Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.10.16] Wokó³ sandacza (2)
Sandacz najczê¶ciej ³owiony jest metod± gruntow±, chocia¿ spinningistów w¶ród ³owców tej ryby równie¿ nie brakuje. Do po³owu metod± gruntow± najlepsze s± wêdziska o d³ugo¶ci trzech, czterech metrów, z elastyczn± ale niezbyt miêkk± szczytówk±. ¯y³ka? Wystarczy 0,25 – 0,30 mm. Wa¿ne jest to, aby haczyk by³ ostry. Przede wszystkim dlatego, ¿e sandacze maj± twarde szczêki i bywa, ¿e „spinaj± siê” z niebyt ostrego haczyka.
Najskuteczniejsz± przynêt± na sandacza s± niewielkie ¿ywczyki, d³ugo¶ci 5 do 7 centymetrów: jelce, ukleje… Napisa³em, ¿e ¿ywczyki powinny byæ niewielkie, bo taka ma³a przynêta, wraz z haczykiem z ³atwo¶ci± w ca³o¶ci trafia do pyska ryby.
Spece od sandaczy powtarzaj±, ¿e w braniu tej ryby mo¿na wyró¿niæ trzy fazy. W pierwszej ryba chwyta przynêtê i odp³ywa z ni± kilka metrów. W drugiej ustawia schwytan± zdobycz w odpowiedniej pozycji. I w trzeciej fazie – zdecydowanie odp³ywa. Naj³atwiej wszystkie fazy zaobserwowaæ, je¶li w naszej metodzie gruntowej pos³ugujemy siê sp³awikiem. Przy po³owach bezsp³awikowych, z ciê¿kim o³owiem dennym lub sprê¿yn± trzeba wiêkszego do¶wiadczenia. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak obserwowaæ wysuwanie siê ¿y³ki z ko³owrotka – oczywi¶cie jego kab³±k powinien byæ otwarty. Branie bêdzie sygnalizowane wysuwaniem siê ¿y³ki z ko³owrotka. Nale¿y poczekaæ a¿ akcja wysuwania siê ¿y³ki ustanie. Po krótkiej przerwie ¿y³a znów zacznie siê wysuwaæ, ale tym razem trochê szybciej. To sygna³ trzecie fazy sandaczowego brania. Wtedy nale¿y zaci±æ.
Sandacze by³y z powodzeniem ³owione nie tylko na ¿ywczyki, ale równie¿ na inne zwierzêce przynêty. S± fachowcy od ³owienia tej ryby na martw± rybkê. Niektórzy rozcinaj± brzuch takiej rybki lub rozgniataj± jej czê¶ci, by spowodowaæ wydzielanie siê krwi, która stanowi dodatkow± przynêtê dla sandacza. Niektórzy zachwalaj± te¿ fileciki z sielawy. Ponoæ charakterystyczny zapach jej miêsa potrafi przyci±gn±æ sandacze z du¿ych odleg³o¶ci. Z kolei w Nidzie rekordowy sandacz (109 centymetrów) zosta³ z³owiony na ma³±, trzycentymetrow± ¿yw± ¿abkê. Haczyk przeprowadzony zosta³ przez miêsieñ uda ¿abki. Taka przynêta zosta³a pos³ana w rzeczny „g³êboczek” - bez ciê¿arka i bez sp³awika. I efekt by³. W polowania na sandacze stosowane s± równie¿ oczywi¶cie rosówki.
W latach 1979-1983 do komisji PZW rejestruj±cej wêdkarskie rekordy zg³oszono 50 medalowych okazów sandacza. Na jakie przynêty da³y siê skusiæ zg³oszone okazy? Otó¿ 20 medalowych sandaczy z³akomi³o siê na ¿ywca, 17 na blachê wahad³ow±, 6 na martw± rybkê, 4 na blaszkê obrotow±, 2 sandacze z³owiono na rosówkê, a jednego na wspomnian± ¿abkê.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,013,699 unikalnych wizyt