Politycy partii rz±dz±cej i sprzyjaj±cy im publicy¶ci rozp³ywaj± siê w zachwytach nad sukcesami Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Partia ich zdaniem, znakomicie realizuje swój program i spe³nia wszystkie swoje obietnice. Za¶lepieni w swoim os±dzie rzeczywisto¶ci zupe³nie nie widz± narastaj±cego niezadowolenia w wielu grupach spo³ecznych i zawodowych. Przytoczê tutaj tylko kilka przyk³adów. W³a¶nie w ub. tygodniu na ulice wyszli rolnicy domagaj±cy siê zdecydowanego dzia³ania rz±du w zwalczaniu afrykañskiego pomoru ¶wiñ oraz interwencji w sprawie zani¿onych cen skupu owoców i warzyw. Rolnicy otrzymuj± w skupach niskie ceny za swoje produkty, które potem uzyskuj± wielokrotnie wy¿sz± cenê w sprzeda¿y, przynosz±c zyski po¶rednikom i bogac±cym siê bezzasadnie przetwórcom.
W bud¿etówce wrze od wielu miesiêcy. Rz±d lekcewa¿y postulaty zwi±zków zawodowych zrzeszonych w OPZZ o odmro¿enie p³ac przynajmniej o 12 proc. oraz ustalenie minimalnych p³ac przynajmniej na poziomie 50 proc. ¶redniej krajowej. Na ostatnim lipcowym posiedzeniu Rady Dialogu Spo³ecznego rz±d odrzuci³ te postulaty i zwi±zkowcy zapowiadaj± protesty od wrze¶nia. To wtedy do pracy wracaj± nauczyciele, którzy jako jedni z najlepiej zorganizowanych, upomnê siê o swoje. Podobne zapowiedzi p³yn± od pracowników s³u¿by zdrowia, którym rz±dz±cy co jaki¶ czas zapowiadaj± polepszenie bytu, ale koñczy siê to na rzucaniu jaki¶ och³apów i daleko odbiega od oczekiwañ tej grupy zawodowej. Zatem po wakacjach mog± siê rozpocz±æ masowe protesty niezadowolonych z rz±dów prawicy.
Nieco wiêcej uwagi po¶wiêcê protestowi, który ju¿ rozpoczêli policjanci. Pod koniec czerwca podjêli oni decyzjê, ¿e bezterminowo, zamiast wystawiaæ mandaty, bêd± udzielaæ pouczeñ, co przyniesie du¿e straty dla skarbu pañstwa. Swoje postulaty mundurowi przedstawili ju¿ w marcu swojemu ministrowi Joachimowi Brudziñskiemu, który mimo sporego up³ywu czasu nabra³ wody w usta. Policjanci domagaj± siê odmro¿enia waloryzacji p³ac i podwy¿ek o 650 z³. W sytuacji, gdy rozpoczynaj±cy pracê w policji otrzymuje nie wiele ponad 2 tys. z³, a dzielnicowy ok. 3,5 tys. z³, to jest uzasadnione oczekiwanie. Ponadto mundurowi domagaj± siê pe³nop³atnych zwolnieñ lekarskich oraz przywrócenia starych zasad emerytalnych dla policjantów przyjêtych do s³u¿by po 1 stycznia 1999 roku.
Najpowa¿niejsi politycy PiS obiecywali, ¿e po doj¶ciu do w³adzy zrealizuj± postulaty policjantów. I co? Obietnice w roku 2016 powtórzy³ ówczesny minister spraw wewnêtrznych Mariusz B³aszczak, który nawet przygotowa³ projekt ustawy, ale przez 1,5 roku nic z nim nie zrobi³.
W tej sytuacji nic dziwnego, ¿e policjanci stracili cierpliwo¶æ i zapowiadaj± eskalacjê protestów. W sierpniu rozpoczn± strajk w³oski realizuj±c skrupulatnie wszystkie przepisy, wytyczne i polecenia s³u¿bowe. W ten sposób chc± udowodniæ swoim prze³o¿onym, jak s± przeci±¿eni prac± w sytuacji gdy w policji jest ok. 6 tys. wakatów. Je¶li to nie pomo¿e policjanci ju¿ czyni± porozumienia z pracownikami innych s³u¿b mundurowych, te¿ niezadowolonymi z warunków swojej pracy i wyjd± w wielkiej manifestacji na ulice Warszawy.
Jest to ostatni dzwonek dla rz±dz±cych Polsk±, aby siê opamiêtali i zamiast podnosiæ p³ace Stra¿y Marsza³kowskiej w Sejmie, swoim kierowcom i totumfackim zadbali o ludzi wykonuj±cych ciê¿k± i odpowiedzialn± s³u¿bê dla kraju.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia July 27 2018
783 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".