Czy zbrojne przejêcie przez rosyjskich komandosów trzech jednostek ukraiñskiej marynarki wojennej (dwóch opancerzonych kutrów artyleryjskich i holownika), zagra¿a pokojowi w Europie? Ukraiñcy odpowiedz± z oburzeniem, ¿e wojna trwa, chocia¿ chwilowo wygaszona, tak jak trwa okupacja Krymu i wschodnich województw Ukrainy. Rosja sprzeciwia siê wzmocnieniu si³ ukraiñskich na Morzu Azowskim i dlatego blokuje Cie¶ninê Kerczeñsk±, z kolei Ukraina chce wzmocniæ swoje si³y w rejonie wa¿nego portu w Mariupolu. Rosjanie uwiêzili 23 ukraiñskich marynarzy, którzy znajdowali siê na okrêtach, sze¶ciu z nich zosta³o rannych.
Ukraina apeluje o reakcjê ¶wiata, przede wszystkim Unii Europejskiej i NATO, a tak¿e o to, aby ta reakcja nie by³a ograniczona do papierowych deklaracji. Prezydent Poroszenko uzyska³ poparcie Zgromadzenia Narodowego, które przeg³osowa³o wprowadzenie czasowego i obejmuj±cego tylko czê¶æ terytorium Ukrainy stanu wojennego. Równocze¶nie si³y zbrojne Ukrainy zosta³y postawione w stan gotowo¶ci, a okrêty wojenne wyp³ynê³y z portów na Morze Czarne. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e na marzec 2019 roku zaplanowane s± wybory prezydenckie, a w aktualnych sonda¿ach Poroszenko ma poparcie zaledwie 10 procent potencjalnych wyborców i w rankingach zajmuje dopiero trzecie miejsce. Stan wojenny spowoduje zapewne opó¼nienie wyborów, a zdecydowane kroki wobec rosyjskiej agresji mogê zwiêkszyæ liczbê zwolenników prezydenta. Przed Ukrain± trudny okres, poniewa¿ w listopadzie przysz³ego roku odbêd± siê równie¿ wybory parlamentarne.
Incydent na Morzu Azowskim jest te¿ w interesie Putina, którego popularno¶æ spada wraz z obni¿aniem siê stopy ¿yciowej mieszkañców Rosji. Putin testuje odporno¶æ Stanów Zjednoczonych i pañstw NATO na kolejn± ods³onê konfliktu z Ukrain±, równocze¶nie si³y rosyjskie wzmacniane s± w Syrii, gdzie wspieraj± dyktatora Asada. Prezydent Trump jest za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji i za stanowcz± polityk±, ograniczaj±c± rozszerzanie wp³ywów Putina w ¶wiecie. Jednak sojusznicy USA, szczególnie w Zachodniej Europie, woleliby po¶wiêciæ Krym i Donbas na rzecz u³o¿enia dobrych relacji gospodarczych z Rosj±. Nie bez powodu Niemcy forsuj± projekt budowy gazoci±gu Nord Stream 2, który powa¿nie os³abi pozycj± gospodarcz± i polityczn± Ukrainy. W przysz³orocznych wyborach Putin liczy tak¿e na wzmocnienie na Ukrainie si³ politycznych bliskich Rosji, które bêd± przekonywaæ zmêczone d³ugotrwa³± wojn± spo³eczeñstwo ukraiñskie, ¿e tylko sojusz z Rosj± zapewni wreszcie pokój i przyczyni siê do wzrostu dobrobytu.
Konflikt, który zaostrzy³ siê w ostatni± niedzielê nie stanowi bezpo¶redniego niebezpieczeñstwa dla Polski i nie grozi otwart± wojn± ukraiñsko-rosyjsk±. Ale jak ka¿dy incydent tego typu, ³atwo mo¿e doprowadziæ do eskalacji dzia³añ militarnych, a wtedy rozwój wydarzeñ jest trudny do przewidzenia. Europa zajêta Brexitem i pogr±¿ona w sporach przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, nie jest gotowa broniæ suwerenno¶ci Ukrainy. Ale zamkniêcie Morza Azowskiego dla okrêtów Ukrainy jest pogwa³ceniem prawa miêdzynarodowego i kolejnym przejawem agresywnych dzia³añ Moskwy. Od tego, jak Zachód, a tak¿e kraje Miêdzymorza, zareaguj± na poczynania Putina, mo¿e zale¿eæ przysz³o¶æ nie tylko przysz³o¶æ Ukrainy, ale i ca³ej Europy ¦rodkowo-Wschodniej.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia November 30 2018
998 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".