Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielę 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.04.23] Wybrać się na karpia (3)
Karp karpiowi nierówny. I nie chodzi mi o wielkość oraz ciężar złowionej ryby, ale o to, że w naszych wodach mamy do czynienia z różnymi odmianami karpi. Nawet patrząc na zdjęcia karpi prezentowane w prasie wędkarskiej łatwo zauważyć, że wygląd karpi bywa bardzo różny. Kryterium podziału karpi na różne odmiany stanowią przede wszystkim ich łuski. To ze względu na typ pokrycia ciała przez łuski wyróżnia się cztery odmiany karpia hodowlanego. Są to: karpie drobnołuskie (łuskowe, pełnołuskie), karpie gołe (golce), karpie liniowe (rzędowe, szeregowe) i karpie lustrzenie.
Karpie drobnołuskie – jak sama nazwa wskazuje – mają drobną łuskę, która w równych rzędach pokrywa boki ryby. Trochę podobny do wspomnianej odmiany jest rzadko łowiony sazan. Ten dziki karpi rzeczny jest jednak bardziej wysmukły, a same łuski także ma mniejsze od karpia hodowlanego. Golec, czyli karp goły jest z kolei pozbawiony łusek. Tylko po obu stronach płetwy grzbietowej można spotkać pojedyncze łuski. Natomiast u karpi liniowych przez ich linię boczną przebiega regularny rząd łusek. No i pozostaje nam krótko scharakteryzować karpie lustrzenie. Żeby było ciekawiej, odmiana ta występuje w kilku wariantach. Mamy więc lustrzenie pełnołuskie, u których łuski typu lustrzanego pokrywają w regularnych szeregach płaszczyzny boków karpia. Tych rzędów bywa najczęściej trzy, chociaż bywa i więcej. Z kolei u lustrzeni lampasowych zwarty ciąg łusek przebiega nieregularnie po obu stronach linii bocznych karpia. Łuski występują także na konturach korpusu i na linii brzucha. Mamy też lustrzenie słabo ułuszczone, które występują w dwóch typach: są to lustrzenie ramowe, u których mamy regularny rząd łusek wzdłuż konturów ciała z obu jego stron oraz lustrzenie siodełkowe, u których łuski spotykamy tylko pod linią grzbietu oraz na linii brzusznej u nasady płetw (ten typ lustrzenia bywa czasami mylony z golcem). Czasami spotykane są także lustrzenie nietypowe, które trudno zakwalifikować, do którego z wyróżnionych wcześniej typów.
Pisząc o tym, że karp karpiowi nierówny, trzeba też dodać, że ryby te różnią się między sobą nie tylko łuskami, ale również barwą. Na ich barwę wpływ ma rodzaj wody, w jakiej przebywają. Inna zabarwienie mają karpie żyjące w wodach mulistych czy borowinowych ich skóra staje się ciemna. W zbiornikach zarośniętych, ale o wodach przejrzystych spotykamy karpie w odcieniach brązów. Blade lub beżowe karpie spotykamy z kolei w wodach o zabarwieniu piaskowym. A na to wszystko nakłada się ubarwienie przekazywane przez geny poszczególnych ryb.
Jakub Kleń
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,013,358 unikalnych wizyt