Czy w Platformie toczy siê wojna pokoleniowa? Tusk skoñczy³ 65 lat i uchodzi za przedstawiciela pokolenia, które przechodzi na emeryturê. Trzaskowski ma 50 lat i stara siê przedstawiaæ jako reprezentant partyjnej m³odzie¿y. Najwa¿niejszym spo¶ród pos³ów popieraj±cych Trzaskowskiego jest Nitras, który ma 49 lat, z kolei grupie zwolenników Tuska stara siê w sejmie przewodziæ 44-letni Budka. Czy jest tak, ¿e Tusk mo¿e liczyæ na „starych” dzia³aczy Platformy, a Trzaskowski na m³odszych? W kierownictwie Platformy przewa¿aj± osoby z pokolenia Tuska, np. Kidawa-B³oñska jest jego rówie¶niczk±, a Leszczyna, proponowana przez Tuska na premiera, ma 60 lat. Czy w starzej±cej siê Platformie rzeczywi¶cie Trzaskowski mo¿e odwo³aæ siê do m³odszego pokolenia i skutecznie przeciwstawiæ siê rutynie „totalnej” opozycji, lansowanej przez Tuska i jego ekipê? Na razie ¿adna z frakcji nie przedstawi³a konkretnego programu, widaæ jednak rosn±ce napiêcie i walkê o wp³ywy w¶ród pos³ów i senatorów PO. Z sonda¿y wynika, ¿e Tusk ani nie zdo³a³ poderwaæ do walki w³asnej partii, ani nie zyska³ poparcia pozosta³ych, opozycyjnych ¶rodowisk. Jego wci±¿ powtarzane zaklêcia o jednej li¶cie wyborczej ca³ej opozycji, nie znajduj± pos³uchu w¶ród sejmowej drobnicy, poniewa¿ zarówno Lewica Czarzastego, jak i partia Ho³owni, obawiaj± siê po³kniêcia przez silniejsz± Platformê. PSL w tej grze raczej ju¿ siê nie liczy, a zbieranie pos³ów wyrzuconych z innych partii z pewno¶ci± nie poprawi notowañ Kosiniaka-Kamysza.
W tym czasie Prawo i Sprawiedliwo¶æ szykuje siê do politycznej ofensywy, a tradycyjnie organizowany przez tê partiê objazd wszystkich powiatów rozpocznie siê ju¿ w czerwcu. Kierownictwo PiS podjê³o w³a¶nie decyzjê o podziale kraju na 94 partyjne okrêgi (zamiast dotychczasowych 40), co pozwoli o¿ywiæ i zdynamizowaæ partyjne struktury. Zdecydowano równie¿, ¿e ministrowie i wiceministrowie nie bêd± mogli kierowaæ partyjnymi okrêgami, dziêki czemu wielu m³odszych dzia³aczy uzyska mo¿liwo¶æ politycznego awansu. Umocnienie wiêkszo¶ci g³osów w sejmie koñczy prowadzone wiosn± dyskusje o przedterminowych wyborach i o ile koalicjanci Zjednoczonej Prawicy nie zawiod±, to wybory parlamentarne zostan± przeprowadzone w ustawowym terminie, czyli w pa¼dzierniku przysz³ego roku. Na pocz±tku czerwca odbêdzie siê konwencja PiS, na której og³oszone zostan± zadania partii i rz±du na najbli¿sze pó³ roku, po wakacjach zaczn± siê przygotowania do wyborów, a na pocz±tku przysz³ego roku odbêdzie siê prezentacja programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Do tego czasu zadaniem partii jest utrzymanie zdecydowanej przewagi nad opozycj± oraz spo³ecznego poparcia na poziomie 35-40 procent. Nowy program i kampania od wiosny przysz³ego roku z pewno¶ci± przynios± wzrost poparcia, wystarczaj±cy nie tylko do zdecydowanego zwyciêstwa, ale tak¿e do samodzielnego rz±dzenia w przysz³ej kadencji. Dotychczas ¿adna partia nie wygra³a wyborów parlamentarnych trzy razy pod rz±d, nie mówi±c ju¿ o tym, ¿e ¿adna partia nie rz±dzi³a w Polsce samodzielnie, co PiS osi±gn±³ ju¿ dwukrotnie (po wyborach w 2015 i 2019 roku). Na dzi¶ najwa¿niejszym zadaniem rz±du PiS jest zahamowanie inflacji i st³umienie wynikaj±cej z niej dro¿yzny. Prognozy dla Polski s± optymistyczne, chocia¿ ¶wiatowe zawirowania gospodarcze potrwaj± jeszcze przynajmniej do przysz³ego roku.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia May 28 2022
514 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".