Media pêkaj± w szwach od propagandy wyborczej i w zale¿no¶ci od „ma¶ci” jednych gnoj± innych wywy¿szaj±. Trudno siê w tym po³apaæ zwyczajnemu zjadaczowi chleba. Zatem tym razem nie bêdê pisa³ o wszystkim, ale pro domo sua, czyli we w³asnej sprawie. Chocia¿ zaznaczam, ¿e ewentualne zmiany zaproponowane w sprawie przysz³o¶ci dziennikarstwa przez partiê rz±dz±c± odbij± siê istotnie na ¿yciu ca³ego spo³eczeñstwa.
Chodzi o zaproponowan± ustawê przez Prawo i Sprawiedliwo¶æ w swoim programie wyborczym, pod znacz±cym tytu³em „Wolno¶æ i pluralizm w mediach”. I to jest dopiero przekrêt. Czytaj±c wywody tam zawarte mo¿na doj¶æ do zupe³nie odwrotnego wniosku i tytu³ powinien brzmieæ „Jak z³apaæ za mordê dziennikarzy”.
Proponowana ustawa reguluj±ca status zawodu dziennikarskiego zak³ada utworzenie „samorz±du” dziennikarskiego, który dba³by o standardy etyczne i zawodowe, a tak¿e dokonywa³ samoregulacji za proces kszta³towania adeptów dziennikarstwa. Co prawda w programie PiS dalej pisze uspokajaj±co, ¿e ustawa w ¿adnym stopniu nie bêdzie ograniczaæ zasady otwarto¶ci zawodu dziennikarza, ale to s³owa, a praktyka ¿ycia wykazuje zupe³nie co innego.
Zacznijmy od dostêpu do zawodu dziennikarza. To absolwenci medycyny, czy prawa, tworz± swoje korporacje zawodowe. Tu s± wyra¼ne kryteria ukoñczenia okre¶lonych studiów i odbycia okre¶lonych specjalizacji, czy aplikacji. W przypadku dziennikarzy, czy ka¿dy musi byæ absolwentem studiów dziennikarskich? W ¿adnym wypadku nie, bo znam absolwentów innych studiów, nawet politechnicznych, którzy s± znakomitymi dziennikarzami i specjalistami od s³owa. Ponadto nie wszyscy dziennikarze i ludzie, którzy osi±gnêli olbrzymie sukcesy w pisarstwie ukoñczyli studia. Przyk³adem jest Mark Twain, George Orwell i nasz rodzimy Stefan ¯eromski, który nie mia³ nawet matury. Nie ma uniwersalnych kryteriów, które okre¶la³by zawód dziennikarza. Próbowano to czyniæ w innych krajach np. na zasadzie osi±gania dochodów z pisania, zatrudnienia na etacie w redakcji, czêstotliwo¶ci pisania etc. Wszystko jest nie doskona³e, bo zawód dziennikarza jest dzisiaj otwarty i wiele osób uprawia go na zasadzie wolnych strzelców, nie zatrudnionych w profesjonalnych redakcjach.
Najgro¼niejsze w tym wszystkim jest to, ¿e jest to próba regulacji zawodu, który ma istotny wp³yw na spo³eczeñstwo. PiS chce wszystko kontrolowaæ. Marzy mu siê stworzenie „samorz±du”, który by³by dobierany przez funkcjonariuszy w³adzy, a przynajmniej przez niego kontrolowany. Ju¿ Goebbels utworzy³ w Niemczech Izbê Kultury Rzeszy sk³adaj±c± siê z 7 izb bran¿owych: filmu, muzyki, pi¶miennictwa, prasy, radiofonii, sztuk piêknych i teatrów. Przynale¿no¶æ do Izby zapewnia³a pracê i wsparcie, ale w zamian licencjonowa³a tylko tych, którzy odpowiadali w³adzy. Czy na takich wzorcach mamy siê opieraæ?
Jednego tylko rz±dz±cy nie przewidzieli, ¿e z Polakami tak ³atwo nie bêdzie. Istniej±ce samorz±dy lekarskie, adwokackie i inne przerodzi³y siê w samodzielne potê¿ne korporacje, które broni± swoich i nie chc± byæ kontrolowane przez ¿adn± w³adzê. PiS nawet nie zdaje sobie sprawy, ¿e pomys³odawcy samorz±dów dziennikarskich s± koñmi trojañskimi, które doprowadz± do upadku tê w³adzê, szybciej ni¿ ta sama siê w tym zorientuje.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia October 11 2019
865 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".