W Stanach Zjednoczonych od 1973 roku obowi±zywa³ wyrok s±du, z którego wynika³o, ¿e amerykañska konstytucja gwarantuje prawo do aborcji w pocz±tkowym okresie ci±¿y. Walka z tym wyrokiem by³a bardzo d³uga, trwa³a prawie pó³ wieku. Zosta³a jednak wygrana i tydzieñ temu S±d Najwy¿szy USA zdecydowa³, ¿e sprawa aborcji nie jest regulowana konstytucj±, ale le¿y w gestii w³adz poszczególnych stanów lub Kongresu, je¿eli w tej sprawie uchwali ogólnonarodowe prawo. „Uprawnienia do regulacji aborcji zostaj± zwrócone narodowi i jego wybranym przedstawicielom” – napisano w orzeczeniu s±du. Wyrok by³ oczekiwany i zapowiadany, jest wiêc pewne, ¿e w kilku stanach zostanie uchwalony zakaz aborcji, a w co najmniej po³owie stanów daleko id±ce ograniczenia jej stosowania. S± te¿ i takie stany, rz±dzone przez Republikanów, które ju¿ przyjê³y ustawy znacznie zaostrzaj±ce przepisy o aborcji i niecierpliwie czeka³y na wyrok S±du Najwy¿szego, aby teraz wprowadziæ je w ¿ycie.
Dzia³o siê to w tym samym tygodniu, gdy w Polsce liberalno-lewicowa opozycja usi³owa³a wprowadziæ pod obrady Sejmu ustawê legalizuj±c± aborcjê na ¿±danie. Na Sali sejmowej pojawi³a siê inicjatorka tzw. projektu obywatelskiego, pod którym zbierano podpisy, a pod Sejmem ha³asowa³a grupka proaborcyjnych aktywistek, zachêcanych do tego przez pos³anki opozycji. Projekt ustawy sprzeczny z polsk± Konstytucj±, która chroni ¿ycie nienarodzonych dzieci i zabrania aborcji na ¿yczenie, zosta³ jednak odrzucony wiêkszo¶ci± g³osów i nie trafi pod obrady.
Jak na ironiê równie¿ w tym samym tygodniu niemiecki Bundestag du¿± wiêkszo¶ci± g³osów zdecydowa³ o zniesieniu zakazu reklamowania aborcji. Dot±d lekarze nie mogli informowaæ publicznie o przeprowadzanych u nich zabiegach przerywania ci±¿y, np. na swojej stronie internetowej, poniewa¿ grozi³a za to odpowiedzialno¶æ karna. Teraz bêd± to mogli robiæ bez przeszkód. Za zniesieniem zakazu g³osowa³y partie obecnej koalicji rz±dz±cej, czyli socjali¶ci (SPD), libera³owie (FDP) oraz frakcja lewicy, a przeciwko partie opozycji czyli chrze¶cijañscy demokraci (CDU/CSU), którzy poza tym g³osowaniem z chrze¶cijañstwem nie maj± ju¿ wiele wspólnego, a tak¿e skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Spór na temat dopuszczalno¶ci aborcji z pewno¶ci± bêdzie siê toczy³, warto jednak pamiêtaæ, ¿e jeszcze sto lat temu prawa cz³owieka dopiero zdobywa³y sobie ustawowe zabezpieczenia. Jeszcze w drugiej po³owie XX wieku w wielu krajach stopniowo znoszono ograniczenia praw wynikaj±ce z rasy, religii, p³ci, czy np. maj±tku. Mo¿na siê spodziewaæ, ¿e tak¿e prawo do ¿ycia od momentu poczêcia do naturalnej ¶mierci równie¿ stanie siê powszechnie uznawanym prawem cz³owieka. Komuni¶ci za wyjêtych spod prawa uznawali ludzi bogatych, a nawet ¶rednio majêtnych (np. tzw. ku³aków, czyli ch³opów dysponuj±cych w³asn± ziemi±) i ich mordowali, podobnie jak niemieccy nazi¶ci pozbawiali prawa, a tak¿e ¿ycia, ludzi „obcych rasowo”. Skoro dzi¶ ich pomys³y zosta³y potêpione, to nale¿y oczekiwaæ, ¿e pozbawianie praw nienarodzonych dzieci równie¿ zostanie surowo ocenione i odrzucone.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia July 02 2022
527 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".