Rozpocz±³ siê Nowy Rok, który ju¿ przynosi zdarzenia oddzia³ywuj±ce na bieg naszego ¿ycia. Wydarzenia na Bliskim Wschodzie i narastaj±cy konflikt pomiêdzy USA a Iranem nie wró¿± nic dobrego. O machaniu szabelk± przez przywódcê Rosji pisa³em w poprzednim numerze G³osu.
Jednak dla nas Polaków najwa¿niejszym wydarzeniem roku 2020 bêd± majowe wybory prezydenta RP. Co prawda wszelkie sonda¿e pokazuj± wygran± obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, ale pamiêtaj±c sonda¿e z poprzednich wyborów prezydenckich, nie by³bym na miejscu tego kandydata spokojny. Pamiêtam jak media bêbni³y o wielkiej przewadze ówczesnego prezydenta Bronis³awa Komorowskiego, a byli nawet tacy co mówili, ¿e tamten prezydent musia³by potr±ciæ na pasach zakonnicê w ci±¿y, aby przegraæ. Do takiej sytuacji nie dosz³o, a jednak Bronis³aw Komorowski przegra³, bo razem ze swoj± formacj± pod³o¿y³ siê wyborcom. Jedn± z przyczyn by³a reforma emerytur zak³adaj±ca powrót do obni¿onego wieku emerytalnego. Nauczony tym do¶wiadczeniem Andrzej Duda znów wymy¶li³ obni¿kê wieku emerytalnego dla kobiet po przepracowaniu 35 lat, a mê¿czyzn 40 lat. Szacuje siê, ¿e takich osób, które mog³yby skorzystaæ z tego rozwi±zania jest ok. 400 tysiêcy. To spory elektorat, pomno¿ony o tych co mogliby osi±gn±æ takie przywileje w przysz³o¶ci. Tylko bêdzie to kolejnym gwo¼dziem do trumny polskiego systemu emerytalnego. W sytuacji klêski demograficznej mimo 500 + oraz rosn±cej liczby emerytów, a malej±cej grupy ludzi pracuj±cych, nast±pi za³amanie obecnych wyp³at ¶wiadczeñ emerytalnych. Te ¶wiadczenia s± bowiem wyp³acane ze sk³adek wnoszonych przez pracuj±cych, których jest coraz mniej, a za to przybywa bior±cych ¶wiadczenia.
Fakty s± nieub³agalne. W tym roku wiek emerytalny na obowi±zuj±cych zasadach osi±gnie 700 tys. osób, a na rynek pracy wkroczy tylko 360 tys. nowych pracowników. Wedle wyliczeñ organizacji pracodawców w polskiej gospodarce ju¿ brakuje ok. 1,5 mln pracowników, a je¶li zostanie wdro¿ony system emerytur sta¿owych proponowanych przez Dudê, wkrótce bêdzie nam brakowaæ 2,5 mln pracowników na rynku pracy.
Obecny system emerytalny w Polsce powsta³ w PRL po drugiej wojnie ¶wiatowej, gdy przeciêtny wiek mê¿czyzny wynosi³ mniej ni¿ 55 lat, a kobiety 61 lat. Obecnie ¶rednia wieku wynosi dla panów 74 lata, czyli o 19 lat wiêcej, a dla pañ 82 lata, a zatem o 21 lat wiêcej. Wszystkie pañstwa europejskie uwzglêdniaj± to w swoich systemach emerytalnych i zwiêkszaj± wiek uprawniaj±cy do pobierania emerytury, który w wiêkszo¶ci pañstw wynosi 67 lat dla panów i pañ. Ma³o tego w niektórych pañstwach pracuje siê na pod podniesieniem tego limitu wiekowego. My nie do¶æ, ¿e usi³ujemy cofaæ naturalne procesy, to jeszcze pan Duda proponuje, aby wiek emerytalny obni¿yæ do 53 lat dla kobiet i 58 dla panów, bo wiele osób rozpoczyna³o swoj± aktywno¶æ zawodow± w wieku 18 lat. Mo¿e doj¶æ do tego, ¿e np. niektóre panie bêd± mniej pracowaæ ni¿ przebywaæ na emeryturze, bo coraz wiêcej osób do¿ywa sêdziwego wieku. Obecnie przeciêtny Polak pracuje 33 lata, a Polka 30 lat, gdy dla porównania Szwed pracuje 42 lata i nic dziwnego, ¿e poziom ¿ycia w tym kraju jest wysoki.
Mam nadziejê, ¿e pewne prawdy dotr± do ludzi i na ten chwyt wyborczy Andrzeja Dudy nie dadz± siê nabraæ ludzie my¶l±cy. Je¶li do tego dojdzie to wyp³acania z ZUS, ¶wiadczenia zostan± dramatycznie zmniejszone wszystkim je pobieraj±cym. Cudów nie ma i z pustoszej±cej kasy nie da siê dokonywaæ wyp³at bez pokrycia.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 10 2020
744 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".