Wiemy ju¿ kto bêdzie kandydowa³ w jesiennych wyborach parlamentarnych, zanim jednak poznamy ca³e listy minie jeszcze trochê czasu. Przede wszystkim Prezydent musi og³osiæ dok³adn± datê wyborów, co zapewne nast±pi w przysz³ym tygodniu. Wed³ug ustawy ma na to czas do 14 sierpnia. Wybory musz± odbyæ siê miêdzy 12 pa¼dziernika, a 12 listopada, bo wówczas koñczy siê kadencja obecnego parlamentu. Komitet Polityczny PiS zatwierdzi³ ju¿ listy wyborcze, inne partie jeszcze z tym zwlekaj±, a ich opó¼nienie wynika z d³ugich dyskusji nad ewentualnymi koalicjami. Ostatecznie pójd± do wyborów osobno: Platforma z niedobitkami Nowoczesnej i paroma ma³o znanymi samorz±dowcami; SLD z Biedroniem i parti± Razem; PSL samotnie. Smutny wydaje siê byæ koniec ugrupowania Kukiza, którego opuszczaj± kolejni pos³owie i dzia³acze. To jego wina, bo przez cztery lata nie móg³ siê zdecydowaæ, czy popiera rz±d, czy opozycjê. Najczê¶ciej robi³ to drugie.
W okrêgu krakowskim, który oprócz Krakowa obejmuje tak¿e trzy powiaty: krakowski, olkuski i miechowski, o g³osy wyborców zabiegaæ bêd± m.in. Ma³gorzata Wassermann, Andrzej Adamczyk, Barbara Bubula, Jacek Osuch (pose³ z Olkusza), El¿bieta Duda (pos³anka ze Ska³y), wojewoda Piotr Æwik, a tak¿e pisz±cy te s³owa. Na ostatnim miejscu listy, tak jak w poprzednich wyborach, wystartuje Jaros³aw Gowin. W naszym okrêgu jest do wziêcia 14 mandatów poselskich, dlatego na li¶cie wyborczej znajdzie siê 28 nazwisk kandydatów. Ponadto wybieraæ bedziemy tak¿e trzech naszych przedstawicieli do Senatu.
Skompletowanie list to nie³atwe zadanie, bo w ca³ym kraju trzeba na ka¿dej z list wystawiæ ponad 900 kandydatów do Sejmu i stu do Senatu. Komitety, które nie skompletuj± list w ka¿dym z 41 okrêgów, tym samym strac± szansê na zdobycie sejmowych mandatów. Taki zapewne bêdzie los mniejszych partii, które obecnie nie maj± swojej reprezentacji w Sejmie ani sprawnych struktur w terenie. Poniewa¿ nie bêdzie zbyt du¿o czasu na zbieranie podpisów poparcia pod poszczególnymi listami, to tak¿e mo¿e byæ trudna do pokonania przeszkoda dla politycznej drobnicy. A takiej jest sporo, zarówno po prawej, jak i po lewej stronie politycznej areny. Warto te¿ pamiêtaæ, ze walka wyborcza toczy siê nie tylko o sejmowe czy senatorskie mandaty, ale równie¿ o dotacjê z bud¿etu pañstwa. Aby znale¼æ siê w Sejmie trzeba przekroczyæ piêæ procent poparcia w ca³ym kraju (w przypadku koalicji jest to osiem procent), ale wystarczy zdobyæ trzy procent, aby otrzymaæ proporcjonaln± do wyniku finansow± dotacjê. A wiêc ci, którzy maj± ma³e szanse na mandaty sejmowe, bêd± walczyæ przynajmniej o fundusze na finansowanie dzia³alno¶ci partyjnej przez nastêpne cztery lata.
Warto równie¿ u¶wiadomiæ sobie, ¿e zaraz po rozstrzygniêciu wyborów parlamentarnych rozpocznie siê kampania przed wyborami prezydenckimi, które czekaj± nas w maju przysz³ego roku. Wprawdzie sonda¿e wykazuj± du¿± przewagê Andrzeja Dudy nad hipotetycznymi rywalami, ale z pewno¶ci± namno¿y siê nam kandydatów, zg³aszanych przez rozmaite partie i partyjki. Dopiero po maju 2020 roku nast±pi d³u¿sza przerwa w wyborczych zmaganiach (wybory parlamentarne i samorz±dowe w 2023, wybory europejskie w 2024, a kolejne prezydenckie w 2025 roku). Przez trzy lata trochê odpoczniemy od wyborczych emocji.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia August 04 2019
1075 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".