Narastaj±cy kryzys gospodarczy objawiaj±cy siê wysok± inflacj±, wzrostem cen w sklepach, a tak¿e rosn±cymi ratami kredytów dla niektórych powoduje spustoszenie w naszych kieszeniach. Wiele osób zaczyna ci±æ koszty w domowych bud¿etach. Potwierdza to sonda¿ IBRIS. Jak z niego wynika ponad 40 procent badanych ogranicza u¿ywanie samochodów, aby zaoszczêdziæ na kosztach zu¿ywanego drogiego paliwa. Blisko 38 proc. respondentów deklaruje rezygnacjê z wydatków na kulturê i rozrywkê. Na trzecim miejscu ponad 31 proc. badanych zmniejsza wydatki na jedzenie. Z tym, ¿e w¶ród ludzi o niskich dochodach do 2000 z³ na osobê a¿ 66 proc. deklaruj± oszczêdzanie na zakupach ¿ywno¶ci. Kupuj± jej mniej lub zmieniaj± rodzaj zakupów. Zachowuj± zakupy ilo¶ciowe, ale kosztem artyku³ów dro¿szych lub lepszej jako¶ci.
Z kolej G³ówny Urz±d Statystyczny oceni³ wska¼nik zaufania konsumenckiego, który urós³ z 38 proc. do 44 proc. w czerwcu. A¿ 61 proc. ankietowanych przez GUS gospodarstw domowych uwa¿a, ¿e ich sytuacja finansowa siê pogorszy³a i bêdzie siê nadal pogarszaæ. Jeszcze gorzej konsumenci oceniaj± perspektywy ca³ej gospodarki. Prawie 77 proc. ankietowanych spodziewa siê pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju w ci±gu najbli¿szego roku. Tylko 4 proc. liczy na poprawê tej sytuacji. Co ciekawe bardziej oszczêdne s± kobiety. Jak wynika z badania IBRIS 43 proc. pañ twierdzi, ¿e oszczêdza na zakupach ¿ywno¶ciowych, gdy tylko 26 proc. panów to czyni. Na promocjach zaopatruje siê podobnie 43 proc. kobiet, a tylko 16 proc. mê¿czyzn. Czy¿by panowie ze wzglêdu na mêsk± dumê nie chcieli narzuciæ sobie oszczêdno¶ci?
Niestety z czasem to nie bêdzie mia³o wiêkszego znaczenia, bo w grupie osób o niskich dochodach nast±pi jeszcze wiêksze zaciskanie pasa i to bez wzglêdu na p³eæ. Po prostu przy tak szybko rosn±cych cenach osoby o niskich dochodach zostan± zmuszone do drastycznych oszczêdno¶ci, bo im nie bêdzie wystarczy³o na podstawowe i niezbêdne wydatki. Najbardziej obawiam siê podwy¿ek cen energii na jesieni i przed zim±. Co prawda rz±dz±cy zapowiedzieli dop³aty do 3 ton wêgla w gospodarstwie domowym, ale wiêkszo¶æ mieszkañców miast go nie u¿ywa, tylko p³aci firmom dystrybuuj±cym energiê ciepln± i pr±d. Tych wydatków nie da siê unikn±æ, bo tzw. czynsz z op³atami za c.o., czy ciep³± wodê u¿ytkow± trzeba zap³aciæ zarz±dcy mieszkania. Podobnie rosn±cych op³at za gaz nie da siê unikn±æ. Bêdzie dro¿a³ pr±d na, którym teraz nie da siê wiele oszczêdziæ, bo ¿arówki na ledy wymienione, a lodówkê trudno wy³±czyæ.
Nastêpuje coraz wiêksza pauperyzacja ludzi o niskich dochodach, a do nich nale¿± przede wszystkim seniorzy pobieraj±cy g³odowe emerytury, czy renty. ¯adna 13, czy 14 emerytura nie jest w stanie tego procesu powstrzymaæ. Podobnie jest z osobami zarabiaj±cymi w granicach minimalnej p³acy. Co prawda rz±dz±cy ju¿ zapowiadaj± podwy¿kê minimalnej p³acy, ale to nie przyniesie poprawy w tej grupie spo³ecznej. Niestety pusty i bezwarto¶ciowy pieni±dz nie nad±¿a za inflacj± i rosn±cymi cenami. Jedynie racjonalne reformy gospodarcze bêd± w stanie powstrzymaæ narastaj±cy kryzys i inflacjê. Na pewno nie uczyni tego dalsze rozdawnictwo trac±cego na warto¶ci pieni±dza.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia July 03 2022
507 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".