Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.06.15] W poszukiwaniu karpi
Je¶li mamy swoje ulubione karpiowe ³owiska, które dodatkowo systematycznie zanêcamy, to ze znalezieniem karpi nie ma problemu. Sprawa wygl±da trochê inaczej, gdy jedziemy nad wodê, której nie znamy. A przecie¿ w okresie wakacyjno-urlopowym bywa tak czêsto. I o ile nie uda nam siê uzyskaæ wiarygodnych informacji od miejscowych wêdkarzy, pozostaje nam nasza w³asna wiedza dotycz±ca tego, w jakich miejscach karpie czuj± siê najlepiej, a tym samy, gdzie naj³atwiej je spotkaæ. A wiêc gdzie?
Generalnie, karpie najchêtniej przebywaj± w wodach spokojnych, ciep³ych i niezbyt g³êbokich. W miejscach o mulistym dnie, które pokryte jest wodn± ro¶linno¶ci±. Warunki te spe³nia strefa wód nazywana litoralem. Litoral, to przybrze¿na strefa wód (jezior, mórz), której granicê w jeziorach wyznacza g³êboko¶æ, na jak± dociera ¶wiat³o, a w morzach wytycza j± zasiêg przyp³ywu i odp³ywu. Miejsca te cechuj± siê zmienn± zawarto¶ci± tlenu, zmienn± temperatur± i ci¶nieniem oraz na¶wietleniem. Litoral charakteryzuje du¿a ¿yzno¶æ i bogactwo gatunków organizmów ¿ywych. Litoral wystêpuje zarówno w ma³ych zbiornikach wodnych, takich jak glinianki, torfowiska, ¿wirowiska czy starorzecza, jak i w zatokach wiêkszych jezior czy zbiorników zaporowych.
Litoral poro¶niêty jest du¿± ilo¶ci± ro¶lin wodnych – zarówno wynurzonych jak i zanurzonych. Pas ro¶linno¶ci wynurzonej tworz± na ogó³ trzcina i oczeret jeziorny, a tak¿e tatarak, pa³ki wodne czy skrzyp wodny. Gdyby¶my p³ynêli od brzegu ³ódk±, to po miniêciu tych ro¶lin natknêliby¶my siê na pas ro¶linno¶ci o li¶ciach p³ywaj±cych na powierzchni wody – zobaczyliby¶my rdestnicê p³ywaj±c±, ¿ó³tego gr±¿ela, ale mog³yby to byæ tak¿e stanowiska grzybienia bia³ego, jaskra wodnego czy rdestu ziemnowodnego. G³êboko¶æ wody w tym pasie wynosi zazwyczaj od jednego do trzech metrów. Dalej zaczynaj± siê ju¿ gêste zaro¶la podwodne, które tworz± pas szeroko¶ci oko³o 20 metrów i g³êboko¶ci oko³o piêciu metrów. Spotykamy tam rdestnice, jaskry, rogatki, wyw³óczniki, moczarkê czy ramienice.
W litoralu spotkaæ mo¿na ca³e mnóstwo ró¿nych ¿yj±tek, z których czê¶æ stanowi naturalny pokarm dla bytuj±cych tam ryb, w¶ród których zdaj± siê rz±dziæ karpie, liny, karasie i wzdrêgi. To w³a¶nie w litoralu szukajmy karpi. Bo nawet gdy na nasz± przynêtê po³akomi siê lin, to przecie¿ nikt z tego powodu p³aka³ nie bêdzie.
Karpie ¿yj± tak¿e w rzekach (notabene, kilkana¶cie lat temu na Wi¶le w okolicach k³adki Bernatka zorganizowano karpiowe zawody). Ale nie we wszystkich rzekach i nie na ka¿dym ich odcinku. Ryby te omijaj± partie wód o wartkim pr±dzie i równym dnie. Wyj±tkiem s± zaro¶niête miejsca, w których znajduj± naniesione przez wodê po¿ywienie. Szukajmy karpi tak¿e miêdzy tzw. g³ówkami, w pobli¿u faszynowych opasek, w okolicy jazów i upustów. I chocia¿ zabrzmi to ma³o estetycznie, warto szukaæ karpi tak¿e w miejscach odprowadzania ¶cieków, ciep³ej wody, w basenach portowych czy w kana³ach o poro¶niêtym dnie.
A je¶li mamy chwilê wolnego czasu, to warto wybraæ siê nad wodê i poobserwowaæ, zw³aszcza rano i wieczorem, czy nie pojawiaj± siê tam wyskakuj±ce nad jej powierzchniê lub p³ywaj±ce tu¿ pod lustrem wody poszukiwane przez nas karpie. Wtedy bêdziemy mieæ pewno¶æ, ¿e s±.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.09 30,017,967 unikalnych wizyt