Druga tura wyborów samorz±dowych odbêdzie siê w najbli¿sz± niedzielê 4 listopada. Dotyczy 649 gmin i miast, w wiêkszo¶ci niewielkich. S± w¶ród nich jednak i du¿e, takie jak Kraków, Gdañsk czy Szczecin. Bez wzglêdu na to jaki bêdzie ich rezultat, ogólnego wyniku wyborów to nie zmieni. Wybory do Sejmików Województw wygra³o Prawo i Sprawiedliwo¶æ, zdobywaj±c 254 mandaty radnych (83 wiêcej ni¿ poprzednio). Platforma uzyska³a 194 radnych (15 wiêcej ni¿ poprzednio, ale razem z Nowoczesn±), PSL tylko 70 radnych (87 mniej), SLD 11 radnych (17 mniej), Kukiz nie zdoby³ ani jednego mandatu radnego sejmiku. Zwyciêstwo jest znacz±ce tak¿e i z tego powodu, ¿e PiS przekona³ do swoich list i swoich kandydatów ponad dwa miliony wyborców wiêcej ni¿ w wyborach samorz±dowych w 2014 roku.
Platforma pomimo sojuszu z Nowoczesn± zyska³a niewiele, utrzymuj±c dotychczasow± liczbê radnych wojewódzkich. Równocze¶nie w³adzê straci³a w piêciu województwach, nie wiadomo jednak czy za parê tygodni, gdy powo³ane zostan± zarz±dy wojewódzkie, nie oka¿e siê, ¿e utraci rz±dz±c± wiêkszo¶æ jeszcze w kolejnych. PSL ponios³o druzgocz±c± klêskê (straci³o 57 procent mandatów) i nie wiadomo, czy bêdzie w stanie utrzymaæ siê na politycznej scenie. O SLD szkoda mówiæ, podobnie jak o Kukizie, którego klub parlamentarny jest w stanie rozk³adu. Na 380 rad powiatów, PiS zdoby³ wiêkszo¶æ w 161, Platforma z resztkami Nowoczesnej w 60, PSL w 40, SLD w 4, a Kukiz tylko w jednej. W pozosta³ych powiatach rady zosta³y zdominowane przez komitety lokalne, co jednak oznacza, ¿e prêdzej czy pó¼niej i one w wiêkszo¶ci opowiedz± siê po której¶ ze stron politycznego sporu.
Zwyciêstwo opozycji w du¿ych miastach jest faktem, czêsto jednak sprawia wra¿enie pogodzenia siê z moralnym upadkiem jej kandydatów. W £odzi ze ¶wietnym wynikiem wygra³a osoba skazana prawomocnym wyrokiem s±du za oszustwo, która uwa¿a, ¿e w niczym nie przeszkodzi jej to w dalszej karierze. Gdzie indziej kandydat oskar¿ony o gwa³t znalaz³ siê w drugiej turze. W Warszawie na wiêkszo¶ci wyborców nie zrobi³o wiêkszego wra¿enia, ¿e z³odziejska prywatyzacja, odbywaj±ca siê pod parasolem Platformy, doprowadzi³a do wyrzucenia na bruk oko³o 30 tysiêcy lokatorów rabowanych kamienic. Wybrali znów Platformê, czyli szansê na kontynuowanie prywatyzacyjnych patologii. W Krakowie równie¿ wiêkszo¶æ wyborców zag³osowa³a za korkami na ulicach, betonowaniem miasta, dusz±cym smogiem, brakiem perspektyw rozwoju. Tu przynajmniej jest jednak jeszcze mo¿liwo¶æ dokonania zmiany w drugiej turze.
W Nowej Hucie wyniki wyborów do Rady Miasta okaza³y siê pomy¶lniejsze dla Prawa i Sprawiedliwo¶ci ni¿ w innych dzielnicach. Na plan przyspieszonego rozwoju Nowa Huta czeka od lat i nic nie wskazuje na to, aby obecne w³adze miasta potrafi³y co¶ zmieniæ. Dlatego mo¿na mieæ pewno¶æ, ¿e Ma³gorzata Wassermann, kandydatka PiS w wyborach na prezydenta Krakowa, odniesie tu du¿y sukces. Co jednak z pozosta³ymi dzielnicami? To ju¿ ostatnie dni, aby przekonaæ znajomych z Podgórza czy Krowodrzy, aby w niedzielê nie pozostali w domach i tym samym nie zgodzili siê na kolejn± kadencjê apatii i zastoju.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia November 02 2018
829 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".