Strajk lekarzy i pielêgniarek nasila siê i przyjmuje coraz bardziej radykalne formy. Manifestacja przed kancelari± premiera trwa kolejny tydzieñ, nowe szpitale przy³±czaj± siê do strajku, lekarze przestaj± prawid³owo wypisywaæ recepty, co uniemo¿liwia ich refundowanie. Z kilku szpitali trzeba by³o ewakuowaæ pacjentów, poniewa¿ personel odmówi³ dalszej opieki. Wywo¿eniu pacjentów towarzyszy³y gorsz±ce sceny, gdy rodziny chorych obrzuca³y strajkuj±cych lekarzy najgorszymi epitetami. Czy jest jakie¶ rozs±dne wyj¶cie z tej sytuacji, która z pozoru wydaje siê byæ bez wyj¶cia?
Rz±d stara siê strajk przetrzymaæ, co mo¿e siê nie udaæ, szczególnie wobec postawy mediów, zw³aszcza telewizji, jednostronnie prezentuj±cej racje pielêgniarek i lekarzy. Wprawdzie narasta spo³eczne niezadowolenie wobec ¿±dañ s³u¿by zdrowia, jednak strajkuj±cy s± w stanie wytrzymaæ nawet kilka czy kilkana¶cie tygodni. Oczywi¶cie wszyscy wiedz±, ¿e lekarze i pielêgniarki ma³o zarabiaj±, jednak podobnie ¼le zarabia w Polsce jeszcze wiele innych grup zawodowych, a nie jest to powód do strajku, którego skutkiem staje siê zagro¿enie ludzkiego ¿ycia. Wiadomo te¿, ¿e rzecz± naturaln± jest zawodowa solidarno¶æ, tak¿e tych lekarzy i pielêgniarek, którzy nie strajkuj±, ale popieraj± ¿±dania swoich kolegów i kole¿anek. Gdy jednak strajkuj± lekarze, którzy pod szpitale przyje¿d¿aj± samochodami, na jakie nie staæ zwyk³ych, nawet dobrze zarabiaj±cych pracowników innych zawodów, pojawia siê pytanie, czy rzeczywi¶cie lekarzom najpilniej nale¿± siê podwy¿ki?
Niektóre z liderek warszawskiego strajku pielêgniarek bez skutku stratowa³y w ostatnich wyborach z list SLD lub PSL. Czy strajk pomo¿e im zdobyæ mandaty nastêpnym razem? Czy komedia prowadzonych w niektórych szpitalach rotacyjnych g³odówek – strajkuj±cy zmieniaj± siê co kilka dni, a nawet codziennie – rzeczywi¶cie zrobi wra¿enie na pozbawionych opieki pacjentach? I dlaczego s³yszymy komunikaty o zdrowiu tych osób, które naprawdê podjê³y g³odówkê; komunikaty og³aszane przez kolegów-lekarzy? Mo¿e ci koledzy, zamiast troszczyæ siê o strajkowiczów, g³oduj±cych na w³asne ¿yczenie i na w³asn± odpowiedzialno¶æ, zajêliby siê raczej swoimi pacjentami?
Strajkuj±cy powinni przestaæ siê oszukiwaæ i przestaæ wierzyæ w histeryczne komentarze niektórych mediów. Strajk lekarzy, którzy nara¿aj± zdrowie i ¿ycie swoich pacjentów, jest pod ka¿dym wzglêdem obrzydliwy. Pielêgniarki, które zamiast opiekowaæ siê chorymi, urz±dzaj± koci± muzykê przed kamerami telewizji, powinny poszukaæ sobie innej pracy. S³u¿ba zdrowia, która od czasów komuny by³a chora i która zawsze po¿era³a niewiarygodnie wysoki procent bud¿etu pañstwa, równocze¶nie ze wszystkich si³ sprzeciwia³a siê jakimkolwiek reformom. ¯±danie, ¿eby p³aciæ lepiej bez wzglêdu na jako¶æ pracy – po prostu za to, ¿e kto¶ jest lekarzem czy pielêgniark±, nie zyskuje ju¿ spo³ecznego poparcia. Przykro to mówiæ, ale do¶wiadczenia z „³owcami skór” w ³ódzkim pogotowiu oraz zdjêcia wyprowadzanych w kajdankach ordynatorów – wskazuj± na patologie, które podwa¿aj± wiarygodno¶æ ostatnich protestów. Strajk z dnia na dzieñ traci spo³eczne poparcie i strajkuj±cy powinni o tym wiedzieæ.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia July 05 2007
1470 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".