Jak podaje ¦wiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) po kilku miesi±cach spadków zachorowañ na COVID-19 liczba infekcji na tê chorobê w lipcu zaczê³a gwa³townie rosn±æ na ca³ym ¶wiecie. Dominuje wariant koronawirusa Omikron, który stanowi 92 procent zachorowañ. Wed³ug ekspertów ro¶nie liczba zaka¿eñ subwariantami BA.5 i BA.4. Ten pierwszy wykryto w 83 krajach i stanowi ponad 50 procent sekwencji zachorowañ. Z kolei wariant BA.4 zosta³ wykryty w 73 krajach i stanowi 12 procent sekwencji.
Europejska Agencja Leków poinformowa³a, ¿e w wielu krajach Unii Europejskiej pojawi³a siê siódma fala pandemii. Na domiar z³ego stosowane dot±d szczepionki choæ nadal dostarczaj± ochronê i zapobiegaj± hospitalizacji i ¶mierci, s± jednak mnie skuteczne wobec wariantów BA.5 i BA.4. Eksperci uspokajaj±, ¿e infekcje tymi wariantami wirusa nie powoduj± ciê¿kiego przebiegu choroby zagra¿aj±cemu ¿yciu, ale poprzez gwa³towny przyrost chorych ro¶nie jednak wska¼nik hospitalizacji.
U nas w kraju ministrowie zdrowia Niedzielski i Kraska uspokajaj± na konferencjach prasowych opiniê publiczn±. Wiceszef resortu w Polsat News powiedzia³, ¿e ministerstwo zdrowia „trzyma rêkê na pulsie”. Na razie jeste¶my spokojni, bo 91 procent spo³eczeñstwa posiada przeciwcia³a. Wed³ug oficjalnych danych w Polsce wykonano ponad 54,62 mln szczepieñ. W pe³ni zaszczepiono 22 519 104 osoby. Podano te¿ blisko 12 mln dawek przypominaj±cych. Szef resortu potwierdzi³, ¿e obserwujemy w Polsce tak¿e przyrost zachorowañ na koronawirusa, ale dopóki nie przekroczymy 5000 hospitalizacji nie bêd± podejmowane jakie¶ zdecydowane kroki. Chocia¿ pan minister zaleca osobom powy¿ej 70 roku ¿ycia i z grup ryzyka, aby w miejscach publicznych u¿ywali maseczek. Martwi natomiast, ¿e mimo gwa³townego wzrostu zachorowañ na COViD-19 nie podejmowane jest szerokie testowanie na koszt pañstwa. Testuje siê tych co ju¿ maj± objawy choroby. Natomiast tylko szerokie testowanie mo¿e zapewniæ szybk± identyfikacjê chorych i ich przynajmniej samoizolacjê, co przerywa³oby ³añcuch rozprzestrzeniania siê choroby. Ekspertka wirusologii z Lublina podkre¶la, ¿e obecnie w Polsce nie wiele wiemy o rozwoju choroby, gdy¿ za ma³o siê testuje obywateli. Nie wiemy tak naprawdê ile osób choruje, bo nie wszyscy siê zg³aszaj± do placówek s³u¿by zdrowia. Nawet nie wiemy do koñca jaki subwariant koronawirusa u nas dominuje.
W wielu pañstwach, gdzie wzrasta fala zachorowañ zaczêto stosowaæ czwart± dawkê szczepionki, czyli drug± przypominaj±c±, wobec seniorów i osób z grup ryzyka. U nas siê dopiero o tym mówi. Jednak je¿eli mamy ma³± wiedzê o subwariancie koronawirusa, który atakuje w Polsce, to nie za bardzo wiemy jak± szczepionkê zastosowaæ. Moim zdaniem jednak nie lekcewa¿y³bym powrotu pandemii. Lepiej wcze¶niej siê przygotowaæ do ataku choroby ni¿ podejmowaæ dzia³ania zapobiegawcze w chwili jej pe³nego rozwoju. Wówczas konsekwencje mog± byæ o wiele gro¼niejsze i brzemienne w skutkach.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia July 22 2022
564 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".