Wszystko, czym dot±d ¿y³y media, zesz³o dzi¶ na dalszy plan. Nawet telewizje i gazety, które nale¿± do zagranicznych w³a¶cicieli, chocia¿ ca³y czas s±cz± antyrz±dowy jad, zmuszone zosta³y do relacjonowania ataku zarazy, której centrum przenios³o siê teraz z Azji do Europy. Jak dot±d w najgorszej sytuacji jest Europa Zachodnia, w tym Hiszpania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, a zw³aszcza W³ochy, które znalaz³y siê na skraju spo³ecznej katastrofy. Równie¿ Stany Zjednoczone zosta³y zaatakowane, podczas gdy Afryka i Ameryka Po³udniowa jak dot±d ³agodnie przechodz± pandemiê koronawirusa. W tej sytuacji w Polsce mo¿emy siê cieszyæ, ¿e jak na razie uda³o siê nam ograniczyæ tempo rozszerzania zabójczej choroby, chocia¿ musimy liczyæ siê z faktem, ¿e ca³a gospodarka ¶wiatowa zosta³a mocno os³abiona i ¿e kryzys gospodarczy nie ominie tak¿e Polski. Trzeba wiêc dzia³aæ na dwóch frontach: walki z zaraz± i ograniczaniem jej skali oraz przeciwdzia³aniu gospodarczym i spo³ecznym skutkom, które mog± okazaæ siê bardzo bolesne.
Co zrobimy gdy pandemia potrwa jeszcze wiele tygodni, a mo¿e nawet miesiêcy? Na Zachodzie, gdzie liczba zara¿onych w kilku krajach przekroczy³a ju¿ 20 tysiêcy, a we W³oszech nawet 50 tysiêcy, wprowadzane s± teraz jeszcze surowsze zakazy ni¿ u nas, np. zakaz opuszczania domów albo blokada miast. Na szczê¶cie Polska wyprzedza³a inne pañstwa w restrykcjach takich jak zamkniêcie granic czy zamkniêcie restauracji i barów, a nastêpnie tak¿e szkó³ i uczelni, dziêki czemu tempo rozwoju zarazy jest nieco mniejsze. Je¿eli jednak zaraza nie wyga¶nie trzeba bêdzie zmierzyæ siê z powa¿nym kryzysem, upadkiem wielu firm, rosn±cym bezrobociem, k³opotami z zaopatrzeniem, dro¿yzn±. Epidemiolodzy przewiduj±, ¿e wirus mo¿e zacz±æ ustêpowaæ w koñcu kwietnia, nie jest to jednak pewne. W ka¿dym razie musimy byæ przygotowani na przynajmniej okresowe zaciskanie pasa.
Opozycja zachowuje siê tak, jakby chcia³a uton±æ razem z zatopionym pañstwem. ¯a³osne figury kandydatów w wyborach prezydenckich licz± ju¿ wy³±cznie na katastrofê gospodarcz±, która pozwoli im, mno¿±c niemo¿liwe do spe³nienia obietnice, pozyskaæ naiwnych wyborców. Stosuj± taktykê „im gorzej, tym lepiej” i nawo³uj± do likwidacji pañstwa poprzez krótkotrwa³e rozdanie ca³ego bud¿etu. Pó¼niej zabraknie na wyp³aty wynagrodzeñ, emerytur, zasi³ków itd., ale dla nich nie mia³oby to ju¿ znaczenia, gdyby tylko uda³o siê im odzyskaæ w³adzê.
Poniewa¿ jednak poparcie dla opozycji maleje, czarny scenariusz nam nie grozi i pañstwo polskie bêdzie nadal funkcjonowaæ odpowiedzialnie i w najszerzej rozumianym interesie wszystkich obywateli. Wa¿ne znaczenie ma przestrzeganie dyscypliny i stosowanie siê do zaleceñ w³adz sanitarnych. W przeciwieñstwie do W³ochów czy Francuzów, Polacy zachowywali siê dot±d rozs±dnie, a nakazy stosowania kwarantanny czy unikania zgromadzeñ publicznych by³y powszechnie respektowane. Nie dajmy siê wiêc oszukiwaæ opozycji, która wci±¿ twierdzi, ¿e rz±d nie daje sobie rady w sytuacji kryzysowej. Na tle innych pañstw, szczególnie w Zachodniej Europie, wypadamy bardzo dobrze. A je¿eli do maja epidemia przyga¶nie, to wybory prezydenckie odbêd± siê w normalnym czasie i rz±d, we wspó³pracy z prezydentem, bêdzie móg³ zrealizowaæ program wyprowadzenia Polski z kryzysu.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia March 28 2020
797 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".