Sandacze ³owione s± równie¿ na spinning. £owienie t± metod± wymaga trochê wprawy. Po pierwsze dlatego, ¿e sandacz jest ryb± do¶æ ostro¿n± i nie spieszy siê z chwytaniem potencjalnej zdobyczy. A po drugie dlatego, ¿e sandacz lubi przebywaæ w¶ród kamieni, podwodnych korzeni i innych zawad. A to nie u³atwia prowadzenia sztucznej przynêty i zwiêksza mo¿liwo¶æ zaczepów.
Ale spinningowanie przynosi te¿ wymierne efekty. ¦wiadcz± o tym chocia¿by zg³oszenia medalowych okazów. W ubieg³ym tygodniu przywo³a³em takie dane. Przypomnê tylko, ¿e w zestawieniu 50 medalowych okazów, 20 z³owiono na ¿ywca, ale a¿ 17 na b³ystkê wahad³ow± i 4 na obrotówki.
Do po³owu sandacza na spinning u¿ywamy stosunkowo lekkich zestawów. Kij spinningowy o d³ugo¶ci 220 do 260 centymetrów bêdzie najbardziej odpowiedni. Do tego oczywi¶cie ko³owrotek z nieruchom± szpul± i ¿y³ka 0,25 milimetrów. Z b³ystek najbardziej skuteczne wydaj± siê byæ wahad³ówki, d³ugo¶ci od 6 do 8 centymetrów. Niektórzy wêdkarze u¿ywaj± blaszek w³asnej, „domowej” konstrukcji – z dobrymi rezultatami. B³ystki, niezale¿nie czy kupione w sklepie wêdkarskim czy wykonane samodzielnie, powinny byæ w±skie i mo¿liwie ciê¿kie, srebrzyste lub jasno¿ó³te.
Obyci ze spinningiem w ³owieniu sandaczy twierdz±, ¿e w po³awianiu tych ryb najlepiej sprawdza siê „skokowe” prowadzenie blachy, to znaczy opuszczanie b³ystki co kilka lub kilkana¶cie sekund na dno, a nastêpnie do¶æ energiczne jej podrywanie. Ataki sandaczy nastêpuj± najczê¶ciej w³a¶nie w momencie podrywania blaszki z dna.
S± te¿ tacy, którzy uwa¿aj±, ¿e bardziej skuteczn± od klasycznego spinningu metod± po³owu sandacza jest stosowanie zamiast blaszki martwej rybki lub fileta. Najprostsze jest stosowanie martwej uklejki. Haczyk wielko¶ci 10-12 umieszczamy przy g³owie rybki, tak by by³ dok³adnie ukryty. Aby uzyskaæ mo¿liwo¶æ prowadzenia uklejki dostatecznie g³êboko, w odleg³o¶ci oko³o 30 centymetrów od przynêty umieszczamy 15-20 gramowe obci±¿enie.
Spinninguj±c pamiêtajmy o fundamentalnej zasadzie: aktywnie szukamy zdobyczy. Nawet ³owienie sandacza na grunt nie oznacza ca³kowitej bierno¶ci, a co dopiero spinningowanie. Skromne efekty przynosi bierne oczekiwanie na drapie¿nika. £owi±c zarówno na grunt jak i na spinning trzeba wyszukiwaæ jego kryjówek, a wiêc przemieszczaæ siê i penetrowaæ wszystkie miejsca, które mog± byæ siedliskiem sandacza.
Wtedy mo¿emy liczyæ na sukces.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia October 23 2020
802 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".