Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.08.17] KO¦CIÓ£ STROFUJE PIS
Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano na 23-26 maja 2019 roku. Polacy wybior± w nich 52 z 705 zasiadaj±cych tam przedstawicieli wszystkich pañstw cz³onkowskich UE. Te proporcje mog± ulec nieco zmianie po wej¶ciu w ¿ycie Brexitu, czyli wyst±pieniu z UE Wielkiej Brytanii. Na pewno jednak zachowane zostan± zasady obowi±zuj±ce w tych wyborach, jakimi jest powszechno¶æ, bezpo¶rednio¶æ oraz proporcjonalno¶æ, oparta na 5 procentowym progu wyborczym. Co prawda rz±dz±ca w Polsce PiS próbuje zmieniæ ten próg, chc±c go podnie¶æ, ale chyba siê to jej nie uda. Gdy piszê te s³owa ustawa przesz³a ju¿ przez Sejm i Senat i czeka³a na podpis Prezydenta. Jednak po protestach partii opozycyjnych, a nawet Krajowego Episkopatu Polskiego, wszystko na to wskazywa³o, ¿e Prezydent RP zawetuje tê ustawê.
Jak by³o w Polsce do tej pory? W podziale mandatów uczestniczy³y listy okrêgowe komitetów, które w skali kraju uzyska³y minimum 5 proc. wa¿nych g³osów. Nastêpnie, podobnie jak w wyborach do Sejmu, mandaty przydzielane by³y wed³ug metody D’Hondta. Po ustaleniu liczby mandatów przypadaj±cych poszczególnym komitetom rozdzielano je miêdzy poszczególne listy kandydatów. Mandaty otrzymywali ci, którzy na li¶cie mieli najwiêksz± liczbê g³osów.
PiS w nowej ustawie zaproponowa³ rozwi±zanie, które zapewnia³o sztywn± liczbê mandatów w okrêgu, bez wzglêdu na liczbê uzyskanych g³osów. To w efekcie doprowadzi³oby do podniesienia progu wyborczego ¶rednio do 16 procent, a w niektórych okrêgach nawet do 20 proc.
Projekt faworyzowa³ bowiem najsilniejsze partie. Gdyby wybory do europarlamentu odby³y siê w 2014 roku na zasadach proponowanych w projekcie pos³ów PiS, 63 proc. g³osów zdobytych przez dwie najwiêksze partie prze³o¿y³oby siê na 92,4 proc. mandatów. 9,44 proc. g³osów oddanych na kolejn± partiê skutkowa³oby 3 mandatami, natomiast pozosta³e 14 proc. poprawnie oddanych g³osów obywateli prze³o¿y³oby siê na 1 mandat. Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwo¶æ, rozdzielaj±c mandaty w oparciu o ten próg wyborczy wprowadzi³yby do europarlamentu po 24 deputowanych (obecnie maj± po 19), SLD-UP oraz PSL po dwóch (obecnie SLD ma piêciu, a ludowcy czterech). ¯adnego parlamentarzysty nie mia³by w Brukseli Kongres Nowej Prawicy, któremu w 2014 roku przypad³y cztery mandaty.
Rzadko, ale ko¶ció³ zabiera g³os w wa¿nych sprawach politycznych. Zdaniem Krajowego Episkopatu Polski „prawo wyborcze ma charakter nie tylko techniczny, ale równie¿ etyczny; musi byæ sprawiedliwe i gwarantowaæ mo¿liwo¶æ dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. W ¿adnym przypadku nie mo¿e utrudniaæ korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego” – podkre¶li³ rzecznik KEP ks. Pawe³ Rytel-Andrianik. W komunikacie KEP zaznaczono, ¿e „prawo wyborcze powinno s³u¿yæ spo³eczeñstwu, dzia³aniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko najwiêkszym partiom politycznym”. „Partie winny mieæ charakter s³u¿ebny”, co przypomnia³ w „Komunikacie do partii politycznych” przewodnicz±cy Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanis³aw G±decki. W szczególno¶ci „dominuj±ce partie nie mog± traktowaæ swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami” – czytamy w o¶wiadczeniu. Rzecznik KEP podkre¶li³, ¿e „Ko¶ció³ katolicki w Polsce zawsze stara³ siê broniæ prawa Polaków do wolnych wyborów i uczciwego wy³aniania przedstawicielstwa narodowego”. Nic dodaæ, nic uj±æ.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,014,808 unikalnych wizyt