Tydzień temu pisałem o pstrągach potokowych. Wypada zatem wspomnieć również o pstrągach tęczowych, zwanych potocznie tęczakami. Pstrąg tęczowy (Salmo gairdneri irideus R.) nie należy do naszej rodzimej fauny. Naturalnie występuje w zlewiskach Oceanu Spokojnego w Ameryce Północnej oraz w Azji. Istnieją dwie odmiany tego gatunku: wędrowna, spływająca do wód słonych (morskich) i powracająca na rozród do wód słodkich (z angielska nazywana steelhead) oraz odmiana osiadła w wodach słodkich (ang. shasta). Gatunek po raz pierwszy został opisany na Kamczatce przez Walbauma w roku 1836 jako Salmo mykiss.
Ze względu na szybki wzrost i mniejsze od pstrąga potokowego wymagania tlenowe pstrąg tęczowy został w roku 1881 sprowadzony do Niemiec z Kalifornii. A z Niemiec rozprzestrzenił się po całej Europie. Do Polski sprowadzono go w latach 1881-1889. Zaaklimatyzował się na stałe jedynie na południu naszego kraju, w rzekach: Dłubni, Nidzicy, Pilicy i Szreniawie. Tylko w tych rzekach odbywa naturalny rozród w środowisku. W innych rzekach, po pewnym czasie od zarybienia zawsze znika, wędrując w dół rzeki.
Pstrąga tęczowego najłatwiej rozpoznać po charakterystycznym ubarwieniu, a zwłaszcza po jego kolorowej, „tęczowej” smudze biegnącej wzdłuż boków jego ciała. Ryby te mają szaroniebieski lub zielonkawy grzbiet z licznymi małymi ciemnobrunatnymi lib czarnymi plamkami. Boki i brzuch pstrągów tęczowych są srebrzyste lub żółtozielone.
Pstrągi tęczowe są niezwykle atrakcyjne z wędkarskiego punktu widzenia. Są silne i bardziej waleczne od pstrągów potokowych. Dodatkowo w trakcie holowania wielokrotnie wyskakują nad wodę. Rekord Polski jeśli chodzi o pstrąga tęczowego, należy do Jerzego Ryby, który w roku 1993 złowił pstrąga o wadze 7,30 kg i długości 75 centymetrów.
Pstrąga tęczowego łowi się na sztuczną muchę lub na spinning. W połowach używa się takiego samego sprzętu jak przy połowie pstrąga potokowego. Tęczaka spotkać można w wirach przy nurcie, w odcinkach rzek charakteryzujących się szumiącym i rwącym prądem. Spotkać możemy go również w jarach, przy główkach, w okolicy zatopionych drzew i korzeni, pod krzakami i przy ujściach strumieni.
Co ciekawe, w przypadku pstrąga tęczowego na wodach polskich zarządzanych przez PZW okres ani wymiar ochronny dla tej ryby nie obowiązują. Tylko na wodach zarządzanych przez Urząd Morski obowiązuje wymiar ochronny 40 cm. Istniej za to limit dobowy na wodach PZW – to 4 sztuki (łącznie z pstrągiem źródlanym).
Ze względu na to, że pstrągi tęczowe dobrze znoszą stosunkowo wysoką temperaturę wody (nawet do 25 stopni Celsjusza) i tolerują zanieczyszczenia w postaci zawiesiny organicznej, są dość łatwe w hodowli, nawet w stawach. A biorąc pod uwagę ich delikatne i smaczne mięso trudno się dziwić, że stanowią ważny segment ryb oferowanych w handlu. W Polsce w hodowlach słodkowodnych produkuje się około 17 000 ton pstrągów rocznie.
Jakub Kleń
· Napisane przez Administrator
dnia February 08 2019
1214 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".