W polityce poczucie humoru jest równie wa¿ne jak dobry program wyborczy. Takie poczucie humoru musia³ zaprezentowaæ Grzegorz Schetyna, przedstawiaj±c Koalicjê Europejsk±, czyli zgromadzenie by³ych premierów i jednego by³ego ministra. Parlament Europejski oferuje emerytury, o których nikomu nie ¶ni³o siê w Polsce, nic wiêc dziwnego, ¿e grono politycznych weteranów zapisa³o siê na listy wyborcze. Problem w tym, ¿e nie bêdzie ³atwo znale¼æ siê na tych listach. Wszystko ³adnie wygl±da w telewizji, ale czy dzia³acze i dzia³aczki Platformy zgodz± siê na to, aby ich lider lekk± rêk± rozdawa³ tak atrakcyjne prezenty ludziom z innego politycznego ¶wiata? Czy zgodz± siê na to, aby Leszek Miller, W³odzimierz Cimoszewicz czy Marek Belka obsadzili „jedynki” na listach do Parlamentu Europejskiego? Czy Sikorski albo Kopacz dostan± miejsca, które zapewni± im wybór? A co z prezydentami, Komorowskim i Kwa¶niewskim, którzy te¿ podobno zamierzaj± startowaæ? Lista wyborcza zmieni siê w polityczny kabaret, a pos³owie i pos³anki PO strac± okazjê na zdobycie wysokich uposa¿eñ. Schetyna chce zastraszyæ SLD, PSL i Nowoczesn±, aby zmusiæ ich do wspólnego startu. Czy to siê uda? Bardzo w±tpiê. I SLD, i PSL maj± teoretyczn± szansê na 2 – 3 mandaty, w Koalicji Europejskiej te szanse malej± do zera.
Nad pomys³em Schetyny k³adzie siê cieniem nowa partia, za³o¿ona przez Roberta Biedronia. Wprawdzie pomys³ nazwy tej partii „Wiosna” jest równie udany jak nazwa partyjki Ryszarda Petru, by³ego lidera Nowoczesnej, któr± swoj± ekipê nazwa³ „Teraz” i zaraz dosta³ 0,9 procenta w sonda¿ach wyborczych. Z takimi wynikami mo¿na startowaæ do Rady Gminy Pacanów, ale nie w powa¿nych wyborach. Biedroñ jest w lepszej sytuacji, bo jego pomys³ ma urok nowo¶ci i z pewno¶ci± przygarnie trochê sfrustrowanych dzia³aczy i wyborców zarówno PO, Nowoczesnej, SLD, jak i Kukiza. Problem w tym, ¿e Biedroñ dok³adnie powtarza drogê Palikota, o którym dzi¶ ju¿ nikt nie pamiêta. Z Palikota skopiowany jest program gospodarczy Biedronia, podobnie jak i wszystkie antyko¶cielne akcenty. Co jest nowego? A no nazwisko lidera i nic poza tym. Czy to wystarczy do wymarzonych paru procent? Nawet gdyby to siê uda³o, ju¿ po kilku miesi±cach pos³owie Wiosny (!?) zaczn± rozchodziæ siê po innych klubach. Czy wyborcy dadz± siê na to nabraæ? Tylko trochê m³odych, którzy nie pamiêtaj± wydarzeñ sprzed paru lat mo¿e ulec wra¿eniu, ¿e komediê, któr± odgrywa Biedroñ (który sam by³ ju¿ i w SLD, i u Palikota) on sam traktuje powa¿nie.
Biedroñ zebra³ du¿e pieni±dze na warszawsk± imprezê i na ¶ci±gniêcie zwolenników z ca³ego kraju, ¿eby wype³niæ wielk± salê. Czy ¼ród³a tych pieniêdzy s± te same, które cztery lata wcze¶niej zainwestowano w Nowoczesn±? Bo dzia³acze s± ci sami: wcze¶niej pojawiali siê w SLD, u Palikota, w ró¿nych stowarzyszeniach promuj±cych mniejszo¶ci seksualne, w organizacjach proaborcyjnych i w lewicowych klubach antyko¶cielnych. Palikot znikn±³ po jednej kadencji, teraz ten sam los spotyka Nowoczesn±. Biedroñ ma zebraæ osierocony elektorat po upad³ych partiach, byle tylko Prawo i Sprawiedliwo¶æ nie zdoby³o wiêkszo¶ci wystarczaj±cej do zmiany konstytucji. Za przeciwnikami obecnego rz±du stoj± wielkie pieni±dze, miêdzynarodowe wp³ywy i obce media, przebrane w polskie maski. Ich celem jest os³abienie polskiego pañstwa i pozbawienie Polaków poczucia w³asnej warto¶ci, przywi±zania do tradycji i wolno¶ci.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia February 08 2019
1119 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".