Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.11.09] Na ryby w listopadzie
Listopad nie jest ³atwym miesi±cem dla wêdkarza – zw³aszcza dla sp³awikowca, lubi±cego bia³± rybê. Oczywi¶cie, o ile w listopadzie szanse z³owienia karasia, karpia czy lina s± raczej minimalne, to przecie¿ – zw³aszcza je¶li przez kilka dni utrzymuje siê s³oneczna pogoda, a temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza (a nawet j± przekracza) – zdarzaja siê przypadki z³owienia medalowych okazów ryb spokojnego ¿eru. Z powodzeniem mo¿na w takich warunkach ³owiæ klenie, brzany, bolenie, leszcze czy kr±pie. O tej porze roku najbardziej skuteczne s± przynêty zwierzêce – ochotki oraz bia³e i czerwone robaki. W ciep³e dni wzrastaj± szanse na z³owienie sandacza. W charakterze przynêty sprawdzaj± siê w tym wypadku ¿ywe lub martwe rybki. U¿ywaj±c ¿ywca mo¿emy zapolowaæ te¿ na jesiennego szczupaka. Zarówno sandacze jak i szczupaki s± równie¿ celem spinningistów. Taka pó¼nojesienna wêdrówka nad wod± te¿ ma w sobie du¿o uroku.
A im pogoda gorsza, im zimniej i bardziej ponuro, tym wiêksza szansa z³owienia miêtusa. A czasu na z³owienie tej ryby pozosta³o niewiele, poniewa¿ od 1 grudnia zaczyna siê dla miêtusów okres ochronny, który potrwa do koñca lutego. Miêtusa spotkaæ mo¿na m.in. w Dunajcu i w Wi¶le. £owiony jest sporadycznie nie tylko dlatego, i¿ wystêpuje bardzo rzadko, ale dlatego, ¿e niewielu wêdkarzom chce siê wêdrowaæ w listopadow± szarugê lub zamieæ, do tego pó¼nym wieczorem, a to przecie¿ najlepsza „miêtusowa pogoda”. A poza tym, rzadko który wêdkarz zdaje sobie sprawê z tego, ¿e w ³owisku, z którego chce wyci±gn±æ „ostatniego” leszcza lub jesienn± p³otkê, przy dnie ¿eruje w³a¶nie miêtus.
Miêtusy tradycyjnie ³owione s± z gruntu. Z uwagi na mo¿liwo¶æ zaczepów zestawy s± zwykle trochê solidniejsze. Za najlepsze miêtusowe przynêty uchodz± kawa³ki ¶wie¿o zabitej i rozciêtej rybki, pêczki czerwonych robaków i skrawki w±troby (mo¿e byæ zarówno wieprzowa jak i wo³owa). Po wziêciu przez rybê przynêty nale¿y chwilê odczekaæ, a po zaciêciu ¶mia³o holowaæ. Miêtus z regu³y po³yka przynêtê do¶æ g³êboko, wiêc nie nale¿y obawiaæ siê odhaczenia ryby. Warto mieæ natomiast kilka zapasowych przyponów, poniewa¿ (w³a¶nie z powodu g³êbokiego po³ykania przynêty) miêtusom raczej nie wyjmujemy haczyków z prze³yku, tylko po prostu odcinamy przypon.
Miêtus jest jedynym przedstawicielem ryb dorszowatych ¿yj±cych w naszych s³odkich wodach. Dorasta do 70 centymetrów osi±gaj±c wagê 4 kilogramów (podobno w Rosji, w jeziorze Onega, dorasta do metra d³ugo¶ci i osi±ga wagê 35 kilogramów). Polski rekord pochodz±cy z 2013 roku (chyba nie pobity) ustanowi³ Tomasz Kozak, który z Warty wyci±gn±³ miêtusa wa¿±cego 4,06 kilograma o d³ugo¶ci 75 centymetrów. A wed³ug International Game Fish Association, rekord ¶wiata miêtusa – 11,4 kg - pochodzi z Kanady i zosta³ ustanowiony 27 marca 2010 r. przez Seana Konrada na jeziorze Diefenbaker w Saskatchewan. I takich miêtusów wszystkim ¿yczê.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,016,945 unikalnych wizyt