Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.01.21] KTO TO WYTRZYMA?
To co wydarzy³o siê w ostatnim okresie czasu z cenami gazu i energii elektrycznej dla biznesu wrêcz szokuje i nie wiadomo czym siê skoñczy. Wedle najnowszych cenników PGNiG za gaz biznes musi p³aciæ 798 z³ za MWh, czyli o 480 procent wiêcej ni¿ rok temu. Energia elektryczna dro¿eje nieco wolniej, bo o ok. 100 do 200 proc. w zale¿no¶ci od dostawcy. To s± jednak ceny, które rosn± niebotycznie i bêd± musia³y odbiæ siê na finalnym efekcie funkcjonowania firm. To zreszt± nie koniec rosn±cych kosztów ich dzia³alno¶ci. Do tego trzeba doliczyæ rosn±ce obci±¿enia podatkowo-sk³adkowe wynikaj±ce z Polskiego £adu oraz rosn±ce ceny materia³ów i surowców. Je¶li do tego doliczymy naciski pracowników na podwy¿kê p³ac to koszty firm wzrosn± astronomicznie. W efekcie wzrosn± ceny finalnego produktu co ju¿ odczuwaj± klienci. Wybranie siê do restauracji, pizzerni bêdzie musia³o byæ poprzedzone odpowiednim przygotowaniem finansowym. To w³a¶nie w gastronomiê najbardziej uderz± wysokie podwy¿ki energii. Przecie¿ tam s± piece gazowe lub elektryczne, na których przyrz±dza siê potrawy. Piêciokrotna podwy¿ka gazu i dwukrotna podwy¿ka pr±du musi podnie¶æ ceny wyrobów przygotowanych za pomoc± tej energii.
Gastronomia, hotelarstwo i turystyka to bran¿e najbardziej poszkodowane przez pandemiê. Ledwo zaczê³y siê odbijaæ i w miarê powracaæ do normalnego funkcjonowania, a tu bran¿e te otrzymuj± potê¿ny cios, który mo¿e zagroziæ ich funkcjonowaniu i doprowadziæ do bankructwa. Uwaga takim zagro¿eniem mog± byæ dotkniête piekarnie, czyli producenci naszego chleba powszedniego. Co zrobimy, jak zabraknie nam pieczywa?
Co w tej sytuacji nale¿a³oby zrobiæ, aby nie dopu¶ciæ do drastycznych rozwi±zañ? Pojawi³y siê pomys³y, aby obni¿yæ stawkê VAT w tych bran¿ach do 5 procent. Jeszcze dalej idzie opozycja, która proponuje wprowadzenie cen regulowanych gazu i energii elektrycznej dla ma³ych i ¶rednich firm tak jak w przypadku gospodarstw domowych, gdzie gaz dro¿eje o ok. 50 procent. Jednak te rozwi±zania wydaj± siê ma³o prawdopodobne do wdro¿enia. Zawsze subsydiowanie cen jednym odbija siê na drugich i kasie pañstwa, która ju¿ coraz bardziej trzeszczy. Ponadto wszelkie nadzieje pos³ów opozycyjnych na regulowane ceny energii dla biznesu rozwia³ wicepremier rz±du Jacek Sasin. Okazuje siê na takie subsydiowanie cen energii dla biznesu nie pozwalaj± unijne dyrektywy.
Wydaje siê, ¿e jedyn± szans± na poprawê sytuacji s± zmiany w polityce makro dotycz±cej gospodarki energi±. W Europie nale¿y siê zastanowiæ, czy tak radykalna zmiana w produkcji energii ze sta³ych ¼róde³ nie nastêpuje zbyt gwa³townie w sytuacji, gdy w pozosta³ej czê¶ci ¶wiata nie czyni siê tego tak samo. W Polsce trzeba jak najszybciej doprowadziæ do dywersyfikacji produkcji i dostaw ¼róde³ energii. Mo¿e wreszcie pójdziemy w atom i to nie koniecznie w budowê potê¿nych elektrowni. Odnawialne ¼ród³a energii to przysz³o¶æ i trzeba robiæ wszystko, aby i¶æ w tym kierunku, ale póki co produkujmy energiê elektryczn± w tradycyjny sposób i odchod¼my od tego stopniowo, zastêpuj±c j± energi± ze ¼róde³ odnawialnych. Takie postêpowanie trzeba wymóc na Unii Europejskiej uzyskuj±c poparcie pozosta³ych pañstw, a nie upieraæ siê przy drugorzêdnych kwestiach, które os³abiaj± nas w UE i blokuj± pozyskanie funduszy tak nam potrzebnych.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,008,248 unikalnych wizyt