Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.03.15] Jaziowe sekrety
Ostatnio pisa³em o jelcach, które czêsto mylone s± z kleniami i jaziami. I w³a¶nie teraz chcia³bym po¶wiêciæ kilka s³ów jaziowi, który w odró¿nieniu od jelca, czyli rybki generalnie niewielkiej, potrafi osi±gaæ bardzo s³uszne rozmiary. ¦wiadcz± o tym rekordowe jazie z³owione w naszych wodach. Co ciekawe, rekord Polski (je¶li chodzi o jazia wynosz±cy 5,10 kg) nale¿y do... dwóch wêdkarzy. D³u¿szego, 83-centymetrowego jazia w 1978 roku z³owi³ Jan Zbiegeñ, za¶ ryba z³owiona w 1993 roku przez Miros³awa Królikowskiego mierzy³a 79 centymetrów. Obie ryby mia³y jednak tak± sam± wagê. I – jak na razie – ¿aden wêdkarz nie zbli¿y³ siê do tych wyników.
O ilo¶ci ³usek w linii bocznej, które najpewniej umo¿liwiaj± odró¿nienie klenia, jelca, p³oci czy jazia, pisa³em w ubieg³ym tygodniu. Teraz dodam tylko tyle, ¿e do¶æ charakterystyczne dla jazi s± ich ¿ó³te oczy.
A gdzie jazie lubi± przebywaæ? To znaczy, gdzie nale¿y ich szukaæ? Jazia znajdziemy zarówno w jeziorach jak i kana³ach, starorzeczach oraz rzekach (w szczególno¶ci w ich ¶rodkowym biegu). W rzekach typowe dla tego gatunku s± odcinki o niewielkim pr±dzie wody, gdzie dno jest piaszczyste, piaszczysto-ilaste, muliste, a nawet kamieniste, ale zawsze poro¶niête du¿± ilo¶ci± ro¶lin. Ryba ta najchêtniej przebywa w pobli¿u uj¶cia ma³ych rzeczek, miêdzy zatopionymi drzewami oraz pod nawisami nadwodnych drzew i krzewów, z których na powierzchniê wody spada po¿ywienie.
W porach ch³odniejszych, na przyk³ad jesieni±, ja¼ p³ywa g³êbiej, a w porach cieplejszych bli¿ej powierzchni. Lubianymi przez niego miejscami s± równie¿ denne zag³êbienia. W nocy ja¼ wychodzi na mielizny i w podwodne, przybrze¿ne zaro¶la na p³yciznach. W jeziorach jazie zajmuj± partie przybrze¿ne poro¶niête szuwarami i oczeretami.
Doros³e ryby tworz± niewielkie stadka, licz±ce od kilku do kilkunastu osobników, przebywaj±ce na wiêkszych g³êboko¶ciach w pobli¿u dna. Najwiêksze osobniki – podobnie jak bywa to z innymi gatunkami - ¿yj± samotnie. Stada m³odzie¿y, licz±ce do kilkudziesiêciu ryb, grupuj± siê przewa¿nie w¶ród ro¶linno¶ci w przybrze¿nej strefie na g³êboko¶ci od 1 do 2 metrów.
G³ówn± metod± po³owu jazi jest sp³awik, a konkretnie przep³ywanka (tak ³owi siê zw³aszcza wczesn± jesieni±), w cieplejszym okresie ryby te ³owione s± te¿ na grunt (feeder). Wiele osób ³owi jazie równie¿ na spinning. W przypadku ³owienia na sp³awik lub grunt w charakterze przynêty u¿ywane s± najczê¶ciej: groch, bia³e robaki, pinki i ¿ywe owady - czyli generalnie drobne przynêty zwierzêce i ro¶linne. Przy spinningu w charakterze przynêty dobrze sprawdzaj± siê mniejsze woblery, twistery i b³ystki obrotowe.
Ale przy wyprawie na jazie najwa¿niejsze jest chyba odpowiednie zachowanie na ³owisku. Przede wszystkim nale¿y zachowaæ ciszê wraz z cichym zarzucaniem wêdki. Wa¿ny jest tak¿e kolor ubrania, który nie mo¿e zbyt kontrastowaæ z otoczeniem.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,016,835 unikalnych wizyt