Najnowszy sonda¿ IBRIS badaj±cy poparcie dla partii politycznych okazuje siê bardzo ciekawy. W porównaniu do sonda¿u z kwietniem zyska³y wszystkie partie poza jedn± Konfederacj±, który straci³a sporo, ale utrzyma³a siê w progu wyborczym z wynikiem 5,1 proc. Te straty Konfederacji wynikaj± z niejednoznacznego stanowiska tej partii w stosunku do wojny na Ukrainie. Niejednoznaczne wypowiedzi niektórych zia³aczy tej partii np. w sprawie zbrodni rosyjskich w Buczy spotka³y siê z negatywnymi ocenami opinii publicznej. Zreszt± wojna na Ukrainie ma istotny wp³yw na obecne sonda¿e. Zjednoczona Prawica zyska³a 4 proc. poparcia za jednoznaczne poparcie Ukrainy w tej wojnie. Wszyscy jeste¶my pod wra¿eniem dokonywanych zbrodni przez wojska rosyjskie na ziemi ukraiñskiej. Wyci±gaj± z tego wnioski rz±dz±cy wspieraj±c mocno Ukrainê zarówno militarnie jak i ¶l±c tam pomoc ró¿nego rodzaju. Przynosi to efekty w postaci wzrostu poparcia dla obozu rz±dz±cego. Równie¿ ostatnie dzia³ania prezydenta Andrzeja Dudy w³±cznie z dwukrotnym wyjazdem na Ukrainê przynosz± pozytywne efekty dla obozu z którego on siê wywodzi.
Jednak Zjednoczona Prawica nie ma powodów do pe³nej rado¶ci. Jej wynik poparcia w postaci 37 procent nie wystarcza do zdobycia wiêkszo¶ci w przysz³ym parlamencie. Nawet zsumowanie g³osów z Konfederacj± nie pozwoli³oby utrzymaæ w³adzy PiS-owi razem z potencjalnymi sojusznikami. Wzros³o poparcie dla opozycji, a w szczególno¶ci dla Platformy Obywatelskiej, która w tym sonda¿u IBRIS mo¿e liczyæ na 27 procent g³osów. Polska 2050 utrzymuje siê na poziomie ok. 10 procent, a w tym przypadku otrzyma³a 9 proc. Wzros³y notowania Lewicy, które siêgaj± 8 proc., a nawet PSL, które siêgaj± 6 proc. Podane wyniki poparcia dla opozycji w sumie daj± ponad 50 procent. Gdyby opozycja posz³a do wyborów razem i osi±gnê³a taki wynik to mia³y znaczn± przewagê mandatów w Sejmie nad obecnym obozem rz±dz±cym. Niestety je¿eli partie opozycyjne pójd± do wyborów osobno lub utworz± trzy obozy koalicyjne to ten wynik ju¿ taki nie bêdzie. Owszem opozycja mo¿e mieæ wiêkszo¶æ w Sejmie, ale tylko kilkumandatow±. Nasz system wyborczy D’Honta preferuje du¿e partie, a tak¿e osi±gane przez nie wyniki. Co zreszt± jest te¿ widoczne i w tym Sejmie, bo PiS nie uzyska³ w ostatnich wyborach ponad 50 procent g³osów w wyborach, a ma wiêkszo¶æ sejmow±.
Ocena obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej oparta jest na emocjach i mo¿e powodowaæ dalsz± polaryzacjê nastrojów. To s³u¿y³oby du¿ym si³om politycznym i ich partiom. Proszê zauwa¿yæ, ¿e obecnie ro¶nie najbardziej poparcie dla PiS i PO. Ci co s± mniej wyrazi¶ci maj± stabiln± pozycj±, ale bez fajerwerków. Zatem partie centrum takie jak Polska 2050, Lewica, czy Koalicja Polska/PSL uzyskuj± kilkuprocentowe poparcie, co nie wró¿y im sukcesów przy obecnym systemie wyborczym. Znalaz³yby siê w Parlamencie, ale nie odgrywa³yby w nim wiêkszej roli.
Jeszcze gorzej mo¿e siê zdarzyæ, gdyby rz±dz±cym uda³o siê zreformowaæ system wyborczy. Podzia³ na preferencyjne okrêgi dla okre¶lonych si³ politycznych, przy zachowaniu systemu D’Honta jeszcze bardziej preferowa³by du¿e partie polityczne. Jedna z analiz wskazuje nawet na to, ¿e do Sejmu wesz³yby, przy przymierzanym systemie wyborczym tylko dwie du¿e partie, czyli w naszym przypadku PiS i PO, a ci mali zostaliby wypchniêci poza Parlament lub weszliby do niego w ¶ladowej ilo¶ci uzyskuj±c po kilka mandatów.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia May 28 2022
419 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".