Komuni¶ci, którzy po wojnie zdobyli w³adzê dziêki sowieckiej armii, okupuj±cej Polskê po wyparciu Niemców, pocz±tkowo nie odwa¿yli siê zaatakowaæ Ko¶cio³a. Zerwali wprawdzie konkordat z Watykanem i zmienili prawo, u³atwiaj±c rozwody, jednak zwlekali z frontalnym atakiem. Pierwsze sygna³y antyko¶cielnej ofensywy pojawi³y siê jesieni± 1947 roku, po ostatecznym spacyfikowaniu partii Stanis³awa Miko³ajczyka. Nasilenie szykan rozpoczê³o siê w 1948 roku, aby wkrótce przekszta³ciæ siê w bezwzglêdny, stalinowski terror, skierowany tak¿e wobec Ko¶cio³a.
U progu tego dramatycznego okresu, 22 pa¼dziernika 1948 roku niespodziewanie zmar³ kardyna³ August Hlond, Prymas Polski. Przed ¶mierci± wskaza³ na swojego nastêpcê najm³odszego z biskupów, ordynariusza lubelskiego Stefana Wyszyñskiego. Funkcja prymasa by³a wówczas o wiele wa¿niejsza ni¿ dzi¶ i s³usznie okre¶lana jako rola sternika czy pasterza Ko¶cio³a w poszczególnych pañstwach. Biskup Wyszyñski by³ przez w³adze komunistyczne oceniany jako najbardziej nieprzejednany wróg nowego ustroju. Decyzja papie¿a Piusa XII o jego nominacji by³a dowodem na usztywnienie postawy Ko¶cio³a powszechnego wobec ideologii i dzia³alno¶ci komunizmu na ca³ym ¶wiecie.
W lutym 1949 roku odby³ siê ingres nowego prymasa do katedry gnie¼nieñskiej, a nastêpnie warszawskiej. Równocze¶nie rozpocz±³ siê najciê¿szy okres w ¿yciu polskiego Ko¶cio³a. Aresztowania, procesy i wyroki wobec ksiê¿y i biskupów, likwidacja katolickich stowarzyszeñ i czasopism, przejêcie przez pañstwowe w³adze organizacji Caritas, intensywna propaganda antyko¶cielna, likwidacja zakonnych seminariów, ograniczanie nauczania religii, tworzenie ¶rodowiska „ksiê¿y patriotów”, wypowiadaj±cych pos³uszeñstwo papie¿owi i biskupom – to wszystko grozi³o ca³kowitym ubezw³asnowolnieniem i stopniowym zniszczeniem Ko¶cio³a. Prymas podj±³ wówczas trudn± decyzjê podpisania porozumienia pomiêdzy episkopatem i rz±dem, ale i to nie uchroni³o go przed aresztowaniem i uwiêzieniem w latach 1953-1956. Po ¶mierci Stalina i ograniczonej „odwil¿y” kardyna³ Stefan Wyszyñski sta³ siê niekwestionowanym przywódc± nie tylko Ko¶cio³a, ale i ca³ej katolickiej Polski. Szczególnie wa¿ne sta³y siê ¦luby Jasnogórskie, z³o¿one w 1956 roku oraz obchody tysi±clecia Chrztu Polski w latach 1966-1967.
Komuni¶ci, zarówno w okresie rz±dów Gomu³ki, jak i Gierka, musieli liczyæ siê z pozycj± i autorytetem Prymasa Polski. Nie powiod³y siê ich próby doprowadzenia do rywalizacji miêdzy kardyna³ami Stefanem Wyszyñskim i Karolem Wojty³±. Wybór Jana Paw³a II w 1978 roku by³ wielkim triumfem prymasa, który umocni³ rolê Polski w chrze¶cijañskim ¶wiece. Prymas zmar³ 28 maja 1981 roku, dwa tygodnie po zamachu na Ojca ¦wiêtego.
W niedzielê 12 wrze¶nia odbêdzie siê prze³o¿ona w czasie z powodu pandemii beatyfikacja ¶p. kardyna³a Stefana Wyszyñskiego, Prymasa Polski. Dla katolików bêdzie to wielkie ¶wiêto i wielka satysfakcja. Warto w tym miejscu zaanonsowaæ przygotowan± przez IPN wystawê, po¶wiêcon± Prymasowi Tysi±clecia i Janowi Paw³owi II, której otwarcie odbêdzie siê w niedzielê 5 wrze¶nia w sali parafialnej parafii MBNP w Mistrzejowicach na osiedlu Bohaterów Wrze¶nia o godzinie 11.15.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia September 03 2021
633 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".