Jeden z wêdkarzy, a zarazem czytelnik moich felietonów, zadzwoni³ do redakcji z pro¶b± abym napisa³ ile zap³acimy w tym toku za prawo do wêdkowania. Na szczê¶cie na stronach internetowych poszczególnych zarz±dów okrêgów PZW zosta³y ju¿ zamieszczone na ten temat stosowne uchwa³y i zarz±dzenia. Mo¿na przeczytaæ i siê dowiedzieæ. Ale oczywi¶cie zdajê sobie sprawê z tego, ¿e wielu wêdkarzy to osoby starsze, które z komputerem i Internetem nie s± za pan brat. I to dla nich przede wszystkim przeznaczone s± zamieszczone w dzisiejszym felietonie informacje.
Otó¿ wygl±da na to, ¿e w tym roku op³aty zosta³y utrzymane na poziomie op³at z roku ubieg³ego. I tak sk³adka cz³onkowska w okrêgu krakowskim nadal wynosi 100 z³, a ulgowa 50 z³ (sk³adka ulgowa przys³uguje wêdkarzom po ukoñczeniu 65 roku ¿ycia i sta¿u cz³onkowskim w PZW powy¿ej 10 lat). Do tego dochodzi sk³adka na ochronê i zagospodarowanie wód: niepe³na N1 – 160 z³, ulgowa - 110 z³; niepe³na N2 – 280 z³, ulgowa – 180 z³; pe³na – 310 z³, ulgowa - 210 z³. (ró¿nica w sk³adkach niepe³nych i pe³nej dotyczy g³ównie dostêpno¶ci do ³owisk w Przylasku Rusieckim).
W okrêgu tarnowskim op³aty s± ni¿sze ni¿ w okrêgu krakowskim. Op³ata na ochronê i zagospodarowanie wynosi tam 140 z³ (rzeki + zbiornik w Czchowie) lub 270 z³ (wtedy mamy dodatkowo stawy po¿wirowe. Stawy te to: Niwka, Trzydniaki, Trzydniaki S1, Naro¿niki, Dêbina Zakrzowska, Kantoria, Komorów, Bobrowniki Wielkie, K³aj + starorzecze rzeki Raby, pó³nocna czê¶æ wzglêdem autostrady). Jednodniówka na wody „tarnowskie” kosztuje 30 z³, a jednodniówka z prawem do korzystania ze ¶rodków p³ywaj±cych – 35 z³.
Tradycyjnie, najdro¿ej jest w okrêgu nowos±deckim. Tam sk³adka niepe³na na ochronê i zagospodarowanie wód to koszt 260 z³. Pozwolenie obejmuje wszystkie wody oprócz odcinków specjalnych i wszystkie dozwolone metody, bez prawa po³owu przy u¿yciu ¶rodków p³ywaj±cych (w tym wywózki) i spinningiem na wodach górskich w okresie 01.01 - 31.01 oraz 01.09 – 31.12). Sk³adka pe³na to koszt 400 z³ (nie uprawnia jedynie do po³owu na odcinkach specjalnych). Jednodniówka kosztuje tam 40 z³, a jednodniówka „pe³na” - 75 z³. Przy op³acie niepe³nej nie mamy prawa do ³owienia z ³odzi ani ³owienia metod± spinningow± w opisanych wy¿ej okresach. Ale je¶li kto¶ wybiera siê na przyk³ad na jeden dzieñ nad zbiornik ro¿nowski i zamierza po³owiæ z brzegu, to wystarczy, ¿e wykupi tê tañsz± jednodniówkê.
Dla wêdkarzy nowohuckich i krakowskich wa¿ne jest nadal obowi±zuj±ce porozumienie pomiêdzy okrêgiem krakowskim PZW i okrêgiem tarnowskim PZW. Na mocy tego porozumienia wêdkarze, którzy maj± op³acone sk³adki „krakowskie” mog± ³owiæ bez ponoszenia dodatkowych op³at na Wi¶le od uj¶cia do niej rzeki Raby a¿ do mostu w Koszycach.
Wszystko to do¶æ skomplikowane (zw³aszcza w okrêgu nowos±deckim). I pomy¶leæ, ¿e przed laty by³a tylko op³ata za prawo do wêdkowania na wodach nizinnych i op³ata za wody górskie. Do tego dochodzi³a ekstra dop³ata za prawo do spinningowania. I je¶li kto¶ wykupi³ wody górskie i wody nizinne móg³ wêdkowaæ od Sanu w Przemy¶lu po Odrê w Szczecinie. Ale co¶ siê zmienia i w tej materii. Okazuje siê, ¿e rz±d planuje wprowadzenie jednej op³aty na wszystkie akweny, które znajduj± siê w jurysdykcji Wód Polskich (to praktycznie wszystkie rzeki i zbiorniki zaporowe) w wysoko¶ci 250 z³, o czym poinformowa³ w ubieg³ym tygodniu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Je¶li zapadn± jakie¶ ostateczne rozstrzygniêcia w tej kwestii, oczywi¶cie bêdê o tym kolegów wêdkarzy informowa³.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia January 29 2022
760 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".