Czy wyznawcy Platformy chlubi± siê swoj± g³upot±, swoim sekciarstwem, swoim cynizmem? Czy gardz± w³asnym krajem, nienawidz± w³asnego pañstwa? Czy tak daleko zabrnêli w zacietrzewieniu, tak mocno przywi±zali siê do k³amstwa, tak bardzo ulegli w³asnej s³abo¶ci? Nie chc± byæ Polakami, brzydz± siê swojego pochodzenia, wyparli siê swojej historii i narodowej to¿samo¶ci? Jak bardzo musz± czuæ siê poni¿eni, skoro tak gorliwie pluj± na w³asn± przesz³o¶æ? Smutny to obraz ludzi, którzy wol± byæ parobkami Europy, byle tylko nie byæ pos±dzeni o przywi±zanie do polskiej tradycji. Ich agresja jest ¶wiadectwem s³abo¶ci, ich ataki wyrazem drêcz±cej ich zawi¶ci. Po raz pi±ty przegrali wybory, za chwilê ich partia pogr±¿y siê w personalnych sporach i rozpadnie, a w jej miejsce powstan± nowe twory, a oni – dopóki jeszcze istnieje – wy¿ywaj± siê w z³o¶ci na ¶wiat, w którym nie znale¼li swojego miejsca. Bo czym t³umaczyæ bezrozumny odwet na bohaterach naszej wspólnej przecie¿ przesz³o¶ci?
Danuta Siedzikówna, pseudonim „Inka”, sanitariuszka 5 Wileñskiej Brygady AK, uwiêziona przez Urz±d Bezpieczeñstwa, mimo bicia nie wyda³a nikogo, zosta³a zamordowana przez komunistów w wiêzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdañsku w sierpniu 1946 roku, niemal w przeddzieñ swoich osiemnastych urodzin. W grypsie na kilka dni przed ¶mierci± napisa³a: Powiedzcie mojej babci, ¿e zachowa³am siê jak trzeba. Jej cia³o odnaleziono w 2014 roku w nieoznakowanym grobie i uroczy¶cie pochowano na Cmentarzu Garnizonowym w Gdañsku.
August Emil Fieldorf, pseudonim „Nil”, genera³ brygady Wojska Polskiego, dowódca Kedywu (Kierownictwa Dywersji) AK, nastêpnie zastêpca Komendanta G³ównego AK, po wojnie wiêziony przez sowieckie NKWD w obozie pracy na Uralu, po zwolnieniu aresztowany przez UB, torturowany, zosta³ zamordowany przez komunistów w lutym 1953 roku w wiêzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Jego grobu nie odnaleziono do dzisiaj.
Zygmunt Szendzielarz, pseudonim „£upaszko”, major kawalerii Wojska Polskiego, dowódca 5 Wileñskiej Brygady AK, po wojnie podj±³ dzia³ania partyzanckie przeciwko sowieckim kolaborantom, aresztowany w 1948 roku, torturowany, zosta³ zamordowany przez komunistów w lutym 1951 roku w wiêzieniu na Mokotowie i zakopany w bezimiennym dole na tzw. £±czce. Jego cia³o odnaleziono w 2013 roku i uroczy¶cie pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Pow±zkach w Warszawie.
Co ³±czy polskich bohaterów, zamordowanych przez sowieckich najemników w pierwszych latach komunistycznej dyktatury? Nazwy ulic ich imienia zmieniono decyzj± ludzi, których okryte hañb± nazwiska powinny zostaæ zapisane w kronikach wstydu i odrazy. W Warszawie przywrócono nazwê ulicy stalinowskiego komunisty w miejsce „Inki”, w ¯yrardowie ulicy „Nila” przywrócono komunistyczn± nazwê Jedno¶ci Robotniczej (na pami±tkê przymusowego „zjednoczenia” stalinowskiej PPR z PPS w 1948 roku), w Bia³ymstoku radni Platformy Obywatelskiej przeg³osowali zmianê nazwy ulicy „£upaszki”. Niewiele jest czynów równie obrzydliwych jak wyparcie siê w³asnej Ojczyzny. Bêdziemy im to pamiêtaæ.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia November 08 2019
1047 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".