Coraz wiêcej pacjentów u¿ywaj±cych leki na swoje schorzenia jest zaniepokojonych brakiem w aptekach medykamentów ratuj±cych ich zdrowie, a bywa ¿ycie. W aptekach brakuje ju¿ ok. 500 leków. S± k³opoty z nabyciem preparatów na nadci¶nienie, choroby tarczycy, astmê, alergiê i cukrzycê. Pojawiaj± siê problemy z dostêpno¶ci± leków onkologicznych i neurologicznych. Zaczyna brakowaæ popularnych leków generycznych, które miesiêcznie stosuje kilkaset tysiêcy pacjentów. Tak ¼le jeszcze nie by³o - twierdz± farmaceuci.
Rz±d uspokaja, ¿e trudno¶ci s± przej¶ciowe i sytuacja w najbli¿szym czasie siê poprawi. Jako przyczynê podaje siê problemy producentów, którym brakuje komponentów g³ównie sprowadzanych z Chin. Mówi siê tak¿e o dzia³alno¶ci mafii lekowej, która wywozi coraz wiêcej leków produkowanych w Polsce za granicê. W sprawie braku leków wypowiedzieli siê czo³owy politycy partii rz±dz±cej: marsza³ek Senatu, minister zdrowia i jeszcze kilku ministrów konstytucyjnych, a tak¿e rzecznik rz±du. Od poniedzia³ku 15 bm. ma dzia³aæ bezp³atna infolinia 800 190 590, gdzie bêdzie mo¿na siê dowiedzieæ o mo¿liwo¶ci nabycia leków, których brakuje.
Obawiam siê jednak, ¿e wszystkie te zapewnienia i dzia³ania bêd± nie skuteczne, bo sprzeda¿ leków z Polski za granicê sta³a siê intratnym interesem dla zupe³nie bezkarnych grup cwanych ludzi, osi±gaj±cych bajoñskie zyski. Na razie aparat pañstwa przegrywa z nimi od kilkunastu lat. Mimo, ¿e rz±dy siê zmienia³y, a obecnie rz±dz±cy s± tak wyczuleni na oszukiwanie obywateli, mafia lekowa dzia³a bezkarnie w najlepsze, czego dowodem jest pog³êbiaj±cy siê brak leków w aptekach dla polskich pacjentów.
W Polsce ma miejsce odwrócony ³añcuch dystrybucji. Leki nie trafiaj± od producentów via hurtownie do aptek i polskich pacjentów. Natomiast leki z hurtowni i aptek s± sprzedawane za ciê¿kie pieni±dze za granicê. Dlaczego tak siê dzieje? Dziêki obowi±zuj±cemu ustawodawstwu leki w naszym kraju s± tanie, ale korzystaj± na tym nie tylko pacjenci, ale tak¿e nielegalni ich eksporterzy. Lek który w Polsce kosztuje kilkana¶cie lub kilkadziesi±t z³otych w Niemczech, czy Francji ma cenê liczbow± tak± sam±, ale w euro, czyli jest cztery razy dro¿szy, a bywa ¿e te ró¿nice s± jeszcze wy¿sze. Ca³e zyski ze sprzeda¿y takich leków za granic± trafiaj± do kieszeni ich „dystrybutorów” i co najciekawsze jest to legalne. Obowi±zuj±ce w Polsce przepisy nie stwarzaj± jasnych mo¿liwo¶ci karania sprawców tego procederu. Policja i prokuratorzy umarzaj± sprawy zwi±zane z wywozem polskich leków za granicê, a inne organy ¶cigania jak ABW tym siê nie interesuj±.
Winê za to ponosz± rz±dy pocz±wszy od roku 2001, gdy Sejm uchwali³ wadliwe prawo farmaceutyczne. Kolejne ekipy rz±dz±ce nie tylko, ¿e nie naprawia³y istniej±cej sytuacji, ale tworzy³y prawo stwarzaj±ce jeszcze korzystniejsze warunki dla wywo¿±cych leki za granicê. Teraz rz±dz±cy obwiniaj± za obecny stan rzeczy poprzednio rz±dz±cych, ale nie wiele czyni±, aby to zmieniaæ, chocia¿ w³adzê sprawuj± ju¿ czwarty rok. Je¶li mo¿na by³o zrobiæ porz±dek z kombinatorami wy³udzaj±cymi podatek VAT, to dlaczego nie mo¿na zrobiæ tego w przypadku wywo¿±cych polskie leki za granicê i oga³acaj±cych krajowy rynek farmaceutyków, a tak¿e osi±gaj±cych bajoñskie zyski?
Je¿eli w najbli¿szym czasie nie dojdzie do szybkiej zmiany obowi±zuj±cych przepisów i stworzenia prawa uniemo¿liwiaj±cego wywóz polskich leków za granicê, to polscy pacjenci bêd± coraz bardziej borykaæ siê z brakiem leków, które ratuj± im zdrowie i ¿ycie.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia July 26 2019
812 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".