Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.08.02] G£ÓD I MARNOTRAWSTWO
Wyda³oby siê, ¿e te dwa stany rzeczywisto¶ci siê wykluczaj±, bo jak ludzie mog± g³odowaæ, a zarazem marnowaæ olbrzymie ilo¶ci ¿ywno¶ci. Niestety tak siê dzieje we wspó³czesnym ¶wiecie.
Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowa³a Raport z którego wynika, ¿e 821 milionów ludzi cierpi z powodu g³odu i niedo¿ywienia, a ponad 2 miliardy nie ma sta³ego dostêpu do warto¶ciowego jedzenia. Sytuacja pogorszy³a siê przed kilkoma laty, bo wcze¶niejsze raporty ONZ zapowiada³y, ¿e widmo g³odu na Ziemi powinno znikn±æ ok. 2030 roku. Trwaj±ce konflikty militarne i pog³êbiaj±cy siê kryzys klimatyczny pogorszy³y sytuacjê na ¶wiecie.
Jak wynika z Raportu FAO, czyli organizacji ds. Wy¿ywienia i Rolnictwa ONZ najgorzej jest w Afryce, gdzie g³ód i niedo¿ywienie dotyka 20 proc. populacji, czyli 256 mln ludzi, ale s± regiony z jedn± trzeci± g³oduj±cych. W Azji co prawda problem dotyczy tylko 12 proc. populacji, ale w liczbach bezwzglêdnych jest to ju¿ ponad pó³ miliarda ludzi. Na trzecim miejscu jest Ameryka Po³udniowa i Karaiby, gdzie nie dojada 42 mln ludzi.
Autorzy Raportu szczególnie martwi± siê o g³odne dzieci. W Afryce i Azji g³oduje 150 mln dzieci, które nie rozwijaj± siê prawid³owo. W efekcie umieraj± w pierwszych miesi±cach ¿ycia, te co prze¿yj± rozwijaj± siê wolniej ni¿ ich do¿ywieni rówie¶nicy, a w ¿yciu doros³ym zapadaj± na powa¿ne choroby jak „wieñcówka”, cukrzyca czy udar. Efekt jest jeden ¿yj± w zdecydowanie gorszych warunkach i umieraj± szybciej.
Zjawisko g³odu ma miejsce w sytuacji, gdy jedna trzecia produkowanej ¿ywno¶ci na ¶wiecie jest marnotrawiona. Ponad 1,3 mld ton ¿ywno¶ci trafia na ¶mietnik. Gdyby ta ¿ywno¶æ trafia³a tam gdzie jest potrzebna, nie mieliby¶my tak nabrzmia³ego problemu z g³odem. Zdajê sobie sprawê, ¿e nie tak ³atwo bêdzie mo¿na przewie¼æ marnuj±c± siê g³ównie w krajach rozwiniêtych ¿ywno¶æ do krajów, gdzie g³oduj± ludzie. Jednak nie zrozumia³e jest dla mnie jak mo¿na produkowaæ takie ilo¶ci ¿ywno¶ci w krajach posiadaj±cych jej nadmiar, zamiast kierowaæ nadwy¿ki surowca do krajów g³oduj±cych.
Martwi mnie tak¿e marnotrawstwo ¿ywno¶ci w naszym kraju w sytuacji, gdy s± ludzie którzy chêtnie by z niej skorzystali. 9 mln ton ¿ywno¶ci marnuje siê w Polsce. To tak jakby ustawiæ 450 tys. tirów jeden za drugim. Wiêkszo¶æ ¿ywno¶ci marnotrawiona jest w gospodarstwach domowych, ale tak¿e sporo siê jej niszczy na etapie dystrybucji. Symbolem z³ego postêpowania rz±dz±cych by³ piekarz, który za przekazywane ubogim pieczywo musia³ p³aciæ podatki. Na szczê¶cie sytuacja siê zmienia. Ostatnio Sejm uchwali³ ustawê, która nak³ada obowi±zek przekazywania nadwy¿ek ¿ywno¶ci, której koñczy siê termin wa¿no¶ci, organizacjom pozarz±dowym. Dotyczyæ to ma sprzedawców ¿ywno¶ci w sklepach powy¿ej 250 metrów kwadratowych.
Tak okre¶leni sprzedawcy bêd± mieli obowi±zek nieodp³atnego przekazania ¿ywno¶ci, któr± wkrótce musieli by wyrzuciæ. Je¶li nie zawr± umowy z organizacj± pozarz±dow± to przy³apani na wyrzucaniu ¿ywno¶ci bêd± musieli zap³aciæ karê 10 groszy za ka¿dy kilogram marnotrawionej ¿ywno¶ci. Op³ata ta trafi na rachunek w³a¶ciwego miejscowego wojewódzkiego funduszu ochrony ¶rodowiska i gospodarki wodnej. Ponadto taki sprzedawca bêdzie móg³ zap³aciæ grzywnê w wysoko¶ci do 5 tys. z³otych. Dodatkowo sprzedawcy bêd± zobowi±zani do prowadzenia kampanii edukacyjnych w sprawie racjonalnego gospodarowania ¿ywno¶ci±. Jestem ciekaw jakie to przyniesie efekty?
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,013,311 unikalnych wizyt