W Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW możemy przeczytać, że okres ochronny dla sapy trwa od 1 kwietnia do 31 maja. Niedługo się więc kończy i sapę będzie można łowić. Trzeba tylko pamiętać również o jej wymiarze ochronnym, który wynosi 25 centymetrów. Tylko ilu wędkarzy spotkało się z tą rybą? Problem jest trochę skomplikowany, ponieważ sapa, należąca do rodziny karpiowatych mylona jest z krąpiem, do którego faktycznie jest bardzo podobna.
Sapa jest gatunkiem w naszych wodach obcym. Prawdopodobnie przywędrowała do polskich wód kanałem Bug – Prypeć oraz innymi kanałami łączącymi zlewnie Dniepru i Bugu. Zasiedla rzeki wschodniej Europy. Występuje w zlewni Morza Czarnego, Morza Azowskiego i Morza Kaspijskiego. Stwierdzono jej obecność w Dniestrze, Bohu, Dnieprze, Donie, Wołdze i Uralu oraz w ich dopływach. Chętnie zasiedla zbiorniki zaporowe. W Polsce występuje w Zbiorniku Włocławskim, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Bugu i Wiśle.
Pokarmem sapy są przede wszystkim larwy owadów, mięczaki oraz skąposzczety. Ryba ta stanowi konkurencję pokarmową dla rodzimych gatunków ryb. Ciało sapy jest umiarkowanie wygrzbiecone i mocno wydłużone, bocznie silnie ścieśnione. Głowa niewielka, pysk gruby, tępo zakończony, o dolnym otworze gębowym. Oczy duże. Cechą charakterystyczną w wyglądzie sapy jest bardzo długa płetwa odbytowa, sięgająca nasady ogona. Ubarwienie grzbietu jest ciemnoszare, boki srebrzyste, brzuch biały. Płetwy szare niekiedy z ciemniejszymi krawędziami. Dorasta do 25-35 centymetrów długości i osiąga masę ciała do 0,5 kilograma.
Jakub Kleń
Sapa
· Napisane przez Administrator
dnia May 28 2022
640 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".