Kleñ
21 stycznia 2022 roku odby³a siê konferencja prasowa z udzia³em Marka Gróbarczyka - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Przemys³awa Dacy – Prezesa Pañstwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Janusza Wrony – Dyrektora nowo powsta³ego Departamentu Rybactwa w PGW WP.
Na konferencji poinformowano o wprowadzeniu jednolitej „op³aty krajowej” w wysoko¶ci 250 z³otych za zezwolenia wêdkarskie, które umo¿liwi± uprawianie amatorskiego po³owu ryb na 27 obwodach rybackich bêd±cych w jurysdykcji i udostêpnianych wêdkarzom przez PGW WP na terenie RZGW w Bia³ymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i w Poznaniu. Zezwolenie "Nasze £owiska" (wody.gov.pl) Nie obejmuje ona zezwoleñ na wêdkowanie na wodach bêd±cych w u¿ytkowaniu PZW i innych podmiotów.
W Polsce mamy obecnie nieco ponad 2.200 obwodów rybackich zlokalizowanych na powierzchniowych ¶ródl±dowych wodach p³yn±cych, które zosta³y oddane w u¿ytkowanie ró¿nym podmiotom na podstawie umów zawartych ze Skarbem Pañstwa.
1.138 obwodów to wody u¿ytkowane przez Polski Zwi±zek Wêdkarski.
· Napisane przez Administrator
dnia December 03 2022
773 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".