¯yjemy w coraz bardziej trudnych czasach. Spadaj± dochody pañstwa, a rosn± wydatki. W dobie pandemii udzielono wielu ulg w p³atno¶ciach podatków i ró¿nych danin na rzecz pañstwa, a w ramach kolejnych tarcz rozdano sporo pieniêdzy. W efekcie bud¿et pañstwa, który w planach mia³ siê zamkn±æ w roku 2020 na zero, czyli wydatki mia³y byæ zbilansowane dochodami, bêdzie mia³ spory deficyt. Wed³ug niektórych obliczeñ deficyt bud¿etu przekroczy ponad 100 mld z³, czyli bêdzie rekordowy w ostatnich latach. Z sentymentem trzeba wspominaæ „dziurê” Bauca, ministra finansów w rz±dzie AWS, która mia³a wynosiæ ponad 50 mld z³ deficytu w bud¿ecie.
W takiej sytuacji rz±dz±cy pañstwem powinni wprowadzaæ oszczêdno¶ci w wydatkach lub zwiêkszaæ dochody pañstwa. Ta druga metoda jest niepopularna, bo polega na zwiêkszaniu podatków i ró¿nych op³at pobieranych na rzecz Skarbu Pañstwa lub przez firmy pañstwowe. Rz±d Zjednoczonej Prawicy zapowiada, ¿e nie podnosi i nie bêdzie podnosi³ podatków. Jednak rz±d PiS od pocz±tku swojego sprawowania w³adzy stara siê zapewniæ wiêksze wp³ywy do kasy pañstwa, unikaj±c stwierdzeñ, ¿e jest to podnoszenie podatków. Takim przyk³adem by³o wprowadzenie tzw. podatku bankowego dla instytucji finansowych od nadwy¿ki sumy warto¶ci aktywów. Kolejnym posuniêciem by³o wprowadzenie daniny solidarno¶ciowej w postaci p³acenia wiêkszych podatków przez osoby fizyczne zarabiaj±ce wiêksze pieni±dze i przedsiêbiorców, którym zabrano mo¿liwo¶æ p³acenia 19 procentowej stawki liniowej. Rz±d PiS obieca³ obni¿yæ 23 podatek VAT ponownie do 22 proc., ale skoñczy³o siê na obietnicach. Wiêkszy podatek obowi±zuje do dzisiaj i jest nawet powiêkszany w niektórych przypadkach jak np. w stosunku do owoców morza, które by³y objête 8 proc. VAT-em. Wprowadzono op³atê emisyjn± na paliwo, która zwiêkszy³a jego cenê o 8 groszy na litrze. Wreszcie wdra¿ane s± ró¿ne inne op³aty jak od towarów zawieraj±cych cukier, czy np. op³atê przej¶ciow±, mocow± za pr±d, wodn±, jako¶ciow± za badanie techniczne pojazdów i op³atê denn± od przystani czy recyklingow±. Na pewno to nie koniec podwy¿ek, ale to i tak za ma³o przy rozbuchanych wydatkach pañstwa. Tym bardziej, ¿e wiêkszo¶æ wp³ywów z powy¿szych podwy¿ek jest adresowana na konkretne potrzeby.
Pozostaje jeszcze drugie dzia³anie, czynienie oszczêdno¶ci. I w tym przypadku rz±d Zjednoczonej Prawicy zapowiada, ¿e nie zamierza zaciskaæ pasa i utrzyma wszystkie wprowadzane ¶wiadczenia, a nawet mo¿e je poszerzyæ. I to jestem w stanie zrozumieæ, bo ciê¿ko jest odbieraæ przyznane wcze¶niej apana¿e. Zreszt± pewnie rz±dz±cy pamiêtaj±, ¿e kto daje i zabiera to siê pó¼niej w piekle poniewiera.
Ale jednak jest kilka ¼róde³ oszczêdno¶ci, które nale¿a³oby wprowadziæ. To jest likwidacja marnotrawstwa i wydatków na rozbuchane potrzeby w³adzy, jak zakupy drogich limuzyn, czy inne niczym nieuzasadnione wydatki. Nale¿y nie dopuszczaæ do wydawania po 70 mln z³ na druk kart dla potrzeb wyborów, które siê nie odby³y lub zakup respiratorów, których nie ma!? Podnosi siê pensje i przyznaje nagrody „swoim” pracownikom w ró¿nych urzêdach, jak np. w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie ¶rednia miesiêczna p³aca przekracza 10 tys. z³. Kolejn± podwy¿kê p³ac w tym urzêdzie uzasadniono, ¿e s± na to pieni±dze i trzeba je wydaæ, bo inaczej je zabior±? Partia, która zarzuca³a poprzednikom nepotyzm, uprawia go teraz w coraz wiêkszym stopniu. Jeszcze istniej±ce niezale¿ne media informuj± o niebotycznych zarobkach ¿on, dzieci, wujków, pociotków ludzi w³adzy i innych „przyjació³ królika” w spó³kach Skarbu Pañstwa i na posadach urzêdniczych. Ludzie to widz± i kiedy¶ za to rozlicz± rz±dz±cych.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia September 18 2020
698 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".