Kr±pie nie ciesz± siê zbytni± estym± w¶ród wêdkarzy. Bo to ryby wszêdobylskie, ¿ar³oczne i ciekawskie, a wydaj± siê mieæ wiêcej minusów ni¿ plusów. Czêsto staj± siê prawdziwym uprzykrzeniem dla wêdkarzy ³owi±cych leszcze, gdy¿ to kr±pie, a nie leszcze s± szybsze w przechwyceniu przynêty.
Kr±pie czêsto mylone s± zreszt± z m³odymi leszczami, od których ró¿ni± go wiêksze i grubsze ³uski, ale przede wszystkim p³etwy – brzuszne i ogonowa. U kr±pia p³etwy brzuszne maj± u nasady czerwonawo-¿ó³tawy odcieñ, a oba p³aty ogonowe s± równej d³ugo¶ci (u leszcza dolny p³at jest nieco d³u¿szy od górnego). No i generalnie kr±pie s± mniejsze od leszczy, chocia¿ i one potrafi± osi±gaæ przyzwoite rozmiary. Rekordowy kr±p zosta³ z³owiony w roku 1987 przez M. Kwasowca. Jego zdobycz mierzy³a 50 centymetrów d³ugo¶ci i osi±gnê³a wagê prawie pó³tora kilograma (a dok³adnie 1,43 kg). Chocia¿ ³owione kr±pie rzadko przekraczaj± dwadzie¶cia centymetrów d³ugo¶ci. Wielu wêdkarzy uwa¿a, ¿e jedyn± pozytywn± cech± kr±pia jest to, ¿e pokryty jest on – w przeciwieñstwie do leszcza – niewielk± ilo¶ci± ¶luzu na powierzchni cia³a.
Kr±p jest ryb± niezwykle pospolit± w Polsce. Wystêpuje od wybrze¿y Ba³tyku a¿ po karpackie dop³ywy rzek, w podgórskich rzekach wystêpuje wy¿ej ni¿ leszcz. Zasiedla równie¿ jeziora, stawy a nawet s³onawe zatoki morskie. Wystêpuje zawsze w towarzystwie leszcza, trzyma siê jednak miejsc p³ytszych. Po¿era ikrê cenniejszych gatunków ryb, co stawia go w roli podejrzanego o szkodnictwo. Miedzy innymi z tego powodu dla kr±pi nikt specjalnie nie ma lito¶ci. Na domiar wszystkiego kr±pie maj± bardzo o¶ciste miêso, które – zw³aszcza po tarle – jest suche i niesmaczne. Ale jak twierdz± niektórzy, du¿e kr±pie, ³owione w ¶rodku lata, dobrze wygrzane w ma¶le, s± ponoæ naprawdê smakowite. Ale tego nie gwarantujê, gdy¿ sam takich kr±pi nie kosztowa³em. Wola³em przyrz±dzane na grillu leszcze, przywo¿one bezpo¶rednio z ³owiska.
Kr±pie ³owione s± na wszystkie typy przep³ywanek, na przystawki, a tak¿e za pomoc± klasycznych gruntówek obci±¿onych sprê¿ynami z zanêt±. W ich po³owie u¿ywa siê tak¿e wszystkich mo¿liwych przynêt zwierzêcych i ro¶linnych stosowanych przy po³owie leszczy czy p³oci. Kr±pie chêtnie chwytaj± tak¿e niewielki ¶limaczki. Pocz±tkuj±cy wêdkarz mo¿e mieæ jednak pewien k³opot z ich ³owieniem, bo chocia¿ kr±pie bior± energicznie, a nawet natarczywie, to nie zostawiaj± wêdkarzowi wiele czasu na zaciêcie. Trochê d³u¿ej bawi± siê czerwonym robakiem na haczyku.
Niewielki kr±p sprawdza siê za to jako ¿ywczyk na sandacza, szczupaka czy suma. A dla tego ostatniego, podany w postaci fileta, jest ponoæ szczególnie atrakcyjny.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia April 16 2022
562 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".