Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.02.05] Wokó³ pstr±ga potokowego
Pstr±g potokowy (Salmo trutta fario), jak ju¿ wcze¶niej pisa³em nale¿y do rodziny ³ososiowatych.
Ryba ta jest jednym z najszlachetniejszych trofeów wêdkarskich. Charakteryzuje siê wspania³ym wygl±dem, piêknym kszta³tem i piêknym ubarwieniem. Pstr±g potokowy ma torpedowaty i smuk³y kszta³t cia³a, który umo¿liwia mu przebywanie nawet w bardzo mocnym nurcie rzeki.
Przeciêtnie osi±ga d³ugo¶æ od 60 do 80 centymetrów, a najwiêksze osobniki mog± wa¿yæ nawet trzyna¶cie kilogramów. Te, które najczê¶ciej ³owi± wêdkarze maj± masê w granicach od jednego do trzech kilogramów. Najstarszy, znany badaczom pstr±g, do¿y³ 18 lat.
Pstr±g jest gatunkiem zimnolubnym, a na dodatek ma du¿e wymagania tlenowe. Pstr±g nie mo¿e ¿yæ w rzekach, w których woda w ci±gu kilku dni osi±ga temperaturê 25 stopni w skali Celsjusza. Dlatego najwiêksz± liczebno¶æ maj± pstr±gi w niewielkich górskich i podgórskich strumieniach oraz rzekach.
W Polsce pstr±gi potokowe w sposób naturalny zasiedlaj± wody dwóch obszarów - po³udniowego i pó³nocnego. Obszar po³udniowy obejmuje górskie, podgórskie i wy¿ynne rzeki Karpat i Sudetów oraz Roztocza i Gór ¦wiêtokrzyskich, Wy¿yny Krakowsko-Czêstochowskiej i Wa³u Trzebnickiego. Natomiast obszar pó³nocny obejmuje wody Pojezierza Pomorskiego na pó³noc od linii Noteci oraz wody Pojezierza Mazurskiego.
Na zachodzie Polski obszar po³udniowy z pó³nocnym ³±czy Ziemia Lubuska. Pstr±gi spotkaæ tam mo¿na w nizinnych rzekach wpadaj±cych do Nysy £u¿yckiej, Odry i Warty. Z kolei na wschodnich terenach Polski obszar pó³nocny przed³u¿a siê na po³udnie, siêgaj±c prawobrze¿nych dop³ywów górnej Narwi.
Pstr±g jest ryb± jesiennego tar³a. Do rozrodu przystêpuje kiedy temperatura wody spadnie poni¿ej 9 stopni w skali Celsjusza – czyli w pa¼dzierniku, listopadzie, a niekiedy nawet dopiero w grudniu. Po prostu czas tar³a zale¿y od pogody i bywa ró¿ny w ró¿nych rzekach. To dlatego w rzekach podgórskich, w których woda ma zim± bardzo nisk± temperaturê, pstr±gi przystêpuj± do tar³a wcze¶niej ni¿ w rzekach pomorskich.
A skoro o rozmna¿aniu siê pstr±gów mowa, to warto dodaæ, ¿e rozwój zarodkowy i larwalny to najbardziej krytyczny okres w ¿yciu tych ryb. Do gniazd zaczynaj±cych dopiero swoje ¿ycie pstr±gów mog± dostaæ siê drapie¿ne larwy widelnic lub chru¶cików i czyniæ tam prawdziwe spustoszenie. Rozwijaj±ce siê zarodki s± te¿ najbardziej wra¿liwe na zanieczyszczenia wody i na podwy¿szenie jej kwasowo¶ci. A trzeba pamiêtaæ i o tym, ¿e zarodki i larwy w gnie¼dzie mo¿e równie¿ przez nieuwagê zmia¿d¿yæ brodz±cy po p³yciznach wêdkarz. To dlatego, wystêpowanie pstr±gów w naszych rzekach nie zale¿y tylko od naturalnego rozrodu, ale w du¿ej mierze uwarunkowane jest dokonywanymi przez cz³owieka zarybieniami.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 30,013,751 unikalnych wizyt