Wiêkszo¶æ wêdkarzy nie ui¶ci³a jeszcze stosownych op³at za prawo do wêdkowania w roku 2020. Niektórzy zastanawiaj± siê, czy wêdkowanie podro¿a³o? Dla wygody czytelników tej rubryki postanowi³em to sprawdziæ.
Nie mam najlepszych wie¶ci. Niestety, podro¿a³o. W roku ubieg³ym sk³adka cz³onkowska wynosi³a 90 z³. Za rok bie¿±cy zap³acimy ju¿ 100 z³. Podro¿a³y tak¿e sk³adki na ochronê i zagospodarowanie wód. W roku ubieg³ym tzw. sk³adak niepe³na „N1” wynosi³a 150 z³. W tym roku zap³acimy 160 z³. Odpowiednio dro¿sze s± te¿ pozosta³e sk³adki: niepe³na „N2” - 280 z³ i pe³na „P” - 310 z³. I pozostaje jeszcze tzw. ekwiwalent na rzecz ko³a - 25 z³. Czyli za najtañszy pakiet zap³acimy prawie 300 z³.
Do¶æ drogie s± tzw. jednodniówki w okrêgu nowos±deckim. Jednodniówka niepe³na (m.in. bez prawa do ³owienie z ³ódki czy pontonu) kosztuje 40 z³, a jednodniówka pe³na – 65 z³. Trochê taniej jest w okrêgu tarnowskim, który tak¿e jest do¶æ popularny w¶ród nowohuckich wêdkarzy z uwagi na Dunajec (bo zbiornik w Czchowie, ze wzglêdu na zamulenie przesta³ byæ wêdkarsko atrakcyjny). Jednodniówka w okrêgu tarnowskim kosztuje 30 z³.
Oczywi¶cie jest jeszcze mo¿liwo¶æ powêdkowania w zbiornikach komercyjnych. W Ma³opolsce jest ich trochê. Najbli¿szy, to Bobrowe Rozlewisko w Zabierzowie Bocheñski, na skraju Puszczy Niepo³omickiej. Niezbyt daleko od Nowej Huty zlokalizowany jest zbiornik w Gdowie, zarz±dzany przez Ma³opolski Zwi±zek Wêdkarski z siedzib± w Wieliczce. £adnie po³o¿ony i dobrze zarybiony, ale cena jednodniówek jest w tym roku do¶æ zaporowa – 50 z³. Na dodatek „jednodniówkowcy” nie mog± zabieraæ ze sob± z³owionych ryb, które trzeba po z³owieniu natychmiast wypu¶ciæ do wody. Podobne zasady obowi±zuj± na terenie zbiornika „Chorwacja” w Jurkowie. To du¿y zbiornik z bardzo ³adnie zagospodarowanym zapleczem wypoczynkowym i gastronomicznym. Tam jednak równie¿ nie wolno zabieraæ z³owionych ryb, które nale¿y od razu wypuszczaæ do wody.
Przez lata zmieni³a siê struktura wydatków wêdkarzy. Piêædziesi±t lat temu pozwolenia na wêdkowanie by³y stosunkowo niedrogie. Obowi±zywa³y trzy op³aty na ca³y kraj: na wody nizinne, na wody górskie i ewentualnie dop³ata za prawo do spinningowania. Za to stosunkowo drogi by³ sprzêt wêdkarski – nawet ten przeciêtny (co ciekawe, haczyki mo¿na by³o kupiæ w sklepie wêdkarskim dopiero po okazaniu karty wêdkarskiej). Dzisiaj jest odwrotnie. Popularny sprzêt wêdkarski jest relatywnie niedrogi. Za to op³aty za prawo do wêdkowania poszybowa³y w górê. Nie chcê nawet liczyæ, ile bym musia³ zap³aciæ za prawo do wêdkowania na wodach Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego na terenie ca³ego kraju.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia February 07 2020
804 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".