Opozycja zawy³a z zawi¶ci i z³o¶ci, poniewa¿ Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson nie tylko przyjecha³ do Polski, nie tylko spotka³ siê z prezydentem, premierem i ministrem spraw zagranicznych, ale tak¿e odwiedzi³ siedzibê Prawa i Sprawiedliwo¶ci i odby³ niemal godzinn± rozmowê z Jaros³awem Kaczyñskim. Bredzenie paltformianych krzykaczy, zarówno w polskim Sejmie, jak i w Parlamencie Europejskim, o rzekomej izolacji Polski na arenie miêdzynarodowej, jest k³amstwem takim samym, jak wywody opozycyjnych g³upków o „nadci±gaj±cym faszyzmie”. Amerykanie sami zaproponowali spotkanie z liderem obozu rz±dz±cego, zgodzili siê równie¿ na wizytê w skromnej siedzibie Prawa i Sprawiedliwo¶ci. W³a¶nie tam, przy kawie i herbacie omówiono najwa¿niejsze kwestie stosunków polsko-amerykañskich.
Przede wszystkim, co trzeba podkre¶liæ, stosunki te s± najlepsze od kilkunastu lat. Amerykanie z uwag± obserwuj± kryzys Unii Europejskiej, odej¶cie z Unii swojego najwa¿niejszego sojusznika czyli Wielkiej Brytanii, a tak¿e k³opoty polityczne innego wa¿nego sojusznika czyli Niemiec. Uwa¿aj± jednak, ¿e wobec zmieniaj±cej siê sytuacji w Europie ro¶nie znaczenie Polski – pañstwa, którego stolica zgotowa³a najbardziej entuzjastyczne przyjêcie prezydentowi Trumpowi. W Polsce rozlokowane s± amerykañskie jednostki bojowe, Polska negocjuje ze Stanami zakupy uzbrojenia, Polska uruchamia zakupy amerykañskiego skroplonego gazu, przyjmowanego przez terminal w ¦winouj¶ciu, relacje handlowe polsko-amerykañskie uk³adaj± siê coraz lepiej. Tillerson z³o¿y³ wa¿n± deklaracjê amerykañskiego poparcia dla polskiego sprzeciwu wobec budowy rosyjsko-niemieckiego gazoci±gu Nord Stream II, którego uruchomienie mo¿e zagroziæ nie tylko Ukrainie, ale ca³emu regionowi, w tym Polsce. Amerykanie s± za utrzymaniem sankcji wobec Rosji dopóki konflikt na Ukrainie nie zostanie za¿egnany, mówi± nawet o zaostrzeniu tych sankcji i oczekuj±, ¿e Polska bêdzie podtrzymywaæ swoje stanowisko w tej sprawie.
Bardzo wa¿ne jest równie¿ poparcie Amerykanów dla polskiej koncepcji budowy sojuszu Miêdzymorza, z udzia³em Grupy Wyszehradzkiej, pañstw ba³tyckich, Wêgier, Rumunii, Bu³garii i pañstw ba³kañskich. Jest to projekt, którego realizacja nie bêdzie ³atwa, ale jej pierwszym elementem ma byæ – trwaj±ca ju¿ obecnie – budowa autostrady Via Baltica, która po³±czy wybrze¿e Ba³tyku z Morzem Czarnym i Morzem ¦ródziemnym, umo¿liwiaj±c transport towarów na osi pó³noc-po³udnie, dotychczas bardzo zaniedbanej. Budowa tej autostrady, a tak¿e nowych po³±czeñ kolejowych i nowych przej¶æ granicznych, ma tak¿e wymiar wojskowy, co doceniaj± Amerykanie.
Dzi¶, kiedy Europa prze¿ywa liczne k³opoty, a w kolejnych pañstwach do g³osu dochodz± ugrupowania sceptycznie nastawione do Unii Europejskiej (tak sta³o siê w Austrii, tak te¿ po wiosennych wyborach mo¿e staæ siê we W³oszech), sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, zarówno w ramach NATO, jak i we wzajemnych relacjach, jest najwa¿niejszym gwarantem naszego bezpieczeñstwa. Opozycja chcia³aby zaszkodziæ wszelkim polskim interesom na arenie miêdzynarodowej, dlatego tak bole¶nie prze¿ywa wizytê amerykañskiego sekretarza stanu. Równocze¶nie sonda¿e pokazuj±, ¿e swoimi dzia³aniami nie ma szans na zdobycie poparcia Polaków.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia February 02 2018
1094 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".