Sandacz (³ac. Sander lucioperca), to piêkna i wyj±tkowa smaczna ryba. Dlatego tak chêtnie jest ³owiona przez wêdkarzy. Z rekordowych sandaczy s³ynê³o kiedy¶ Jezioro Ro¿nowskie. W latach siedemdziesi±tych czy osiemdziesi±tych ubieg³ego wieku, zw³aszcza jesieni±, wêdkarze potrafili ka¿dego dnia przywoziæ stamt±d do domu po kilka okaza³ych sandaczy. A trzeba pamiêtaæ, ¿e ryby te potrafi± dorastaæ do metra d³ugo¶ci i osi±gaæ wagê kilkunastu kilogramów.
Sandacze ³owi siê od lata do jesieni, ale najlepszym czasem na tê rybê jest okres od sierpnia do pa¼dziernika. £owiæ je mo¿na z powodzeniem na ma³e rybki, filety, a tak¿e na przynêty sztuczne: kopyta, twistery, rippery, woblery jak i niewielkie blaszki. Sandacze ³owi siê zarówno na grunt jak i na spinning.
A gdzie sandacza szukaæ? Ryba ta wystêpuje w wodach wolno p³yn±cych, dobrze natlenionych o piaszczysto-¿wirowym dnie. Dobrymi miejscami s± tak¿e du¿e zbiorniki zaporowe (o zbiorniku ro¿nowskim wspomina³em). W dzieñ ryby te przebywaj± w g³êbszych partiach wody, a w nocy wyp³ywaj± na p³ycizny. W zbiornikach zaporowych przebywaj± najczê¶ciej w rejonach starych koryt.
Je¶li ³owimy zestawem gruntowym, to w charakterze przynêty najczê¶ciej u¿ywamy ¿ywczyka lub filecika. Ale, aby maksymalnie wykorzystaæ zalety rybki na zestawie gruntowym warto pamiêtaæ o tym, jak zachowuj± siê poszczególne gatunki. Bo je¶li na przyk³ad w charakterze przynêty u¿yjemy uklei, bêdzie ona stara³a siê wyp³yn±æ ku powierzchni. Nie zawsze jednak tak prezentuj±ca siê zdobycz bêdzie atrakcyjna. Czasem lepiej zastosowaæ p³otkê lub jazgarza, które penetruj± warstwê przydenn±, w której przecie¿ poluje sandacz. Oczywi¶cie mo¿emy równie¿ pos³u¿yæ siê filetem lub martw± rybk±. Uwaga! Zarówno ¿ywca, jak i martw± rybkê, zak³adamy za pyszczek. Filet nawlekamy na przypon za pomoc± ig³y od w±skiego koñca do szerokiego. Wielko¶æ ¿ywczyków powinna wahaæ siê od 7 do 15 centymetrów.
A je¶li decydujemy siê na spinning? W metodzie spinningowej mamy szerok± gamê przynêt do wyboru. S± to m.in.: twistery, rippery, blachy wahad³owe i obrotowe, sztuczne muchy i woblery. Im bardziej mêtna woda, tym bardziej skuteczne s± ja¶niejsze i jaskrawsze kolory. £owimy w g³ównej mierze z opadu. Przynêtê rzucamy daleko do przodu. Wybieramy natychmiast luz na lince i pozwalamy przynêcie opa¶æ na dno. Podbijamy j± do góry na 20-30 cm i znów wybieramy luz. Na wybranej lince pozwalamy wabikowi opa¶æ po raz kolejny. Nastêpnie ponownie podbijamy przynêtê z dna (podbicie mo¿e byæ równie¿ podwójne, czy potrójne). W ten sposób prowadzimy przynêtê, gdy ryby ¿eruj± przy dnie. Natomiast gdy ryba ¿eruje bardziej w toni, nasze podbicia od dna musz± byæ wy¿sze a opad nieco krótszy, aby zacz±æ ³owiæ w coraz wy¿szych partiach wody. Skuteczne równie¿ jest równomierne prowadzenie przynêty od dna. Wabik przechodzi wówczas przez wszystkie partie wody, co daje du¿e szanse na branie.
W czasie po³owu sandaczy konieczne jest skupienie. Nale¿y jednocze¶nie czuæ rêk± drgania wêdki oraz obserwowaæ szczytówkê i ¿y³kê w wodzie. Branie sandacza mo¿e byæ silne i zdecydowane – wtedy co do brania nie bêdzie w±tpliwo¶ci, ale mo¿e tak¿e byæ bardziej subtelne – wtedy mo¿e zostaæ przegapione przez mniej skupionego wêdkarza.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia October 25 2019
978 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".