Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.05.18] A mo¿e na szczupaka?
Przypadkowo rozmawia³em z m³odym wêdkarzem, który zapyta³ mnie, gdzie szukaæ szczupaka? Temat wzi±³ siê st±d, ¿e od 1 maja mo¿na ju¿ ³owiæ szczupaki, dla których, wraz z koñcem kwietnia, skoñczy³ siê okres ochronny. Co prawda, kiedy¶ ju¿ o tym pisa³em, ale przypomnê. Przypominania nigdy do¶æ.
Gdzie zatem szukaæ tej ryby? To zale¿y od tego, czy ³owimy w rzecze czy w jeziorze lub zbiorniku zaporowym. W rzece znale¼æ szczupaka ³atwiej. Ka¿dy, kto ma ogólne chocia¿ pojêcie o ³owieniu tej ryby wie, ¿e miejsca ich pobytu s± wszêdzie tam, gdzie znajduj± siê ró¿ne kryjówki. A wiêc dobrymi ³owiskami s± wszelkiego rodzaju zatopione drzewa, kêpy ro¶linno¶ci czy pozosta³o¶ci wodnych urz±dzeñ, a nawet zanurzone w wodzie ga³êzie przybrze¿nych krzewów i drzew. Równie dobrymi ³owiskami s± wszelkiego rodzaju do³ki, rynny, spady, podwodne górki a tak¿e charakterystyczne dla wiêkszych rzek g³ówki, które powinni¶my obowi±zkowo ob³owiæ blach± czy woblerem. Tak¿e równo p³yn±ce, mniejsze i ma³o ciekawe wody warto spenetrowaæ. W nich szczupaki przebywaj± w g³êbokich jamach wyp³ukanych w piaszczystych lub gliniastych brzegach. O takich sytuacjach wêdkarze mówi±, ¿e szczupaki „stoj± w burtach”. W wiêkszych rzekach, na przed³u¿eniu ostrogi mamy co prawda równy, szybki nurt (a ka¿dy wie, ¿e taka woda nie nale¿y do wód „szczupakowych”), ale tak jest tylko wtedy, gdy stoimy rzeczywi¶cie na koñcu g³ówki. Najczê¶ciej jednak nie jest to koniec tego, uczynionego rêk± cz³owieka, umocnienia. Jego dalszy ci±g kryje siê najczê¶ciej pod wod± i miewa jeszcze kilka albo i kilkana¶cie metrów. I tam, pod warstw± szybkiej wody znajduj± siê do³y i jamy, w których kryj± siê grube sztuki.
Trudniejsze do rozszyfrowania, je¶li chodzi o ustalenie szczupakowych stanowisk s± wody stoj±ce: jeziora czy stawy - zw³aszcza je¶li ich linia brzegowa jest jednostajna, z równym pasem przybrze¿nej trzciny. Wtedy jedynym wyj¶ciem jest poszukiwanie podwodnych górek i spadów. A nie jest to takie ³atwe. No, chyba ¿e mamy ³ód¼, a na jej wyposa¿eniu echosondê, dziêki której szybko uzyskamy wiedzê o wszystkich podwodnych górkach, a bywa, ¿e przy okazji zlokalizujemy tak¿e ryby. £atwiej, gdy zbiornik ma rozwiniêt± liniê brzegow± – z licznymi zatokami czy cyplami, które s± wrêcz podrêcznikowymi przyk³adami szczupaczych stanowisk.
Szukaj±c szczupaków trzeba generalnie pamiêtaæ o jednym, niezale¿nie od typu wody – drapie¿niki te poluj± z ukrycia, a wiêc wymagaj± stanowisk dobrze maskuj±cych ich pozycjê. Prawdziw± obfito¶æ takich „czatowni” stwarza przede wszystkim wodna ro¶linno¶æ, a tak¿e wspomniane wcze¶niej zatopione konary drzew czy pozosta³o¶ci wodnych urz±dzeñ. Nic zatem dziwnego, ¿e w jeziorach najczêstszym miejsce pobytu szczupaka jest strefa przybrze¿na, tzw. litoral, najbogatsza w ro¶liny i wodne zwierzêta (w tym tak¿e ryby), a w rzekach miejsca obfituj±ce w przeró¿ne kryjówki. W takich miejscach szczupak stoi w bezruchu, w ukryciu. I czeka!

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,017,903 unikalnych wizyt