Jeden z m³odych wêdkarzy spyta³ mnie ostatnio, gdzie mo¿na z³owiæ sapê? Czytaj±c Regulamin Amatorskiego Po³owu Ryb PZW zwróci³ uwagê, ¿e ryba ta ma wymiar ochrony wynosz±cy 25 centymetrów i objêta jest te¿ okresem ochronnym, który rozpoczyna siê 1 kwietnia a koñczy 31 maja. Czyli – konkludowa³ – od czerwca mo¿na tê rybê ³owiæ. Tylko gdzie? I co to za ryba?
No tak. Sapa, wystêpuj±ca tak¿e pod nazw± klepiec, to gatunek s³odkowodnej ryby karpiokszta³tnej z rodziny karpiowatych. Sapa jest bardzo blisko spokrewniona z leszczem i rozpiórem. I obie te ryby przypomina kszta³tem cia³a i d³ug± p³etw± odbytow±. Zw³aszcza z leszczem bywa bardzo czêsto mylona, nie tylko ze wzglêdu na wielkie podobieñstwo ale i wystêpowanie w tych samych miejscach. Ubarwienie grzbietu sapy jest ciemnoszare z zielonym lub niebieskim odcieniem, boki ma srebrzystoszare, brzuch bia³y, p³etwy koloru jasnoszarego – grzbietowa i odbytowa z ciemnym obrze¿eniem. Leszcze natomiast (wiêksze osobniki) maj± kolor boków wpadaj±cy w z³ocisty.
Sapa wystêpuje g³ównie w du¿ych rzekach w zlewiskach trzech mórz: Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. ¯yje w Dunaju, Dniestrze, Dnieprze, Donie, Wo³dze, Kubaniu. Sapa zawsze wystêpuje mniej licznie od leszcza. W niektórych jednak miejscach swego zasiedlenia, zw³aszcza w zbiornikach zaporowych na Wo³dze, Dnieprze, Dniestrze i Syr-Darii w Tad¿ykistanie, jest tak liczna, ¿e ma znaczenie gospodarcze. Ponoæ miêso ma gorsze ni¿ leszcz, ale jest tam i wêdzona i suszona. Ale na jednym z portali wêdkarskich czyta³em z kolei, ¿e miêso ma t³uste i bardzo smaczne. Jak jest w istocie? Nie wiem. Osobi¶cie sapy nie konsumowa³em. Nie widzia³em zreszt±, by w Polsce gdziekolwiek by³a sprzedawana.
W Polsce sapy na pewno ¿yj± w Zalewie Zegrzyñskim i w Bugu. To w tej rzece, w roku 1996 zosta³y z³owione w g³ównym nurcie w Zaczopkach dwa osobniki, które mia³y po 25 cm d³ugo¶ci. Co ciekawe, pomimo badañ prowadzonych w latach 1971 - 1995 ryby tej wówczas w Bugu nie stwierdzono. W klasycznym ju¿, pisanym w czasie wojny, podrêczniku pt. „Ryby s³odkowodne Polski i krajów o¶ciennych” prof. Franciszek Staff poda³, ¿e nieliczne sapy ¿yj± tak¿e w dolnym odcinku Wis³y. Dzisiaj jednak nie dysponujemy wiarygodnymi danymi na ten temat i nie wiadomo, czy informacje prof. Staffa s± nadal prawdziwe, choæ jest to bardzo prawdopodobne. Sapy zlokalizowano na przyk³ad tak¿e w Zbiorniku W³oc³awskim.
¦rodowiskiem typowym dla sapy s± dolne odcinki rzek. ¯ywi siê tam zwierzêtami bezkrêgowymi ¿yj±cymi na dnie. W¶ród nich najwiêksze znaczenie maj± larwy ochotkowatych, chru¶cików, kie³¿e i inne skorupiaki, ma³¿e, ¶limaki. Zjada tak¿e ro¶liny. Najintensywniej ¿eruje po tarle, jesieni± trochê s³abiej, a zim± nie od¿ywia siê w ogóle. Ro¶nie wolniej od leszcza i osi±ga mniejsze rozmiary. Przeciêtnie sapy maj± 20 - 30 cm, maksymalnie 40 cm. Nie przekraczaj± masy 0,8 kg, wa¿± przewa¿nie 0,3 - 0,6 kg.
Wszystko wskazuje wiêc na to, ¿e ³owi±c w Ma³opolsce szanse na to, i¿ w trakcie naszych wypadów wêdkarskich nad wodê z³owimy sapê, s± raczej bliskie zera.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia May 31 2019
1697 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".