[2019.12.13] Jeszcze o karpiach (przed¶wi±tecznie)
Byæ mo¿e nie ka¿dy wie, ale Polska to najwiêkszy w Unii Europejskiej hodowca karpi. W 2018 roku sprzeda¿ karpi na rynku krajowym wynios³a 20,8 tys. ton, z czego ponad 80% sprzedano w grudniu. W 2019 roku polscy hodowcy zaoferuj± do sprzeda¿y nawet 21 tys. ton karpi, a analitycy i specjali¶ci ds. ¿ywienia prognozuj±, ¿e konsumenci coraz czê¶ciej bêd± siêgaæ po tê warto¶ciow± rybê.
Na terenie Polski funkcjonuje kilkaset gospodarstw stawowych zajmuj±cych siê produkcj± karpi. Ich ³±czna powierzchnia przekracza 60 000 ha. Karp jest wymagaj±cym zwierzêciem, które w naszym klimacie ro¶nie wolno, osi±gaj±c rozmiar konsumpcyjny dopiero po trzech latach. W przeciwieñstwie do innej ryby - pstr±ga, który hodowany jest w stawach betonowych w do¶æ du¿ym zagêszczeniu, karp ro¶nie w naturalnych stawach ziemnych w niskiej obsadzie. Hodowcy zapewniaj± co najmniej 10 m3 (10 000 litrów) wody na jednego osobnika.
W badaniu opinii publicznej przeprowadzonym w pa¼dzierniku 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie respondentów ponad 56% ankietowanych zadeklarowa³o zamiar kupienia karpia, jako ryby na ¶wi±teczny stó³. A¿ 43% osób z tej grupy stwierdzi³o, ¿e kupi karpia ¿ywego (lub ¿ywego ubitego na stoisku handlowym). To si³a tradycji, która mimo dzia³añ podejmowanych w okresie przed¶wi±tecznym przeciwko hodowcom i sprzedawcom ¿ywych karpi powoduje, ¿e sektor ten nadal siê rozwija, przynosz±c korzy¶ci dla gospodarki, ¶rodowiska naturalnego oraz ludzkiego zdrowia.
A skoro o zdrowiu mowa, to trzeba pamiêtaæ, ¿e karpie s± najlepszym ¼ród³em wysoko przyswajalnego bia³ka zwierzêcego, gdy¿ wraz z niewielk± ilo¶ci± energii dostarczaj± stosunkowo du¿o protein, co jest wa¿ne szczególnie dla osób maj±cych problemy z nadwag±, a tak¿e dla sportowców – wyja¶nia dr in¿. Joanna Tkaczewska z Katedry Przetwórstwa Produktów Zwierzêcych na Wydziale Technologii ¯ywno¶ci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Bia³ka ryb mog± byæ z powodzeniem wykorzystywane do uzupe³niania sk³adu bia³ek mniej warto¶ciowych, np. ro¶linnych. Co wiêcej, zawarte w rybach t³uszcze maj± dzia³anie prozdrowotne, podczas gdy lipidy miêsa zwierz±t l±dowych przyczyniaj± siê do zwiêkszenia stê¿enia cholesterolu w surowicy krwi, a tym samym przyspieszaj± rozwój zmian mia¿d¿ycowych.
Karpie w stawach ziemnych s± hodowane od XII-XIII wieku. Do dzi¶ akwakultura karpi pozostaje produkcj± niskointensywn±, prowadzon± metodami, które nawi±zuj± do pierwotnie stosowanych w ¶redniowieczu. Chów ryb w stawach ziemnych, poza produkcj± wysokiej jako¶ci ¿ywno¶ci, wp³ywa korzystnie na ¶rodowisko naturalne: kszta³tuje i wzbogacaj lokaln± ró¿norodno¶æ biologiczn±, retencjonuje wodê w okresie wiosennym i letnim, redukuje zawiesiny oraz biogeny w wodzie, a tak¿e wp³ywa pozytywnie na mikroklimat.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia December 13 2019
955 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".